Rozsudek, kterým Městský soud v Praze nedávno rozhodl o povinnosti danit krátkodobé pronájmy přes platformy typu Airbnb, přispěl podle společnosti Airbnb k vyjasnění…

Manažer veřejné politiky v Airbnb Vladimír Beroun ve vyjádření zaslaném uvedl, že společnost hostitele v Česku pravidelně informuje o pravidlech a správném hlášení příjmů daňovým úřadům.

„Již jsme také připravili řadu materiálů, které pomáhají hostitelům v České republice dodržovat místní pravidla, a také pravidelně informujeme hostitele o tom, jak mohou zaplatit svůj spravedlivý podíl na daních,“ uvedl Beroun. V pravidlech dostupných na webu hostitele nabádá k vyřízení živnostenského oprávnění, zveřejňování identifikačního čísla (IČO) u nabídky ubytování on-line či placení daní, poplatků a záloh na sociální a zdravotní pojištění.

Cestování se podle Berouna v důsledku pandemie přesunulo z velkých měst do méně osídlených oblastí. Sdílení domovů na Airbnb podle něj podporuje místní rodiny, posiluje českou ekonomiku, pomáhá vytvářet pracovní místa a lidem po celém Česku umožňuje prospívat z cestovního ruchu. „Hostitelé v Praze si ponechají většinu z každé české koruny, kterou vydělají, a ekonomický dopad generovaný prostřednictvím hostitelství tak přímo prospívá místní komunitě,“ uvedl. Nedávná analýza společnosti Oxford Research podle něj zjistila, že v roce 2019 hostitelství na Airbnb podpořilo více než 7000 pracovních míst v Praze, z nichž mnohé byly v odvětvích spojených s pandemií, jako jsou restaurace, maloobchod a doprava.

Psali jsme zde:

Problémy Airbnb řeší dlouhodobě i radní Hana Kordová – Marvanová.

„Jsem přesvědčena, že Praha potřebuje funkční nástroj, kterým by mohla krátkodobé ubytovací služby, které jsou provozovány v takřka 11 500 bytech, nějak regulovat. Aktuální rozhodnutí soudu by tím alespoň částečným nástrojem být mohlo a je přesně v souladu s tím, co už dlouhodobě prosazujeme! Dokud bude tato problematiku spadat do mé gesce, nedopustím, aby se z centra Prahy stal skanzen pro turisty. Musí to být dobré místo k bydlení pro Pražany. Na tom záleží.“

Radní Hana Kordová – Marvanová (Spojené síly pro Prahu)

radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová

Pro prazskynoviny.cz, se k tématu vyjádřil i zastupitel ZHMP, Ondřej Prokop za ANO

„Za mě jde o důležitý moment ve věci řešení krátkodobého ubytování, které se týká hlavně centra Prahy. AirBnB a podobné služby bez jasně dané regulace kazí nejen turistický trh, ale také mají vliv na dostupnost bydlení. Bylo to jasně vidět v době nejtěžší pandemie, kdy se uvolnilo několik tisíc bytů a v Praze pak skokově klesla cena nájemného. Snad tento rozsudek bude dalším impulzem, aby se tomuto tématu intenzivněji věnovali naši zákonodárci. Hlavní problém totiž je ten, že toto téma je v ČR velmi lokální a týká se jen Prahy a to ještě jejího centra. V jiných obcích až na pár výjimek to vůbec téma není. Pražských poslanců je jen několik a je složité proti ostatním celorepublikovým tématům zákony pro řešení tohoto problému dostat na program a projednat.“

Zastupitel ZHMP, Ondřej Prokop za ANO 

zastupitel ZHMP, Ondřej Prokop za ANO

Městský soud v Praze minulý týden rozhodl, že krátkodobý pronájem přes platformy typu Airbnb spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí může podle listu výrazně ovlivnit majitele tisíců bytů, kteří v nich poskytují ubytování skrze platformu Airbnb a Booking.com. Rozsudek podle HN nejvíc zasáhne ty, kteří pronajímají více bytů najednou. Verdikt soudu uvítala Finanční správa ČR.

V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2018 ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115.000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívá kolem 11.500 bytů. Po loňském nástupu epidemie covidu-19 se ale počet těchto bytů snížil. Platformy jako Airbnb čelí nejen v ČR kritice z různých důvodů, nejčastějšími argumenty pražských kritiků je negativní vliv na dostupnost bydlení v metropoli a fakt, že si na chování hostů bytů mnohdy stěžují stálí obyvatelé domů.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 27.8.2021