Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.8.2021
 
Třetí dávka očkování proti covidu-19 bude v Česku primárně pro rizikové skupiny. Po dnešním mimořádném jednání vlády o testování to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). První lidé by se k přeočkování měli dostat pravděpodobně na podzim, doplnil. Zopakoval, že s konečnou platností by měl kabinet o možnosti získat třetí dávku očkování rozhodnout do konce srpna, zřejmě příští týden.
 
Pražská burza poklesem o 1,29 pct sestoupila z jedenáctiletých maxim
 
Pražská burza dnes sestoupila z jedenáctiletých maxim, index PX klesl o 1,29 procenta na 1274,20 bodu. Víc než dvě procenta odepsaly akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes oslabila k euru a výrazněji vůči dolaru.
 
Praze 11 nyní na rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra chybí 70 až 100 milionů
 
Radnici Prahy 11 na rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra aktuálně chybí 70 až 100 milionů korun. Na sociálních sítích to uvedl místostarosta jedenácté městské části Ondřej Prokop (ANO). Důvodem je podle něj letošní zdražování stavebního materiálu a prací. Zateplení pláště budovy, výměnu oken a opravu střechy panelové budovy u metra Opatov projektanti v červenci vyčíslili asi na 190 milionů korun. V roce 2020 se přitom počítalo s náklady okolo 100 milionů, sdělil starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).
 
V Praze začal fungovat první přechod přes magistrálu u Muzea
 
V hlavním městě dnes začal fungovat přechod pro chodce přes magistrálu u tramvajové zastávky Muzeum. Druhý z připravovaných přechodů kousek vedle u nové budovy Národního muzea bude otevřen ve druhé polovině listopadu poté, co skončí opravy ve Wilsonově ulici, sdělil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).
 
Bonsaje vystavené v trojské botanické zahradě budou soutěžit
 
Výstava bonsají v botanické zahradě hlavního města bude letos poprvé soutěžní. Přehlídky a soutěžního klání se zúčastní asi 70 bonsají, které do Troji přivezou pěstitelé z různých koutů Česka. Miniaturní stromky v okrasných miskách si zájemci budou moci na místě i zakoupit.
 
Přibylo nelegálních zásilek léků, podle pražských celníků kvůli omezení pohybu
 
V posledních měsících několikanásobně narostl počet nelegálních zásilek léků z Česka do ciziny. Podle pražských celníků to souvisí s omezením pohybu kvůli pandemii nemoci covid-19. Zatímco před omezením cestování se počet nelegálních zásilek léků s návykovými látkami do zahraničí pohyboval v jednotkách, za posledních několik měsíců jich ruzyňští celníci zachytili přes 50.
 
V Dolních Měcholupech hořelo autovrakoviště, dým byl viditelný z dálky
 
V pražských Dolních Měcholupech dnes dopoledne hořelo autovrakoviště. Do hašení se zapojilo 12 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, kterým se podařilo dostat plameny pod kontrolu. Nyní už pouze dohašují skrytá ohniska, uvedli pražští hasiči na twitteru.
 
Ve středu zpomalil nárůst počtu případů covidu, podíl pozitivních ale stoupl
 
Ve středu přibylo v Česku 206 případů nemoci covid-19, což bylo o 13 méně než před týdnem. Výrazně ale ubylo testovaných – zhruba o 15 procent oproti předchozí středě, takže podíl nakažených na počtu testů rostl. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Kleslo k dnešku tzv. incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření, a také reprodukční číslo udávající rychlost šíření epidemie. Reprodukční číslo se ale stále drží nad kritickou hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření covidu-19.
 
Paliva v Praze od minulého týdne zlevnila
 
Ceny pohonných hmot v Praze za poslední týden velmi mírně klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 34,36 koruny, o haléř levněji než před týdnem. O dva haléře zlevnila nafta, za litr dieselu teď řidiči v metropoli dají průměrně 32,27 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
 
Stranám končí lhůta pro nápravu případných chyb na kandidátkách
 
Stranám a hnutím, které se přihlásily do letošních sněmovních voleb, dnes končí lhůta pro nápravu případných chyb na kandidátních listinách. Uskupení, která splní zákonné náležitosti, krajské úřady a pražský magistrát nejpozději v pátek k volbám zaregistrují, a umožní jim tak ucházet se o hlasy voličů.
 
V Praze přistál třetí evakuační letoun z Afghánistánu, přivezl 62 lidí
 
Na vojenském letišti v pražských Kbelích přistál včera krátce po 22:00 třetí evakuační letoun z Kábulu. Ministři zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO) na twitteru včera odpoledne uvedli, že na palubě bylo 62 osob. Mezi nimi byli afghánští tlumočníci s dětmi či Afghánci s trvalým pobytem v Česku. Letadlo přivezlo také čtyři Afghánce, o jejichž přepravu požádalo Slovensko. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Evy Davidové přicestovali i příslušníci českých speciálních sil. Předchozí dva speciály dopravily do Česka 133 lidí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.8.2021