Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 20.8.2021
 
Od pondělí se ztíží návrat z Černé Hory, Izraele, Kosova, Libanonu, Severní Makedonie a Spojených států amerických, které se přesunou ze zelené do tmavě červené kategorie, která značí země s velmi vysokým rizikem nákazy covidem-19. Mezi země s vysokým rizikem nákazy covidem-19, které jsou označeny červeně, bude od pondělí nově patřit Bulharsko, Lichtenštejnsko, Monako, Španělsko kromě Baleárských ostrovů a Švýcarsko.
 
Pražská burza během týdne oslabila o nepatrných 0,07 procenta
 
Pražská burza během končícího týdne nepatrně oslabila. Index PX ztratil 0,07 procenta a zakončil na 1274,40 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Nejvýrazněji v týdnu vzrostly akcie energetické společnosti ČEZ, největší pokles postihl cenné papíry Erste Bank. V předchozím týdnu index PX stoupl o tři procenta.
 
Mezi Florencí a Palmovkou nejezdily dvě hodiny tramvaje kvůli poškozené troleji
 
Mezi pražskou Florencí a Palmovkou dnes asi dvě hodiny nejezdily tramvaje. Stavební stroj tam před polednem poškodil trolejové vedení. Lidé mohli použít souběžnou linku metra B, informoval na svých webových stránkách pražský dopravní podnik.
 
Praha 1 nechá za 51,9 milionu Kč opravit chátrající zeď na Kampě
 
Chátrající nábřežní zeď na pražské Kampě pro radnici Prahy 1 za 51,9 milionu korun bez DPH opraví firma Subterra. Léta plánovaná rekonstrukce se týká úseku zdi mezi Sovovými mlýny a Lichtenštejnským palácem. Oproti původně plánovanému projektu zůstanou zachovány vzrostlé stromy.
 
Mezi Florencí a Palmovkou nejezdí tramvaje, stroj poškodil trolej
 
Mezi pražskou Florencí a Palmovkou nejezdí tramvaje. Stavební stroj poškodil před polednem trolejové vedení. Lidé mají použít souběžnou linku metra B, informoval na svých stránkách pražský dopravní podnik.
 
Zákaz koupání nyní platí na koupališti Džbán
 
Na koupališti Džbán v Praze platí kvůli sinicím od čtvrtka zákaz koupání. Podle hygieniků hrozí koupajícím se lidem akutní poškození zdraví. Masový výskyt sinic ukázaly vzorky i ve vodě na přehradě v Hostivaři. Koupání tam zakázané zatím není, vyvarovat by se mu však měly zvláště děti a těhotné ženy. Zdraví ohrožující bakterie jsou i v rybníce Šeberák. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice, jejíž pracovníci v metropoli dlouhodobě monitorují sedm přírodních koupališť.
 
Pražský magistrát zaregistroval všech 21 uskupení, která chtějí do Sněmovny
 
Pražský magistrát zaregistroval kandidátní listiny všech 21 politických stran, hnutí a koalic, které chtějí kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Dvě strany, které magistrát vyzval k doplnění kandidátek, tak v termínu učinily. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Tadeáš Provazník. Před čtyřmi lety se o hlasy voličů ucházelo 29 politických subjektů. Volby se konají 8. a 9. října.
 
Policie hledá muže, který se v Praze 2 pokusil znásilnit ženu
 
Pokus o znásilnění v blízkosti Resslovy ulice v Praze 2 vyšetřují od čtvrtečního rána pražští kriminalisté. Zatím neznámý útočník napadl ve vchodu do jednoho z domů devětačtyřicetiletou ženu, kterou proti její vůli osahával. Napadená žena začala volat o pomoc, načež muž utekl. Policisté dnes zveřejnili video, na kterém je zachycený. Veřejnost žádají o pomoc s určením jeho totožnosti.
 
Za 7 dní přibylo v Praze 373 případů covidu, podobně jako předchozí týden
 
Za posledních sedm dní přibylo v Praze 373 případů nemoci covid-19. Nárůst je tak podobný jako předchozí týden, kdy bylo nově nakažených koronavirem 363. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nově potvrzených případů v přepočtu na obyvatele je v Praze stále nejvyšší ze všech regionů. Tzv. incidenční číslo, tedy počet případů za sedm dní na 100.000 obyvatel k dnešku v Praze stagnoval na 28. V celém Česku je toto číslo na 12 případech. Incidenčním číslem se řídí stát při určování protiepidemických opatření.
 
Policisté zadrželi sedm lidí, kteří v Praze vyráběli nebo prodávali pervitin
 
Pražští kriminalisté v těchto dnech zadrželi a obvinili skupinu sedmi lidí z výroby a prodeje pervitinu. Policisté při zásahu zajistili 40 gramů drogy a 140.000 korun. Na čtyři zadržené byl podán návrh na vzetí do vazby, informoval dnes mluvčí pražské policie Jan Daněk.
 
Na pražském tokamaku COMPASS dnes vědci provedou poslední experiment
 
Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR (AV). V řešení některých z problémů spojených s přípravou prototypu fúzní elektrárny bude v budoucnu v Praze pokračovat nástupnické zařízení COMPASS Upgrade. O konci stávající technologie informovali zástupci AV v tiskové zprávě. Během 12 let bylo na tokamaku, tedy reaktoru s řízenou termonukleární fúzí, provedeno přes 21.000 výbojů vysokoteplotního plazmatu.
 
Úřady dokončí registraci kandidátních listin pro sněmovní volby
 
Úřady dnes dokončí proces registrace kandidátních listin pro říjnové sněmovní volby. Přihlášky do nich předložilo 22 stran, hnutí nebo jejich koalic. V minulých sněmovních volbách kandidovalo 31 volebních stran.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.8.2021