Mnozí provozovatelé pražských památkových objektů jsou s letošní sezonou spokojeni, přestože je návštěvnost výrazně nižší než v letech před pandemií covidu-19…

Na počtech návštěvníků se sice podepsala absence turistů zvláště z Ameriky a Asie, návštěvnost o prázdninách nicméně postupně stoupala, zejména díky tuzemským turistům. 

Vstupenku na Hrad si letos v srpnu podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora zakoupilo 86.492 lidí. V loňském srpnu jich bylo zhruba o třetinu méně. Před pandemií se počty lidí, kteří si zakoupili vstupenku na prohlídku hradních prostor, pohybovaly ve statisících.

„Od poloviny července ale pozorujeme citelný nárůst, letos v srpnu tak Pražský hrad navštívilo téměř o 60 procent více platících návštěvníků, než tomu bylo v červenci letošního roku,“ uvedl k letošní sezoně mluvčí. Vyšší zájem je podle něj i o prohlídku zámeckého parku v Lánech. Tam je letos dvojnásobek návštěvníků než obvykle. Může to souviset i s tím, že od 1. července mohou ti, kdo si koupí okruhovou vstupenku na Pražský hrad, navštívit lánský zámecký park zdarma.

Staroměstskou radnici, kterou má ve správě městské organizace Prague City Tourism (PCT), letos v srpnu navštívilo okolo 20.000 lidí, sdělila mluvčí PCT Klára Malá. Loni v červenci po první vlně covidu-19 jich bylo asi o čtvrtinu méně. V roce 2019 počty návštěvníků v tomto letním měsíci převyšovaly 70.000. Podobný propad návštěvnosti PCT zaznamenala i v červnu a v červenci.

V Národní galerii Praha (NGP) jsou podle její mluvčí Evy Sochorové s počty návštěvníků v těchto prázdninových měsících spokojeni. V srpnu přišlo okolo 20.000 lidí, zhruba 80 procent z nich bylo z Česka. Podobně tomu bylo o rok dříve, přestože meziroční srovnávání je podle mluvčí ošemetné. „Letos se konala extrémně vyhledávaná výstava Toyen: Snící rebelka, oproti tomu v loňském roce v srpnu jsme neměli projekt obdobného formátu. Ve Veletržním paláci vloni byly tři velké výstavy a další programy pro veřejnost, oproti tomu letos pouze jedna krátkodobá výstava,“ uvedla Sochorová.

Podobně jsou s návštěvností spokojení i v Muzeu města Prahy, jak se za instituci vyjádřila Martina Hoffmanová. Muzejní objekty v srpnu navštívilo okolo 2500 lidí. Lidé, kteří do Prahy přijeli z ciziny, se počítali na desítky. Na počtu návštěvníků se podepsala i omezená provozní doba u některých objektů. Podle Hoffmanové lidé letos nejčastěji mířili na místa, jejichž návštěvu je možné spojit s venkovní aktivitou. Nejvíce lidí tak zavítalo do Zámeckého areálu Ctěnice, kde je možné si prohlédnout rozsáhlou zahradu u zámku a podniknout výlety do okolí. Vyššímu zájmu se těšila i Podskalská celnice Výtoň.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.8.2021