Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 24.8.2021
 
Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie se třetí den po sobě těsně drží pod hodnotou jedna. K dnešku se nezměnilo a zůstává zhruba 0,96. V pondělí přibylo v Česku 206 nových případů koronaviru. To je téměř stejně jako před týdnem, kdy testy odhalily 213 lidí s nemocí covid-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 
Pražská burza pokračovala v růstu, dařilo se akciím ČEZ a zbrojovky
 
Pražská burza dnes pokračovala v růstu. Index PX stoupl o 0,24 procenta na 1286,18 bodu. Dařilo se hlavně akciím ČEZ a České zbrojovky, které si připsaly více než procento. Nejobchodovanějším titulem dnes byly akcie Erste Bank s obchody za více než 136 milionů korun, ztratily ale 0,7 procenta ceny. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 
Noční autobusy budou mít ve směru na sever Prahy novou zastávku Muzeum
 
Cestující noční pražskou MHD budou moci od zahájení nočního provozu ze soboty 28. na neděli 29. srpna nově využívat zastávku nočních autobusů Muzeum ve směru na Hlavní nádraží. Na dotaz to dnes sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Zastávka bude sloužit pro autobusové linky číslo 905, 907, 908 a 911. Dosud zastavovaly noční linky ve směru na sever města na I. P. Pavlova a pak až u Hlavního nádraží. V opačném směru zastávka Muzeum funguje.
 
Pražské letiště v červenci odbavilo přes 605.000 cestujících, provoz roste
 
Pražské letiště v červenci odbavilo přes 605.000 pasažérů, což je o 53 procent více než v předchozím měsíci. Zároveň jde při meziročním porovnání o nárůst o 140 procent. To překonalo i původní prognózy o růstu po koronavirové krizi. Uvedlo to dnes Letiště Praha. Češi nyní vyráží hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do přibližně stovky míst.
 
Provozovatelé reklamních plachet v Praze chtějí zrušit novou regulační vyhlášku
 
Provozovatelé reklamních ploch na plachtách na domech v Praze považují za diskriminační novou vyhlášku o regulaci venkovní reklamy a chtějí ji zrušit. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Sdružení českých firem venkovní reklamy (SČVR). Vyhláška má platit od října. Z velké části Prahy má zmizet zhruba 120 velkých reklamních plachet a 1400 reklam na lavičkách, ale zůstane zhruba dalších 11.000 míst na bigboardech a billboardech nebo tramvajích či v metru. SČVR se kvůli tomu obrátilo na Evropskou komisi a antimonopolní úřad.
 
Oprava stanice metra A Jiřího z Poděbrad začne letos 1. září
 
Kompletní rekonstrukce stanice pražského metra A Jiřího z Poděbrad začne letos 1. září. Při opravě dělníci například vymění eskalátory a vybudují výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky. Zcela uzavřena bude stanice od ledna 2023. Dnes to sdělil vedoucí oddělení komunikace dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. Oprava vyjde DPP na 1,29 miliardy korun a práce by měly trvat přes dva roky.
 
ANO má volební číslo 20, ČSSD pětku, Spolu 13, Piráti a Starostové 17
 
Hnutí ANO bude v letošních sněmovních volbách kandidovat s číslem 20, ČSSD dostala pětku. Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, obdržela číslo 13, Piráti se Starosty mají číslo 17, KSČM 18 a SPD čtyřku. Čísla, jimiž budou označeny kandidátní lístky volebních uskupení, dnes vylosovala Státní volební komise.
 
V autě ve Vysočanech policisté našli téměř 1,5 kilogramu marihuany
 
Tři pytle s marihuanou našli policisté v zavazadlovém prostoru auta, které v pátek odpoledne zastavili v pražských Vysočanech. Šlo o téměř 1,5 kilogramu drogy. Jejímu majiteli, který ve voze jel, za výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozí až pět let vězení. Mluvčí pražské policie Jan Rybanský to dnes oznámil na jejím webu, kde policie zveřejnila také video ze zásahu.

Hasiči dnes začnou rozvážet antigenní testy pro testování školáků

Hasiči dnes začnou rozvážet do obcí s rozšířenou působností 4,2 milionu antigenních testů pro tři vlny testování ve školách na začátku září. Školy mohou žáky testovat i PCR testy, ty si ale musí zajistit samy. Za jeden test pak zpětně dostanou 200 korun.

Volební strany získají pořadová čísla pro bitvu o místa ve Sněmovně

Volební strany, hnutí a koalice dnes získají čísla, s nimiž se zapojí do říjnových voleb do Sněmovny. Vylosuje jim je tradičně Státní volební komise. Čísla určí pořadí, ve kterém Český statistický úřad strany uvede odpoledne na oficiálním volebním webu. Strany budou moci čísla využít v kampani.

V Praze na Žižkově hoří hala s nábytkem, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

V Praze na Žižkově v ulici Jana Želivského hoří hala s uskladněným nábytkem. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, tedy druhý nejzávažnější. Požár se jim daří dostat pod kontrolu a chránit nezasaženou část budovy, uvedli na twitteru zhruba po hodině zásahu. K požáru vyjelo včera po 22:00 několik profesionálních i dobrovolných jednotek.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.8.2021