Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.9.2021
 
Laboratoře v Česku odhalily ve středu 261 nově nakažených koronavirem, což je o 16 víc než ve stejný den v minulém týdnu. V mezitýdenním srovnání rostou počty nových případů třetí den v řadě. Na 100.000 obyvatel Česka připadá za posledních sedm dní 13 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Tento údaj stagnuje, stejně jako reprodukční číslo.
 
Pražská burza dnes mírně rostla, dařilo se akciím Kofoly
 
Pražská burza dnes mírně rostla, index PX posílil o 0,06 procenta na 1291,06 bodu. Nejvíce se dařilo akciím nápojářské Kofoly, které přidaly více než tři procenta. Burzu naopak dolů táhly akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 
V Praze 15 byla dnes otevřena nová budova Domova se zvláštním režimem
 
V pražských Horních Měcholupech v Parmské ulici byla dnes otevřena nová budova Domova se zvláštním režimem. Domov má 36 lůžek a bude v něm 18 zaměstnanců. Stavba trvala asi rok a vyšla na zhruba 70 milionů korun.
 
Kapacita očkování v Praze bude od konce září 16.500 dávek za týden
 
Po skončení očkování proti covidu-19 ve velkých centrech bude v Praze kapacita asi 16.500 dávek za týden. Dosud byla přes 64.500 denně. Na očkovacím místě v Kongresovém centru Praha to dnes novinářům řekl ředitel magistrátního odboru zdravotnictví a krajský koordinátor očkování Martin Ježek. Od konce loňského roku bylo v Praze podáno 2,01 milionu dávek z asi 11,5 milionu podaných v celé ČR. Očkovat se do metropole jezdili i lidé z jiných regionů. Pražanů je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) očkováno skoro 70 procent.
 
Prahou v sobotu projede 800 motocyklů Harley-Davidson
 
Prahou v sobotu projede 800 motocyklů Harley-Davidson. Spanilá jízda bude součástí devátého ročníku akce Prague Harley Days, která se od 3. do 5. září uskuteční na holešovickém výstavišti.
 
Prvňáci v mnohých pražských ZŠ testování na covid-19 zvládli bez obtíží
 
Pouze negativní výsledky testů na nákazu covidem-19 přineslo dnešní testování žáků prvních tříd v základní škole Špitálská v Praze 9, řekla ředitelka školy Alena Nídlová. Antigenní testy, které škole dodal stát, tam podstoupilo 90 prvňáčků. Některým z nich s otestováním pomáhali rodiče. Nákazu antigenní testy neprokázaly ani u prvňáčků ZŠ Vratislavova v Praze 2, sdělil ředitel školy Jiří Trunda. A podle sdělení ředitele školy Michala Vítka negativní výsledky mělo i testování žáků prvního ročníku ZŠ Na Balabence v Praze 9. Testování podle ředitelů dětem nedělalo problémy a obešlo se bez komplikací.
 
V okolí Zbraslavi a na Strakonické se v sobotu očekávají dopravní komplikace
 
Dopravu v pražské Zbraslavi a okolí v sobotu zkomplikuje závod historických aut, kvůli kterému bude uzavřena část zbraslavského náměstí a dvě ulice. Zároveň pokračuje oprava vozovky na mimoúrovňové křižovatce Zbraslavi, kvůli které je uzavřený nájezd na Pražský okruh. Pražský magistrát proto doporučuje řidičům, aby se Zbraslavi a Strakonické ulici v sobotu vyhnuli a pro cestu na jih využili dálnice D5 a D1 nebo Vídeňskou ulici.
 
Pražská policie viní muže z útoku nožem na jeho družku a z usmrcení štěněte
 
Pražská policie viní třiatřicetiletého muže z útoku nožem na jeho družku a z usmrcení asi půlroční fenky. Psa dal podle vyšetřovatelů do myčky na nádobí a tu pak zapnul. Útok na družku se stal loni v polovině prosince, žena utrpěla zranění, která bezprostředně ohrožovala její život. Podle výsledků vyšetřování se muž dopustil jednání z chorobných příčin, konkrétně pod vlivem alkoholové psychózy, uvedli policisté. Psa podle kriminalistů usmrtil několik týdnu předtím. O podání návrhu na obžalobu informoval dnes policejní mluvčí Jan Daněk. Muž je ve vazbě.
 
Národní muzeum otevírá expozici Zázraky evoluce a znovu ukazuje plejtváka
 
Projít evolucí života na Zemi od podmořského světa až po velké suchozemské i vodní savce umožňuje nová stálá expozice Národního muzea. S názvem Zázraky evoluce zaujímá šest sálů, kde je vystaveno 1500 předmětů. A prohlídka vrcholí sálem s kostrou plejtváka myšoka, která stála na konci 19. století u zrodu přírodovědeckých expozic Národního muzea. Veřejnosti se otevře v pátek.
 
V pražské městské nemocnici je centrum pro pacienty s postcovidovými obtížemi
 
V pražské Městské nemocnici následné péče se v pátek otevře postcovidové centrum, jež bude pečovat o pacienty, kteří mají po prodělání covidu-19 přetrvávající obtíže. V oddělení budou specializované ambulance, které zajistí odborné vyšetření pacientů a případně je odešlou k dalším specialistům. Novinářům to dnes řekli zástupci nemocnice a hlavního města, které je zřizovatelem nemocnice.
 
V dejvické ZŠ absolvovaly děti PCR testy, výsledky ze středy mají v pořádku
 
Bez větších obav a potíží se dnes žáci prvních tříd v Základní škole Antonína Čermáka v Praze 6 otestovali na covid-19. Provést test zvládli sami za asistence vyučujících. Škola zajistila neinvazivní PCR testy s cucacím tamponem, už v první školní den ve středu se jimi testovali všichni starší žáci. Výsledky jejich testů dostala škola dnes ráno. Nákazu u nikoho neprokázaly, řekl ředitel školy Petr Karvánek. Plošné screeningové testování ve školách podle něj má smysl. Očekává, že se jím potvrdí zpomalení epidemie mimo jiné v důsledku očkování.
 
Lídr pražské kandidátky SPD Nerušil rezignoval na členství v Radě ČRo
 
Lídr pražské kandidátky hnutí SPD Josef Nerušil rezignoval kvůli své kandidatuře v říjnových parlamentních volbách na členství v Radě Českého rozhlasu. Chce se plně věnovat předvolební kampani. Uvedl to v dnešní tiskové zprávě. O návrhu na jeho odvolání a odvolání členky Rady České televize Hany Lipovské má příští úterý jednat sněmovní volební výbor, který má ve své působnosti média.
 
Ve středu potvrzeno 261 případů, v mezitýdenním srovnání počty třetí den rostou
 
Laboratoře v Česku odhalily ve středu 261 nově nakažených koronavirem, což je o 16 víc než ve stejný den v minulém týdnu. V mezitýdenním srovnání rostou počty nových případů třetí den v řadě. Na 100.000 obyvatel Česka připadá za posledních sedm dní 13 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Tento údaj stagnuje, stejně jako reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, které se drží těsně nad hodnotou jedna. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo eviduje za středu téměř 80.000 provedených testů, o 10.000 méně než v úterý. Testy prováděné ve školách tato statistika nezahrnuje.
 
Benzin v Praze od minulého týdne mírně zlevnil, ceny nafty se nezměnily
 
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Praze v současnosti prodává v průměru za 34,29 Kč, o deset haléřů levněji než před týdnem. Průměrná cena nafty v metropoli stagnuje na 32,26 Kč za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva jsou v hlavním městě nejdražší ze všech krajů.
 
Rozpočtová rada zveřejní pravidelnou čtvrtletní zprávu o stavu veřejných financí
 
Národní rozpočtová rada dnes zveřejní pravidelnou čtvrtletní zprávu o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky. V poslední zprávě z června rada konstatovala, že plánovaná konsolidace veřejných financí tak, jak ji chystá ministerstvo financí, je nedostatečná. Výpočty Národní rozpočtové rady ukazují, že dosažení tzv. dluhové brzdy ve výši 55 procent hrubého domácího produktu (HDP) nastane pravděpodobně již v roce 2024.
 
Prvňáci se dnes ve školách budou testovat na covid-19
 
Žáky prvních tříd čeká dnes ráno v základních školách preventivní testování na covid-19. Školy tak navážou na testování dětí, které se ve vyšších ročnících konalo už ve středu při zahájení nového školního roku. Někde se už první školní den otestovali i prvňáčci. Do škol jich podle odhadu ministerstva školství nastoupilo kolem 110.300.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.9.2021