Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 3.9.2021
 
Testy ve čtvrtek v Česku odhalily 306 nově nakažených koronavirem. Je to o 95 případů více než před týdnem a nejvyšší údaj od poloviny července. Ministerstvo eviduje za čtvrtek téměř 100.000 testů, o 12.700 víc než ve středu. Z toho PCR testů bylo přes 56.000, což je podle dostupných údajů dosud nejvíc. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Mezi čtvrtečními 306 nově prokázanými případy bylo 17 lidí ve věku nad 65 let a devět lidí ve věku nad 75 let, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
 
Pražská burza posílila pošesté po sobě, index PX přidal 0,20 procenta
 
Pražská burza posílila pošesté po sobě. Index PX dnes stoupl o 0,20 procenta na 1293,62 bodu. Znovu tak vylepšil své závěrečné maximum od konce dubna 2010. Víc než dvě procenta dnes přidaly akcie výrobce nápojů Kofola, rostly také cenné papíry Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes zpevnila k euru i dolaru.
 
Exteriéry bývalé ubytovny Sandra v Praze 11 se zatím opravovat nebudou
 
Zakázka na zhotovitele dalších úprav bývalé ubytovny Sandra v Praze 11 se zatím vypisovat nebude. Dnes o tom rozhodli zastupitelé jedenácté městské části. Nyní se upravují interiéry budovy, v níž by podle plánů radnice mělo mimo jiné vzniknout 174 nových bytů. Plánované zateplení pláště, výměnu oken a opravu střechy panelové budovy u metra Opatov projektanti v letos v létě vyčíslili asi na 190 milionů korun. Radnici na další etapu rekonstrukce podle místostarosty Prahy 11 Ondřeje Prokopa (ANO) aktuálně chybí okolo 100 milionů korun.
 
Praha odloží výběrová řízení na ředitele sociálních a zdravotních zařízení
 
Pražský magistrát kvůli covidu-19 odloží plán vypsat výběrová řízení na ředitele sociálních a zdravotních organizací provozovaných hlavním městem. Pravidlo, podle kterého se mají konkurzy vypisovat každých šest let, schválilo vedení města loni. Kritizovaly jej koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) nebo například vedení Prahy 6. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) je to správná strategie, ale je namístě plán odložit s ohledem na možný negativní vývoj epidemiologické situace na podzim. Johnová to uvedla v tiskové zprávě.
 
Praha 11 bude hledat cestu, jak odejít z projektu Areálu ledových sportů
 
Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) vyzve firmu AR Delta, v níž je městská část akcionářem, k vrácení 35 milionů korun. Ve čtvrtek tak rozhodlo zastupitelstvo městské části. Peníze Praha 11 poskytla s cílem postavit u základní školy Ke Kateřinkám Areál ledových sportů (ALS). V něm mají být mimo jiné vnitřní kluziště a dráhy pro curling. Projekt má na starost firma AR Delta, jejímiž akcionáři jsou AR Delta a městská část Praha 11. Sportoviště má za zhruba 190 milionů korun podle smlouvy postavit firma Syner. Praha 11 bude nyní rovněž hledat postup, jak může z projektu ALS a z akciové firmy odejít, aniž by přišla o peníze, které do projektu vložila. Cílem je podle zastupitelů zároveň zajistit to, aby sportovní zařízení mohli využívat obyvatelé Prahy 11.
 
Nové parkoviště P+R v Praze-Hostivaři bude hotovo do konce roku
 
Nové záchytné parkoviště P+R v pražské Hostivaři při Dolnoměcholupské ulici bude hotovo do konce letošního roku. Stavbu zahájí Technická správa komunikací (TSK) v pondělí 6. září. Parkoviště bude mít 78 míst a součástí budou také stání pro cyklisty.
 
Turistická tramvaj číslo 42 bude v Praze jezdit celoročně
 
Vyhlídková turistická tramvaj číslo 42 bude v Praze jezdit celoročně. Důvodem je vysoký zájem turistů o tuto atrakci. V prázdninových měsících najezdila asi 7000 kilometrů a svezla 9500 lidí.Tramvaj se stala letos v létě součástí programu V Praze jako doma, ve kterém město lákalo turisty na speciální vouchery, na jejichž základě obdrželi slevy či volné vstupy do památek. Celodenní jízdenka vyjde na 200 korun a za jednorázové jízdné dospělý zaplatí 50 korun.
 
Průměrná mzda v Praze ve 2. čtvrtletí stoupla o osm procent na 46.163 Kč
 
Průměrná hrubá mzda v Praze stoupla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o osm procent na 46.163 korun. Zaměstnanci si tak v průměru polepšili o 3423 korun. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
 
Nově nakažených covidem v Praze v mezitýdenním srovnání ubylo
 
Nových případů nemoci covid-19 v Praze v uplynulém týdnu ubylo. Za posledních sedm dnů jich laboratoře odhalily 338, což je v mezitýdenním srovnání o 71 méně. Takzvané incidenční číslo, které udává počet nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel, kleslo na 25, před týdnem bylo 31. V uplynulých týdnech byla incidence v metropoli ve srovnání s ostatními regiony nejvyšší, nyní ji překonal Karlovarský kraj, kde činí 27. Naopak nejnižší, na hodnotě šest, je v Královéhradeckém kraji. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
 
Statistici dnes zveřejní údaje o průměrných mzdách ve 2. čtvrtletí
 
Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o průměrných mzdách za druhé čtvrtletí. Podle odhadů analytiků růst průměrné mzdy v druhém čtvrtletí zrychlil na 7,5 až 13 procent. Po zohlednění inflace tak průměrná mzda podle odhadů stoupla o 4,5 až deset procent. Ekonomové upozornili, že výrazný nárůst je způsoben nízkou srovnávací základnou a vyplácením mimořádných odměn zdravotníkům. V dalších čtvrtletích by se růst průměrné mzdy měl vrátit ke třem až čtyřem procentům.
 
Legionáři si připomenou 100. výročí vzniku své organizace
 
Československá obec legionářská oslaví 100. výročí od svého vzniku. Její slavnostní zasedání se dnes uskuteční v Pantheonu Národního muzea v Praze. Zúčastní se ho mimo jiné váleční veteráni, potomci československých legionářů nebo ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Předseda legionářské obce Pavel Budinský na zasedání předá pamětní medaile za podporu činnosti této organizace. Nasvícením budov do barev české trikolory se k oslavám připojí i některá města.
 
Pietní vzpomínka na Vítkově symbolicky ukončí misi v Afghánistánu
 
Vzpomínkou na padlé vojáky a slavnostním nástupem na pražském Vítkově dnes česká armáda symbolicky ukončí své dvacetileté působení v Afghánistánu. Pietní připomínky zahraniční mise, na které sloužilo asi 11.500 českých vojáků, se zúčastní ústavní činitelé, zástupci armády i současní a bývalí vojáci, kteří v Afghánistánu působili. Doprovodí ji přelet vojenské techniky nebo výstava o historii mise.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.9.2021