Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.8.2021
 
Epidemie koronaviru v Česku dál mírně zrychluje. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného k dnešku stouplo z 1,0 na 1,05. Hodnota jedna je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním šíření nákazy. Všechny dosavadní pracovní dny tohoto týdne laboratoře odhalily víc než dvě stovky nakažených – ve čtvrtek jich přibylo 211, to je o 45 víc než před týdnem. Počet lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích, se výrazně nemění. Ve čtvrtek jich bylo 65, podobně jako o den i o týden dříve. V těžkém stavu je nyní 13 pacientů s covidem.
 
Pražská burza se vrátila k růstu, dařilo se akciím ČEZ
 
Pražská burza se po čtvrtečním poklesu dnes vrátila k růstu. Index PX stoupl o 0,11 procenta na 1282,33 bodu. Dařilo se akciím energetické společnosti ČEZ, které byly dnes nejobchodovanějším titulem a stouply o 1,13 procenta na 672 korun. Dolů naopak zamířily akcie Erste Group Bank, cena klesla o procento na 852 korun. Vyplývá to z dat na webu burzy.
 
V Praze se nesmí koupat na Džbáně, sinice jsou i v jiných koupalištích
 
Z pražských přírodních koupališť nadále platí zákaz koupání na Džbáně, přemnožené sinice tam mohou ohrozit zdraví. Zvýšený výskyt sinic ukázaly vzorky i ve vodě z přehrady v Hostivaři a v rybníku Šeberák. Neměly by se tam koupat děti a těhotné ženy. Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice, jejíž pracovníci v metropoli dlouhodobě monitorují sedm přírodních koupališť.
 
Muž v Praze se během hodiny pokusil o dvě znásilnění, hledá ho policie
 
Kriminalisté hledají muže, který se před dvěma týdny v Praze pokusil během jedné hodiny znásilnit dvě ženy. Sexuálně napadl prodavačku v obchodě s erotickými potřebami a brzy poté ženu v parku. Hledanému pachateli hrozí za trestný čin znásilnění až desetiletý pobyt za mřížemi. Na webu pražské policie to dnes oznámil její mluvčí Richard Hrdina.
 
Bém vzkázal soudu, že odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou zfalšované
 
Někdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) vzkázal soudu, že v médiích zveřejněné odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou falzifikát a vznikly s cílem ho poškodit. Bém měl dnes svědčit v kauze vynesení těchto odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS), omluvil se ale kvůli zahraničnímu pracovnímu jednání. Obžalobě čelí bývalý zpravodajec Jan Petržílek a někdejší vrcholný politik Vít Bárta (Věci veřejné).
 
Počet nových případů koronaviru v Praze v posledním týdnu mírně vzrostl
 
Počet nových případů koronaviru v Praze v posledním týdnu mírně vzrostl. V uplynulých sedmi dnech přibylo v metropoli 411 potvrzených případů, v mezitýdenním srovnání o 36 více. Stouplo i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za týden, k dnešku je 31, před týdnem bylo 28. Ve srovnání s ostatními kraji je v hlavním městě incidence nejvyšší, ve druhém Středočeském kraji je k dnešku 16. Naopak nejnižší, na hodnotě čtyři, je v Olomouckém kraji. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
 
Německý prezident Steinmeier zakončí návštěvu ČR, setká se s Babišem
 
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes zakončí třídenní návštěvu České republiky. V Hrzánském paláci se setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prohlédne si Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT. Z Prahy odjede do Ústí nad Labem, kde navštíví expozici o česko-německém soužití.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.8.2021