Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.8.2021
 
Epidemie covidu-19 v Česku opět zrychlila. Ve středu odhalily laboratoře 247 potvrzených případů, o 40 více než před týdnem. Předchozí dva dny přitom počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání klesaly. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného se po čtyřech dnech vrátilo na hodnotu 1,0. Právě to je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním nákazy. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, stagnuje osm dní v řadě na 12. Mírně vzrostl počet lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Ve středu jich bylo 67, o dva více než o den dříve. V těžkém stavu bylo 14 pacientů, v úterý jich bylo 11.
 
Pražská burza dnes poprvé v týdnu klesla, dolů zamířily ČEZ a KB
 
Pražská burza dnes poprvé v týdnu klesla. Index PX se snížil o 0,71 procenta na 1280,92 bodu. Burzu táhly dolů zejména akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky, oslabovala ale většina hlavních emisí pražské burzy. Dařilo se naopak nápojářské Kofole, která si připsala více než dvě procenta a po dvou letech se cena přehoupla přes 300 korun. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
 
Policie zadržela dva podezřelé z nedělní brutální loupeže v metru Palmovka
 
Pražští kriminalisté vypátrali a zadrželi dva cizince, kteří jsou podezřelí z brutálního napadení osmačtyřicetiletého muže v neděli ve vestibulu stanice metra Palmovka. Muž utrpěl zranění, která si vyžádala převoz do nemocnice. Oba cizinci jsou obviněni z loupeže, za což jim v případě odsouzení hrozí až desetileté vězení. Kriminalisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na jejich vzetí do vazby. Na webu to dnes uvedla pražská policie.
 
Praha 12 odmítla i přepracovaný projekt bytových domů na Kamýku
 
Vedení radnice Prahy 12 odmítlo i přepracovaný projekt dvou bytových domů na Kamýku. Původní projekt byl o několik pater snížen, avšak podle městské části je stále předimenzovaný a zhoršil by v okolí dopravní situaci i kvalitu života. Proti výstavbě, kterou plánovala společnost Trigema, se v minulosti postavili kromě radnice také místní obyvatelé. Na jejich stranu se před více než rokem přidaly magistrát a ministerstvo pro místní rozvoj, podle nich byl záměr v rozporu s územním plánem.
 
Steinmeier jako první německý prezident uctil památku výsadkářů
 
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil během své třídenní návštěvy Prahy jako první německý prezident. Steinmeier na místě položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty.
 
Prvňáky v Praze 2 budou trénovat při tělocviku profesionálové
 
Děti ve dvacítce prvních tříd v Praze 2 budou trénovat při hodinách tělocviku profesionální trenéři. Učitelům budou v pilotním projektu pomáhat s organizací hodin. Důvodem je zkvalitnit hodiny tělocviku, přilákat děti ke sportu a zlepšit jejich fyzickou kondici i vzhledem k pandemii covidu-19, při které trávily mnoho týdnů doma. Městská část letos o prázdniny rovněž investovala do oprav ve školách a školkách.
 
Ceny pohonných hmot v Praze se za týden skoro nezměnily
 
Ceny pohonných hmot v Praze se za poslední týden měnily jen minimálně. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 34,39 koruny, před týdnem byl o tři haléře levnější. O haléř zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 32,26 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Rada ČNB dnes rozhodne o nastavení rezervy na ochranu úvěrového trhu

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodne o nastavení výše odvodů bank do rezerv na ochranu úvěrového trhu, tedy o tzv. sazbě proticyklické kapitálové rezervy. Naposledy centrální banka sazbu zvýšila na jedno procento z aktuálních 0,5 procenta na konci května, a to s platností od července 2022. Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry.

Německý prezident Steinmeier se sejde se Zemanem, navštíví kryptu výsadkářů

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se dnes na Pražském hradě setká s českým protějškem Milošem Zemanem. Budou spolu mluvit například o Afghánistánu, o bilaterálních záležitostech nebo třeba o migraci. V plánu má také setkání s předsedy Sněmovny a Senátu nebo se zástupci německých firem podnikajících v Česku.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.8.2021