Pražané od začátku ledna do konce července vytřídili 449 tun kovových obalů, což je o 90 více než ve stejném období loni…

Přibyly také kontejnery k jejich sběru. Sdělil to Radim Mana, mluvčí Pražských služeb (PSAS), které se o odpad v metropoli starají. Z odpadu pracovníci PSAS ručně vytřídili 2,6 tuny hliníkových kapslí do kávovarů.

Psali jsme zde:

Šedých nádob na sběr kovového odpadu je nyní v metropoli 1590, začátkem loňského roku to bylo asi 1250. K třídění odpadu využívá PSAS třídičku umístěnou v areálu firmy ve Vysočanech, která s pomocí magnetu a proudové separace oddělí různé druhy kovů a ty pak slisuje do podoby, ve které společnost materiál odevzdává odběratelům k dalšímu zpracování.

Lidé by podle mluvčího neměli do kontejnerů vhazovat plechovky v igelitových sáčcích, protože to komplikuje třídící proces. Do kontejnerů nepatří ani nádoby od sprejů, tlakové nádobky od kosmetiky, obaly od motorových olejů a dalších nebezpečných či chemických látek, prázdné plynové kartuše od turistických vařičů ani použité hasičské přístroje.

Počet vytříděného kovového odpadu každoročně roste, což souvisí s růstem počtu sběrných nádob. Loni Pražané za celý rok do šedých kontejnerů vyhodili 629,3 tun kovů, předloni to bylo 421 tun a rok před tím 261,8 tun. „Pokud nebudou obaly recyklovány a opětovně využívány, nedokážeme snížit ekologickou zátěž a splnit naše klimatické závazky. Proto jsem rád, že je třídění kovových obalů, kávových kapslí a nápojových plechovek mezi Pražany populární,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN)

Všeho tříděného odpadu PSAS loni svezla 59.592 tun, což znamenalo meziroční pokles o asi 719 tun. Směsného odpadu, jehož svoz PSAS zajišťuje asi pro dvě třetiny metropole, loni firma odvozila 257.754 tun, což bylo o necelé procento meziročně více. Malešická spalovna pak zpracovala 287.792 tun odpadu, což bylo o 9850 tun více než předloni.

Pražský magistrát v důsledku novely odpadového zákona musí do konce roku schválit novou vyhlášku, která nově stanoví ceny za svoz odpadu. Hlubuček dříve uvedl, že na jejím znění se pracuje a úpravy budou pro některé Pražany znamenat zdražení, jiným se však zase mohou ceny snížit. Kalkulace bude nově vycházet jen z kapacity popelnic, nyní je složitější. Nově by měly být zdarma hnědé popelnice pro svoz bioodpadu.

Autor: Redakce, ČTK, PSAS, Praha.eu, ČR, 19.8.2021

Zdroj:

https://www.psas.cz/