Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 18.8.2021
 
V Česku za úterý přibylo 294 laboratorně potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 34 případů víc než před týdnem a zároveň je to nejvyšší denní nárůst od 20. července. V nemocnicích je 56 lidí s covidem, z toho 16 v těžkém stavu. Zdravotníci v úterý podali přes 33.000 dávek vakcín proti novému typu koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 
Pražská burza dnes vylepšila jedenáctiletá maxima, dařilo se akciím ČEZ
 
Pražská burza dnes vylepšila svá jedenáctiletá maxima. Index PX přidal 0,56 procenta na 1290,83 bodu. Vyšší hodnotu měl naposledy v dubnu 2010. Dnes se dařilo především akciím elektrárenské společnosti ČEZ, ztrácela naopak Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 
Pražané letos vytřídili 449 tun kovových obalů, o 90 více než loni
 
Pražané od začátku ledna do konce července vytřídili 449 tun kovových obalů, což je o 90 více než ve stejném období loni. Přibyly také kontejnery k jejich sběru. Z odpadu pracovníci PSAS ručně vytřídili 2,6 tuny hliníkových kapslí do kávovarů.
 
Sdílení auta využívá 11 pct Pražanů, největší zájem je mezi mladými
 
Mladí lidé čím dál častěji upřednostňují sdílení automobilů před jeho vlastněním. Podle průzkumu využívá tzv. carsharing 11 procent Pražanů, přičemž je mezi nimi pětina obyvatel metropole do 29 let. Podle průzkumů je tak právě v této věkové skupině největší rozmach zájmu o sdílená auta ve městech. Uvedla to carsharingová společnost Anytime carsharing.
 
Praha chce po státu slíbené peníze za PCR testy ve školách
 
Pražský magistrát dopisem vyzval ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby stát vyplatil školám peníze za PCR testování žáků v uplynulém školním roce. Přislíbených 200 korun na jednoho testovaného žáka městským částem stále nedorazilo. Magistrát také vyzval ministerstvo školství k lepší komunikaci se zřizovateli a vedením škol.
 
Počet nových případů covidu byl v úterý nejvyšší za posledních 28 dní
 
V Česku za úterý přibylo 294 laboratorně potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 34 případů víc než před týdnem a zároveň je to nejvyšší denní nárůst od 20. července. V nemocnicích je 56 lidí s covidem, z toho 16 v těžkém stavu. Zdravotníci v úterý podali přes 33.000 dávek vakcín proti novému typu koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 
Odborníci budou dnes v Praze debatovat o ekonomice a podpoře exportu
 
Zástupci vývozců a další odborníci budou dnes odpoledne v Černínském paláci diskutovat o vývoji ekonomiky, veřejných financích a výzvách pro české firmy, které se orientují na export. Uskuteční se zde pátý ročník Českého exportního fóra. Kromě vedení Asociace exportérů na akci vystoupí ekonomové, guvernér České národní banky Jiří Rusnok, ale také vrcholní politici. Mluvit bude například ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nebo ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).
 
Pražský výběr dnes koncertem oslaví 30 let odchodu sovětských vojáků
 
Skupina Pražský výběr oslaví koncertem na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti 30 let od odchodu sovětských vojáků z bývalého Československa. Spolu s hudebníky Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem na jedinečné akci s pracovním názvem …a nikdy více vystoupí i Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod vedením dirigenta Stevena Mercuria. Zazní originální symfonické verze hitů Pražského výběru. Jako host zazpívá například písničkář Xavier Baumaxa.
 
Na letišti v pražských Kbelích přistál evakuační letoun z Kábulu s 87 pasažéry
 
Na pražském letišti v Kbelích přistál včera po 22:30 druhý evakuační letoun z Kábulu. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Evy Davidové přivezl 87 pasažérů. Jsou mezi nimi Češi, Afghánci i dva Poláci. Evakuační speciál odletěl z Kábulu včera odpoledne. Na palubě byli podle ministrů obrany Lubomíra Metnara (za ANO) a zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) i velvyslanec Jiří Baloun, vojáci a místní spolupracovníci s rodinami. Letadlo mělo na cestě do Prahy mezipřistání v ázerbájdžánském Baku kvůli tankování paliva. O případném vyslání třetího evakuačního letu by mohl ve středu rozhodnout krizový štáb ministerstva zahraničí.
 

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.8.2021