Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.8.2021
 
V pátek laboratoře v Česku odhalily 184 nových případů koronaviru, to je o 14 víc než před týdnem. Reprodukční číslo udávající průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného je třetí den po sobě těsně nad hodnotou jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Oproti předchozímu dni zhruba o setinu kleslo na necelých 1,04. Počet lidí s covidem-19 v nemocnicích se v posledních dnech výrazně nemění. Před víkendem bylo hospitalizovaných 65 nakažených.
 
Na Letné na akci Volného bloku shromáždění lidé kritizují opatření proti covidu
 
Na pražské Letné se dnes sešlo shromáždění příznivců strany Volný blok na akci nazvané Festival svobody, pořadatelé před polednem uvedli, že na místě jsou tisíce lidí. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že k 10:00, kdy akce začala, jich tam bylo odhadem 400 a že další průběžná čísla zatím k dispozici nemá. Od začátku se ale počet účastníků znatelně zvýšil. Na místo se už před desátou hodinou sjížděli lidé v autech se státními vlajkami a další všech věkových skupin přicházeli i během dopoledne. Účastníci mj. vyjadřují nesouhlas s vládními omezeními kvůli covidu-19 a s očkováním.
 
Reprodukční číslo je dál těsně nad hodnotou jedna, přibylo 184 nakažených
 
V pátek laboratoře v Česku odhalily 184 nových případů koronaviru, to je o 14 víc než před týdnem. Reprodukční číslo udávající průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného je třetí den po sobě těsně nad hodnotou jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Oproti předchozímu dni zhruba o setinu kleslo na necelých 1,04. Klíčovým ukazatelem je také počet lidí s covidem-19 v nemocnicích, který se v posledních dnech výrazně nemění. Před víkendem bylo hospitalizovaných 65 nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
 
V PID se dnes zkrátí intervaly a rozšíří provoz příměstských linek
 
Denní provoz metra a tramvají v Praze se dnes vrátí do podoby z března 2020, tedy před pandemií covidu-19. Kvůli nižšímu počtu cestujících zatím nebude rozšiřován provoz noční MHD a autobusů na letiště. U autobusů začnou nové jízdní řády platit ve středu. Povinnosti spojené s dodržováním hygienických pravidel proti covidu se nemění.

Vláda v pondělí rozhodne o tom, kdo dostane třetí dávku očkování proti covidu

Vláda na svém pondělním jednání rozhodne o tom, kdo by měl dostat třetí posilující dávku očkování proti covidu-19. Předpokládá se, že přijme stanovisko odborných společností. Ty v minulých dnech doporučily, aby třetí dávku dostali například lidé po transplantacích orgánů, senioři nad 65 let, lidé v domovech pro seniory, pacienti s chronickými onemocněními a také zdravotníci a pracovníci v sociálních službách.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.8.2021