Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30.8.2021
 
V neděli přibylo v Česku 81 případů covidu, je to o čtvrtinu méně než před týdnem. Reprodukční číslo mírně stouplo na 1,06, nad jednou je pátý den. Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se podle Chytré karantény spustí 20. září. Možné bude osm měsíců po dokončeném očkování. Třetí dávka očkování proti covidu-19 bude doporučená lidem nad 60 let, dostat ji mohou všichni očkovaní. Očkovat budou praktičtí lékaři a očkovací centra v nemocnicích.
 
Pražská burza začala týden mírným růstem, dařilo se bankám
 
Pražská burza v úvodu týdne nepatrně rostla, index PX přidal 0,04 procenta na 1282,89 bodu. Posilovaly banky a ČEZ, z menších emisí pak Kofola. Ztrácely naopak akcie technologické společnosti Avast, pojišťovny VIG či likérky Stock. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 
MZV: Rusko neučinilo kroky k řádnému fungování SŠ při ambasádě v Praze
 
Rusko dosud neučinilo žádné kroky k tomu, aby střední škola při ruském velvyslanectví v Praze mohla řádně fungovat i v nadcházejícím školním roce. Na webu to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Rusku odeslalo diplomatickou nótu týkající se fungování školy. Už na jaře česká diplomacie uvedla, že učitelé a další personál si musí zažádat o pobytové tituly a řádně pracovat na území České republiky, jako je tomu v případě všech mezinárodních škol. České ministerstvo zahraničí jim nabídlo součinnost.
 
V pražských autobusech a tramvajích budou cestující opět otevírat dveře tlačítky
 
Od středy 1. září budou cestující dveře v autobusech a v tramvajích pražského dopravního podniku (DPP) opět otevírat tlačítky. Dosud v rámci proticovidových opatření otevíral řidič všechny dveře ve vozech automaticky. Změna souvisí s obnovením plného provozu městské hromadné dopravy (MHD) v Praze. Nadále bude platit povinnost cestujících nosit ve vozech DPP respirátory nebo nanoroušky. Ve vozech metra bude zatím centrální otevírání všech dveří zachováno.
 
Praha vybrala firmu, která dodá nové lavičky a koše do limitu 100 mil.Kč
 
Nové lavičky, koše a stojany na kola bude pražskému magistrátu na základě rámcové dohody v dalších čtyřech letech dodávat firma mmcité. Město, jeho organizace a městské části budou mobiliář odebírat podle potřeby do hodnoty 100 milionů korun. O dodavateli dnes rozhodli pražští radní. Podobu laviček a košů vybralo město před čtyřmi lety v designové soutěži, obměna bude postupná.
 
Praha zaplatí za opravu Hotelu Opatov podle původního projektu 689 mil.Kč
 
Pražský magistrát zaplatí za přestavbu Hotelu Opatov na Jižním Městě na byty 689 milionů korun bez DPH. Práce provede firma Hochtief CZ, kterou dnes radní vybrali jako vítěze veřejné zakázky vypsané v roce 2018. Radní začátkem roku přidělení zakázky zamítli s tím, že je cena moc vysoká, nyní se však k původnímu projektu vrátili.
 
Na Zbraslavi nahradí přechod na D4 podchod, radní schválil výkup pozemku
 
Na pražské Zbraslavi zmizí z dálnice D4 přechod pro chodce a nahradí jej podchod. Pražští radní dnes schválili výkup pozemku, který je pro jeho výstavbu nezbytný. Pro zahájení stavby zbývá městu získat ještě jeden. Novinářům to po dnešním jednání rady města řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Radní dnes schválili výkup 232 metrů čtverečních za 360.000 korun. Kdy přesně stavba podchodu začne a na kolik vyjde, zatím není jasné.
 
Děti v pětině pražských škol budou testovány na covid PCR testy
 
Zhruba v pětině pražských škol budou od zahájení letošního školního roku děti testovány na covid-19 PCR testy. Zájem projevilo 83 škol. Magistrát ke školám vyšle očkovací autobus, který provozuje, a školy, kterým chyběly počítače, dodal nové. Novinářům to po dnešním jednání městské rady řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Vít Šimral (Piráti). Magistrát dnes přijal pro školy od státu asi 27 milionů korun jako kompenzaci nákladů za jarní PCR testování ve školách.
 
Praha koupí od dopravního podniku za 115,7 mil. Kč ubytovny v Praze 9
 
Pražský magistrát koupí od dopravního podniku (DPP) za 115,7 milionu korun soubor pěti budov mezi ulicemi Skloněná, U Kloubových domů a Pod Balkánem v Praze 9. Dnes o tom rozhodli radní města, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. V pěti bývalých ubytovnách má vzniknout až 175 městských bytů, dva z pěti domů zřejmě odkoupí Praha 9. Radní dnes schválili také 173 milionů korun pro Prahu 7 na stavbu bytového domu, i to musí potvrdit zastupitelstvo.
 
Praha bude pokračovat v přípravě rekonstrukce ulice Jana Želivského
 
Praha bude pokračovat v přípravě rekonstrukce ulice Jana Želivského, na které začala pracovat v roce 2018. Městští radní dnes pověřili Technickou správu komunikací (TSK), aby pokračovala v přípravě projektové dokumentace a stanovila harmonogram prací, které budou spočívat mimo jiné v rekonstrukci a přeložce tramvajových kolejí. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) by rekonstrukce mohla začít za tři nebo čtyři roky.
 
Hospodaření Prahy skončilo v prvním pololetí přebytkem asi 9,41 miliardy Kč
 
Hospodaření hlavního města Prahy skončilo letos v prvním pololetí přebytkem zhruba 9,41 miliardy korun, což je meziročně o asi 5,5 miliardy Kč více. Hospodaření ovlivnily nižší výdaje, než město očekávalo, a vyšší příjmy. Příjmy činily 51,79 miliardy Kč a výdaje asi 42,4 miliardy korun. Na investice město zatím vydalo zhruba 4,76 miliardy Kč. Vyplývá to z výsledku hospodaření k 30. červnu 2021, který dnes schválili pražští radní.
 
Dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce vyjde na 2,64 miliardy Kč
 
Vyhořelé křídlo pražského Průmyslového paláce dostaví pro město konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Náklady dostavby jsou zhruba 2,64 miliardy korun. Kromě dostavby vyhořelého křídla konsorcium zrekonstruuje druhé křídlo a střední trakt. Práce začnou letos, skončit mají do roku 2024. Výběr dodavatele dnes schválili pražští radní. Vítězné konsorcium tvoří firmy Metrostav-DIZ, Avers a Syner. Křídlo paláce vyhořelo v roce 2008. Jeho dostavbu dlouhodobě provázely potíže.
 
Předsedou představenstva Letiště Praha byl zvolen Pos, ve funkci nahradil Řehoře
 
Předsedou představenstva Letiště Praha byl zvolen Jiří Pos (59), pro kterého hlasovali ostatní členové vedení. Pos, jehož nástup do čela firmy už dříve schválily státní orgány, ve funkci nahradil Václava Řehoře. Pos firmu vedl už v letech 2011 až 2014. Nyní byl jednatelem Letiště Karlovy Vary.
 
Praha vypíše tendr na stavbu záchranné stanice pro zvířata za 206 milionů Kč
 
Pražský magistrát plánuje vypsat veřejnou zakázku s odhadovanou hodnotu 206 milionů korun bez DPH na stavbu areálu záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinonicích. Dnes to schválili radní, finálně budou o vypsání zakázky rozhodovat zastupitelé. Stavět by se v případě schválení mělo začít příští rok.
 
V Praze budou sdílená kola pro majitele kuponu MHD na 15 minut zdarma
 
Pro majitele časových kuponů na MHD bude v Praze možné zapůjčit si sdílené kolo na prvních 15 minut zdarma. Zkušební projekt dnes schválili radní města, jeho spuštění magistrát předpokládá na začátku října. Projekt dostal na starosti organizátor pražské MHD Ropid, který po dokončení zkušební fáze vyhodnotí zájem ze strany cestujících a navrhne další postup.
 
Za projekt obchvatu Písnice zaplatí Praha 4,97 milionu Kč
 
Pražský magistrát zaplatí za projekt obchvatu Písnice zhruba 4,97 milionu korun. Práce pro město provede společnost Sweco Hydroprojekt, která dodá projektovou dokumentaci a zajistí následně autorský dozor při výstavbě. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Obchvat má ulehčit zejména vytížené Libušské ulici a odvést dopravu ze středu Písnice.
 
Policie pátrá po vězni, který utekl z pracoviště v pražských Stodůlkách
 
Pražští kriminalisté pátrají od nedělního večera po vězni, který utekl z nestřeženého pracoviště v pražských Stodůlkách. Hledaný devětadvacetiletý Jiří Raitoral by podle informací policie neměl být nebezpečný. Informace o uprchlém mají lidé hlásit policii a kterékoli služebně nebo na lince 158.
 
Nedělní přírůstek případů covidu byl nižší, očkování má dokončené 53,2 pct lidí
 
V neděli přibylo v Česku 81 případů nákazy koronavirem. Je to o čtvrtinu méně než před týdnem, kdy byl nedělní přírůstek nad stovkou. Reprodukční číslo dnes mírně stouplo na 1,06. Nad hodnotou jedna, která značí zrychlování šíření epidemie, je pátý den. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v neděli klesl na 48, níž byl naposledy koncem července. V těžkém stavu je devět lidí. Dokončené očkování má 53,2 procenta všech obyvatel ČR. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.
 
Radní Prahy vyberou firmu, která opraví Průmyslový palác
 
Pražští radní dnes budou rozhodovat o výběru firmy, která za více než dvě miliardy korun bez DPH dostaví levé křídlo a zrekonstruuje zbylé části Průmyslového paláce na Výstavišti. Na programu rady je také vypsání tendru na stavbu záchranné stanice pro volně žijící zvířata, další postup při přípravě rekonstrukce ulice Jana Želivského, plnění rozpočtu města za první pololetí, zapojení sdílených kol do hromadné dopravy nebo výběr dodavatele laviček a košů a projektanta obchvatu Písnice.
 
Policie během minulého týdne zajistila na letišti 15 cizinců s falešnými doklady
 
Policisté během uplynulého týdne zajistili na pražském Letišti Václava Havla 15 cizinců převážně z Blízkého východu, kteří přicestovali s padělanými nebo cizími doklady. Jen během víkendu zajistila šest lidí. „Minulý týden byl mimořádný, protože obvykle je to v řádu nižších jednotek,“ řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.8.2021