Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.8.2021
 
Preventivní testy na covid-19 budou od září i nadále zdarma pro všechny, rozhodla dnes vláda. Novinářům to po jednání řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Původně měly být zpoplatněny pro lidi nad 18 let. Důvodem změny je podle Vojtěcha nepříznivý vývoj epidemie v některých evropských zemích.
 
Pražský burza zahájila týden růstem, dařilo se akciím ČEZ
 
Pražská burza zahájila nový týden růstem. Index PX posílil o 0,68 procenta na 1283,10 bodu. Vrátil se tak do blízkosti jedenáctiletých maxim, kterých dosáhl uprostřed minulého týdne. Nahoru ho dnes táhly především akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Dařilo se také bankám. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 
Velkoobjemové kontejnery budou v hlavním městě svážet Pražské služby
 
Svoz odpadu velkoobjemovými kontejnery bude pro hlavní město zajišťovat městská firma Pražské služby. Ve veřejné zakázce zvítězila s nabídkou zhruba 22,19 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Velkoobjemové kontejnery jsou přistavovány v ulicích Prahy průběžně podle předem daného harmonogramu. Lidé do nich mohou objemnější předměty vyhazovat zdarma.
 
V Praze byl protest na podporu práv původních obyvatel Amazonie
 
Tři desítky lidí, včetně dětí, dnes demonstrovaly před brazilským velvyslanectvím v Praze. Protest měl podpořit původní obyvatele brazilské části Amazonského pralesa a odsoudit jeho vytěžování. Pořadatelé upozornili na to, že v těchto dnech brazilský nejvyšší soud rozhoduje o kauzách, které mohou negativně dopadnout na práva původních národů Brazílie. Akci pořádaly organizace NaZemi, Institut úzkosti a Les – společenství pro pěstování, teorii a umění. V tiskové zprávě označili původní obyvatele za poslední linii obrany amazonského pralesa.
 
Na pražském nábřeží Edvarda Beneše nepojedou tramvaje
 
Od soboty do 15. října nepojedou kvůli rekonstrukci kolejí tramvaje na pražském nábřeží Edvarda Beneše mezi Čechovým a Štefánikovým mostem. V tiskové zprávě o tom dnes informoval pražský dopravní podnik (DPP). Výluka se dotkne linek 15, 17 a 93 a historických 42 a 43. Ve stejném úseku také městská Technická správa komunikací (TSK) od poloviny srpna opravuje vozovku, neprojedou tam ani auta.
 
V Praze se příští pondělí opět uzavře Koněvova ulice pro auta
 
V Praze se v pondělí 30. srpna opět obousměrně uzavře rekonstruovaná Koněvova ulice. Jak v tiskové zprávě sdělila mluvčí městské Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková, úplná uzavírka potrvá do 7. listopadu. Pěší budou moci využít chodníky. Nyní je ulice průjezdná ve směru do centra. Rekonstrukci, která začala loni koncem června, provádí za celkovou cenu 118,5 milionu korun firma Strabag.
 
Pražským službám loni klesl zisk téměř o třetinu
 
Podniku Pražské služby (PSAS) loni klesl čistý zisk meziročně o 29,3 procenta na 82,7 milionu korun. Celkové výnosy firmy klesly o necelé procento na zhruba 3,4 miliardy. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Společnost, která zajišťuje svoz odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole a provozuje také malešickou spalovnu, stoprocentně vlastní hlavní město.
 
Státní zastupitelství podalo obžalobu v kauze Úklid
 
Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na 26 lidí a čtyři firmy kvůli krácení daní. Uvedlo to dnes na svém webu. V kauze, kterou policisté vyšetřovali podle názvem Úklid, je podle dřívějších informací médií stíhán i pražský podnikatel Jan Kočka. Deseti z obviněných hrozí v případě odsouzení kvůli vysoké škodě až desetileté vězení. Policie dříve uvedla, že skupina poškodila stát o zhruba 150 milionů korun.
 
Reprodukční číslo po dvou týdnech mírně kleslo pod jedna
 
Reprodukční číslo se po dvou týdnech dostalo mírně pod hodnotu jedna, což značí zpomalování epidemie. O víkendu kleslo zhruba na 0,96. V neděli přibylo v Česku 107 nových případů nemoci covidu, to je o 31 víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 
Česko ode dneška uzná očkování i některým lidem ze zemí mimo EU
 
Česko začne ode dneška uznávat doklady o očkování proti nemoci covid-19 i u části lidí ze zemí mimo Evropskou unii. U daných lidí ale musí být vakcína, kterou jsou naočkováni, schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA) nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití. Oznámil to minulý týden v pondělí po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
 
Soud začne projednávat únik odposlechů lobbisty Janouška s Bémem
 
Pražský městský soud dnes začne projednávat kauzu úniku odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace obžaloba viní bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a někdejšího agenta Bezpečnostní informační služby (BIS) Jana Petržílka.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.8.2021