Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 31.8.2021
 
V pondělí v Česku přibylo 241 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 33 více než před týdnem. Za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel ČR v průměru 13 nových případů nákazy novým typem koronaviru, zatímco v pondělí to bylo 12. Mírně naopak kleslo reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného.
 
Pražská burza potřetí po sobě rostla, index PX přidal desetinu procenta
 
Pražská burza potřetí za sebou rostla, index PX dnes přidal desetinu procenta na 1284,15 bodu. Růst akcií Erste Bank působil proti poklesu cenných papírů dalších bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru i dolaru.
 
Vězeňská služba našla vězně, který utekl z pracoviště ve Stodůlkách
 
Vězeňská služba našla vězně, který utekl z nestřeženého pracoviště v pražských Stodůlkách. Devětadvacetiletého muže převezla do věznice. Pátrání po něm proto policie odvolala. Na webu pražské policie to dnes oznámil její mluvčí Jan Daněk.
 
Praha chce v další dekádě investovat do základních škol čtyři miliardy Kč
 
Praha by v dalších deseti letech měla do rozvoje základního školství investovat alespoň čtyři miliardy korun. V letošním roce je na rozšiřování kapacit mateřských a základních škol v rozpočtu Prahy určeno 700 milionů korun, peníze magistrát buď dává městským částem, nebo investuje sám.
 
Státní zástupce předložil v jízdenkové kauze Dvořáka a Rittiga revizní posudek
 
Státní zástupce Adam Borgula nechal v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku (DPP) zpracovat nový, revizní znalecký posudek, který předložil odvolacímu soudu. Borgula nesouhlasí s nepravomocným rozsudkem, který i podruhé osvobodil všech 12 obviněných. Jeho odvolání dnes začal řešit pražský vrchní soud. V kauze čelí obžalobě někdejší šéf DPP Martin Dvořák nebo lobbista Ivo Rittig.
 
Praha 8 dostane od města dotaci na opravu šaten v ZŠ v Čimicích
 
Radnice pražské osmé městské části dostane od magistrátu neinvestiční dotaci na opravu šaten v základní škole LOPES v Čimicích. Šatny jsou v havarijním stavu. Od magistrátu radnice získá asi 5,81 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. ZŠ zřizuje magistrát a budova v Čimicích patří Praze 8, které magistrát platí nájem. Chodí do ní děti s vadami řeči a mentálním postižením.
 
Praha 1 neprodá areál v Jizerských horách, jmenovala nového ředitele
 
Praha 1 neprodá ubytovací zařízení v Janově nad Nisou v Jizerských horách, které využívá pro školy v přírodě. Radní městské části na dnešním jednání možnost prodeje definitivně zamítli a jmenovali ředitele nově zřízené příspěvkové organizace, která areál dostala na starost. Fungování zařízení pod předchozím správcem kritizovala opozice, zejména Piráti, podle kterých bylo nehospodárné a správce využíval areál pro vlastní podnikání bez kompenzace pro městskou část.
 
Vít Rakušan na sněmu STAN obhájil funkci předsedy hnutí
 
Poslanec Vít Rakušan obhájil funkci předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Na dnešním republikovém sněmu STAN v Praze získal 95,7 procenta hlasů delegátů. Rakušan byl jediným kandidátem na předsedu stejně jako na předchozím sněmu v dubnu 2019, kdy se funkce ujal. Nominaci dostal od všech regionů.
 
Na trati Praha Uhříněves – Votice je nově zabezpečení ETCS za 211 milionů Kč
 
Správa železnic ukončila instalaci zabezpečovacího systému ETCS na 50kilometrovém úseku mezi Prahou – Uhříněvsí a Voticemi na 4. tranzitním koridoru. Celková investice přesáhla 211 milionů korun.
 
Konference INSPO se koná 17. října v Kongresovém centru Praha
 
Již 21. ročník konference o technologiích o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskuteční v neděli 17. října 2021. Po roční přestávce, kdy kvůli pandemii proběhla konference online, se budou moci účastníci setkat opět fyzicky v Kongresovém centru Praha. Čeká je 23 přednášek a čtyři desítky vystavovatelů s řadou novinek k vyzkoušení, například virtuální rehabilitace. Registraci účastníků dnes spustilo pořádající BMI sdružení.
 
Ztráta DPP na jízdném kvůli covidu by letos mohla být tři čtvrtě miliardy Kč
 
Ztráta pražského dopravního podniku (DPP) na jízdném způsobená poklesem cestujících kvůli pandemii covidu-19 by letos mohla být zhruba tři čtvrtě miliardy korun, což je meziročně méně. Záležet však bude na vývoji pandemie na podzim a opatřeních proti ní. Loni podnik na jízdném tratil zhruba 1,4 miliardy korun. Pražskou MHD loni využilo kvůli pandemii covidu-19 meziročně o zhruba 40 procent cestujících méně.
 
V Divoké Šárce zazní po roční pauze opera, tentokrát Dvořákova Rusalka
 
Po roční pauze, způsobené pandemií covidu-19, se v pražské Divoké Šárce opět rozezní operní árie. Letos se bude hrát romantická pohádková opera Rusalka Antonína Dvořáka. Představení se uskuteční v sobotu 4. září od 14:00 a vstup na něj je zdarma.
 
Pražské letiště posílí kvůli rostoucímu provozu koronavirové kontroly
 
Letiště Václava Havla v Praze posílí od středy 1. září kontroly cestujících na příletech. Potřebné dokumenty pro vstup do České republiky budou společně kontrolovat pracovníci letiště, příslušníci cizinecké policie a celní správy. Letiště tak reaguje na postupně narůstající provoz a aktuálně platné podmínky státu pro cestování během koronavirové pandemie. Letiště Praha o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
 
Testy v pondělí odhalily přes 240 případů nákazy covidem, víc než před týdnem
 
V pondělí v Česku přibylo 241 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 33 více než před týdnem. Za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel ČR v průměru 13 nových případů nákazy novým typem koronaviru, zatímco v pondělí to bylo 12. Mírně naopak kleslo reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 
Vrchní soud projedná odvolání v jízdenkové kauze dopravního podniku
 
Pražský vrchní soud dnes začne znovu řešit takzvanou jízdenkovou kauzu pražského dopravního podniku (DPP). V případu čelí obvinění někdejší šéf podniku Martin Dvořák nebo lobbista Ivo Rittig. Státní zástupce se odvolal proti tomu, že všech 12 obžalovaných bylo i napodruhé osvobozeno. Trvá na tom, že k Rittigovi putovalo přes karibskou firmu 17 haléřů z každé jízdenky, kterou pro DPP vyrobila papírna Neograph.
 
ČSÚ zveřejní zpřesněná data o vývoji ekonomiky ve 2. čtvrtletí
 
Český statistický úřad dnes zveřejní zpřesněná data o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Podle předběžného odhadu z konce července česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. K meziročnímu růstu se hrubý domácí produkt (HDP) tak vrátil po roce a čtvrt.
 
Hnutí STAN bude vybírat vedení na příští dva roky
 
Republikový sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes vybere své vedení na příští dva roky. Funkci předsedy bude obhajovat bývalý kolínský starosta Vít Rakušan, který vede STAN od roku 2019 a nemá protikandidáta. Starostové budou volit i ostatní členy užšího a širšího vedení, debatovat o změně stanov a chystají se také představit ekonomický program.
 
MZV: Rusko neučinilo kroky k řádnému fungování SŠ při ambasádě v Praze
 
Rusko dosud neučinilo žádné kroky k tomu, aby střední škola při ruském velvyslanectví v Praze mohla řádně fungovat i v nadcházejícím školním roce. Na webu to uvedlo ministerstvo zahraničí. Rusku odeslalo diplomatickou nótu týkající se fungování školy. Už na jaře česká diplomacie uvedla, že učitelé a další personál si musí zažádat o pobytové tituly a řádně pracovat na území České republiky, jako je tomu v případě všech mezinárodních škol. České ministerstvo zahraničí jim nabídlo součinnost.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.8.2021