Pražský magistrát dopisem vyzval ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby stát vyplatil školám peníze za PCR testování žáků v uplynulém školním roce…

Přislíbených 200 korun na jeden test městským částem stále nedorazilo, uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Podle ministerstva školství by měly peníze pro školy do krajů odejít v tomto týdnu. Ministerstvo financí schválilo poskytnutí dotace minulý čtvrtek, v pátek pak úřad do škol poslal rozhodnutí, řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Magistrát také vyzval ministerstvo školství k lepší komunikaci se zřizovateli a vedením škol a k upřesnění systému plánovaného doučování pro žáky, kteří měli potíže s výukou na dálku. Podle Lednové dostaly školy informace v úterý.

Vedení Prahy apelovalo na urychlený převod peněz za PCR testy ve školách z toho důvodu, že náklady na toto testování představují pro školy nemalou rozpočtovou položku, uvedl radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Z komunikace magistrátu s městskými částmi podle něj vyplynulo, že peníze za PCR testování stále ještě nedostaly, i když termín pro vykázání provedených testů měly školy do 30. června. Pod dopis se podle Hofmana podepsali také zástupci některých městských částí.

 radní pro školství Vít Šimral (Piráti)

Stát školám na jaře zajistil antigenní testy, které ale mohly nahradit přesnější PCR metodou. PCR testy si pak musely zajistit samy, stát jim slíbil proplatit za jeden test zpětně 200 korun.

Podle Lednové by měli peníze vyplatit tento týden po doručení rozhodnutí o dotaci. Proplácení PCR testů z minulého školního roku záviselo na schválení rozpočtového opatření ze strany ministerstva financí, uvedla. „To tak učinilo minulý týden ve čtvrtek, v pátek 13. srpna pak byla školám odeslána rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ řekla. „V případě veřejných a soukromých škol budou finance na začátku týdne zaslány krajům, krajské úřady je následně rozdělí jednotlivým školám,“ dodala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Vedení magistrátu si v dopise stěžovalo také na to, že ministerstvo nedostatečně komunikuje se zřizovateli ohledně přípravy na nový školní rok a opatření proti šíření covidu-19. Chybí podle něj rovněž informace o plánované podpoře žáků, kteří se v době uzavření škol nemohli dostatečně účastnit výuky.

Podle Lednové ministerstvo v úterý informovalo školy, že chystá metodický web doucovani.edu.cz, který by se mohl zprovoznit již dnes. „Na těchto stránkách školy naleznou základní informace o možnosti využití finančních prostředků na doučování, administrativní podporu (například vzory dohod), podporu výběru žáků k doučování a komunikaci s nimi a další podpůrné programy k doučování, včetně kontaktů na organizace, které s doučováním mohou pomoci,“ řekla. Součástí podle ní budou i inspirativní videa a další materiály pro učitele.

Ministerstvo školství v úterý odeslalo do škol rovněž manuál s doporučeními a povinnostmi pro nový školní rok. Ve společných prostorách škol bude povinná ochrana nosu a úst, při výuce ne. Žáci i zaměstnanci škol se budou muset nechat na začátku září testovat, výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Pokud se žáci nenechají testovat ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce. Budou mít rovněž zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat. Zvláštní opatření pro netestované skončí po posledním testu, který je naplánován na 9. září. Podle některých zástupců škol jsou opatření proveditelná, jiní ředitelé si vyčlenění netestovaných dětí nedovedou představit.

Základní a mateřské školy v Praze zřizují městské části. Střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké má na starosti magistrát.

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 18.8.2021

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_zada_ministerstvo_skolstvi_o.html