Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1.9.2021
 
V úterý přibylo v Česku 287 případů covidu-19. Je to o 40 víc než před týdnem a čtvrtý nejvyšší počet za prázdniny. Za celý srpen bylo případů o 285 méně než v červenci a asi o 2400 méně než před rokem. V souvislosti s covidem zemřelo v srpnu 26 lidí, tedy o 12 víc než v červenci, kdy byl počet mrtvých nejnižší za dobu epidemie. Loni v srpnu bylo obětí 45, celkově covidu podlehlo 30.404 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.
 
Pražská burza dál posiluje, dařilo hlavně bankám, rostl i ČEZ, Avast oslabil
 
Pražská burza dál posiluje, dnes index PX vzrostl o 0,48 procenta na 1290,25 bodu. Nahoru ho táhly především akcie bank, dařilo se i energetické společnosti ČEZ. Naopak technologický Avast oslabil, stejně jako pojišťovna VIG nebo likérka Stock. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
 
Vědci lidem v Praze a okolí pomohou se založením louky lákavé pro opylovače
 
Vznik květnatých luk v Praze a v okolí podporuje projekt entomologů z České zemědělské univerzity Praze (ČZU). Majitelům zahrad nabízejí vhodné osivo k založení louky pro mnoho druhů hmyzích opylovačů. Odborníci pak zapojí zahrádkáře do sčítání ohroženého hmyzu, uvedla mluvčí ČZU Karla Mráčková v tiskové zprávě. Data pomohou zmapovat aktuální situaci spojenou s úbytkem opylovačů ve městech.
 
Unie: Akreditované průvodce Prahou loňská novela zákona poškodila
 
Akreditované průvodce Prahou loňská novela zákona živnostenského zákona podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) poškodila, místo aby jim pomohla. Úprava legislativy pražské průvodce diskriminuje, jsou podle ní považováni za nekvalifikované a zařazeni jsou do prvního stupně bez odborné způsobilosti. Cestovní agentury a kanceláře si tak raději najímají průvodce s průkazem druhého stupně, kde je vyžadována odborná kvalifikace daná příslušným vzděláním. ČUCR to dnes uvedla v tiskové zprávě.
 
Starosta: Oprava nám. Jiřího z Poděbrad by mohla začít příští rok
 
Rekonstrukce pražského náměstí Jiřího z Poděbrad by mohla začít v příštím roce. Radnice Prahy 3 v současné době usiluje o získání stavebního povolení. Na náměstí budou mj. opraveny povrchy cest a okolí fontány. Projekt opravy náměstí pochází z přelomu tisíciletí a vypracoval jej MCA atelier. Dopravní podnik (DPP) dnes zároveň začal opravovat stanici metra, kdy vznikne nový bezbariérový vstup.
 
Řada škol v Praze čeká na výsledky PCR testů, velké problémy nezaznamenaly
 
Zahájení školního roku s testováním žáků na covid-19 se dnes v pražských školách obešlo bez větších komplikací. Řada škol si zajistila přesnější PCR testy, jejichž výsledek se bude vyhodnocovat v laboratoři, a žáci se ho tak dozví až ve čtvrtek. Například v Základní škole Vratislavova, která využila antigenní testy od státu, dnes testy neodhalily ani jeden případ nákazy. Většina učitelů je očkovaných, test na covid-19 jich muselo předložit jen minimum.
 
V Praze při prázdninových nehodách zemřeli 3 lidé, o dva méně než před rokem
 
V Praze při prázdninových nehodách zemřeli podle předběžné bilance tři lidé, o dva méně než před rokem. Letošní červenec se obešel na pražských silnicích bez ztrát na životech, zatímco před rokem na nich zahynuli dva lidé. Srpnové nehody si v hlavním městě vyžádaly loni i letos tři mrtvé. Vyplývá to z předběžných statistik dopravní policie.
 
Piráti kritizují vedení Prahy 1 kvůli řediteli školy v přírodě
 
Opoziční Piráti v Praze 1 kritizují vedení městské části za úterní rozhodnutí, kterým jmenovalo Romana Mühla ředitelem příspěvkové organizace nově spravující areál v Janově nad Nisou v Jizerských horách, kam jezdí děti z centra metropole na školy v přírodě. Piráti v tiskové zprávě uvedli, že nový ředitel je synem dosavadní správkyně a fakticky doposud správu objektů, kterou Piráti kritizovali, zajišťoval.
 
Předsedou představenstva pražské hospodářské komory je Petr Michal
 
Novým předsedou představenstva pražské hospodářské komory (HKP) se stal její dosavadní místopředseda a advokát Petr Michal. Nahradil Romana Pommera, který odstoupil.
 
Ve stanici metra A Jiřího z Poděbrad začala kompletní rekonstrukce
 
Ve stanici pražského metra A Jiřího z Poděbrad dnes začala kompletní rekonstrukce, při které vzniknou nové výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, dopravní podnik (DPP) vymění eskalátory a opraveny budou průsaky a další části stanice. Oprava potrvá přes dva roky a od ledna 2023 bude stanice na deset měsíců zcela uzavřená. Novinářům to řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a generální ředitel DPP Petr Witowski. Oprava vyjde podnik na 1,29 miliardy korun a skončí v únoru 2024. Stanice Jiřího z Poděbrad bude 47. bezbariérovou stanicí z celkem 61.
 
V ZŠ Františky Plamínkové v Praze 7 prvňáky na covid otestovali už dnes
 
Více než 50 žáků prvního ročníku dnes poprvé zasedlo do lavic v Základní škole Františky Plamínkové v Praze 7. Do prostor třídy je mohli doprovázet jen rodiče, ostatní příbuzní se s dětmi rozloučili před budovou školy nebo na školním hřišti, kde nové žáky uvítali jejich třídní učitelky a ředitel školy. Před začátkem výuky se dnes prvňáci stejně jako dalších asi 400 žáků této školy testovali na covid-19. Další testy je čekají za týden, škola totiž používá průkaznější PCR testy. Rozvrhy a program vyučovacích hodin se v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními výrazně měnit nebudou, škola na základě manuálu od ministerstva školství nicméně upravila mimo jiné chod jídelny a školní družiny. Cílem opatření je omezit setkávání žáků z různých tříd. Homogenitu skupin, kterou ministerstvo doporučilo, však nebude možné dodržet v hodinách cizích jazyků, řekl ČTK ředitel školy Jaroslav Andrle.
 
Firmě Rencar se loni i kvůli ztrátě reklamy v metru propadly výnosy o 67 procent
 
Společnosti Rencar ze skupiny JCDecaux loni klesly meziročně výnosy o 67 procent na 77,2 milionu korun a ztráta po zdanění se zvýšila zhruba o třetinu na 29,2 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Firma se zabývá převážně prodejem reklamy v MHD, pražský dopravní podnik (DPP) nicméně smlouvu s ní v roce 2016 prohlásil za neplatnou a obě strany se o platnost soudí. Právě ztráta reklamních ploch v metru podle firmy způsobila loňský propad. Mediální zástupce JCDecaux Jiří Chvojka výsledky blíže nekomentoval.
 
Akcie na pražské burze stouply letos o čtvrtinu, rostly nejvíce na světě
 
Akcie na pražské burze, sledované indexem PX, stouply od začátku letošního roku o 25 procent a pokračují v nejrychlejším tempu růstu na světe. Jen za srpen posílil český trh o dalších šest procent a index PX zakončil měsíc na 1284 bodech. Podobných hodnot dosahoval naposledy před více než 11 lety v květnu roku 2010, řekl analytik společnosti Portu Vratislav Zámiš,.
 
Soud potvrdil osvobození Dvořáka, Rittiga i ostatních v jízdenkové kauze
 
Osvobození bývalého šéfa pražského dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka, lobbisty Iva Rittiga i ostatních deseti obžalovaných v takzvané jízdenkové kauze je pravomocné. Dnes o tom rozhodl pražský vrchní soud, který zamítl odvolání státního zástupce. Obžaloba tvrdila, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro DPP končilo přes zahraniční firmy právě u Rittiga a Dvořáka.
 
Pražské letiště ode dneška posílí kontroly cestujících po příletu
 
Letiště Václava Havla v Praze ode dneška posílí kontroly cestujících po příletu. Potřebné dokumenty pro vstup do České republiky budou společně kontrolovat pracovníci letiště, příslušníci cizinecké policie a celní správy. Zároveň budou posíleny personální i technické kapacity pracovníků. Letiště tak reaguje na postupně narůstající provoz a aktuálně platné podmínky státu pro cestování během koronavirové pandemie. Podle prognóz navíc bude zájem o cestování do Prahy dál růst.
 
Národní divadlo zahájí sezonu setkáním na Střeleckém ostrově
 
Programem pro veřejnost na Střeleckém ostrově dnes odpoledne zahájí Národní divadlo novou sezonu. Návštěvníci se od 14:00 do 22:00 mohou těšit mimo jiné na tvůrčí dílny pro děti i dospělé a besedy s umělci ze souborů Baletu, Činohry a Opery ND i Laterny magiky.
 
V Braníku se dnes otevře Dům tanečního umění
 
Dům tanečního umění se dnes otevírá v areálu bývalého branického pivovaru v Praze. Bude v něm sídlit konzervatoř Taneční centrum Praha, několik uměleckých souborů a tanečních institucí i třeba nově zřízený Nadační fond a Institut Pavla Šmoka. Při dnešním slavnostním otevření, které je naplánováno na 15:00, si bude možné prohlédnout areál, přičemž v jednom z nově rekonstruovaných tanečních sálů vystoupí Pražský komorní balet, Balet Praha Junior a Baby Balet Praha.
 
Soud rozhodne, zda potvrdí osvobození Dvořáka a Rittiga v jízdenkové kauze
 
Pražský vrchní soud dnes rozhodne o tom, zda pravomocně potvrdí osvobození obžalovaných v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku. Mezi 12 lidmi stíhanými za zpronevěru či praní špinavých peněz je bývalý šéf podniku Martin Dvořák i lobbista Ivo Rittig. Státní zástupce nesouhlasí se zproštěním viny a domáhá se toho, aby věc potřetí projednal Městský soud v Praze.
 
Národní knihovna ode dneška po dva týdny vystavuje středověkou Lipnickou bibli
 
Národní knihovna ode dneška po dva týdny vystavuje středověkou Lipnickou bibli. Rukopis, který zřejmě vznikl před 600 lety v Lipnici nad Sázavou, doplní několik vzácných kodexů z fondů Národní knihovny. Lipnická bible, dosud málo známý latinský rukopis, byla do České republiky letos zapůjčená z Muzea bible ve Washingtonu. Vstup na výstavu je zdarma, pořadatelé budou při velkém zájmu návštěvníků jejich počet ve výstavě regulovat.
 
Testováním na covid-19 začíná dnes ve školách nový školní rok
 
Testováním na covid-19 začíná dnes ve školách po dvouměsíčních prázdninách nový školní rok. Do lavic poprvé usedne kolem 110.300 prvňáků, tedy asi o 1700 víc než loni. Například v Základní škole v Merhautově ulici v Brně je přivítá prezident Miloš Zeman. Do základních a středních škol bude chodit asi 1,4 milionu žáků. Podobně jako už loni na ně kvůli epidemii covidu-19 čekají i některá přísnější hygienická opatření jako třeba častější používání dezinfekce nebo větrání. Na chodbách či v šatnách budou navíc povinné roušky.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.9.2021