Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.9.2021

V neděli přibylo v Česku 139 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nedělní nárůst zhruba za dva měsíce. Před týdnem odhalily laboratoře o 58 nakažených méně. V mezitýdenním srovnání se nárůsty počtu nových případů zvyšují sedm dní v řadě. Reprodukční číslo nepatrně stouplo na 1,27. Nad hodnotou jedna, která je hranicí pro zrychlování epidemie, se drží 12 dní za sebou.

Pražská burza po šesti růstech v řadě oslabila, aktivita byla nízká

Pražská burza zahájila týden oslabením, index PX klesl o 0,22 procenta na 1290,73 bodu. Kurzové změny jednotlivých emisí byly menší, se ziskem uzavřely pouze Česká zbrojovka a Philip Morris. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Aktivita byla dnes nízká, na čemž se podepsalo i uzavření trhů v USA z důvodu svátku, podotkl Josef Dudek z Fio banky. V předchozích dnech index PX šest dní v řadě posiloval.

Vedení Prahy začalo připravovat rozpočet na příští rok,vyhodnocuje požadavky

Vedení Prahy začalo připravovat rozpočet na příští rok. Magistrátní odbor rozpočtu posbíral požadavky z jednotlivých oblastí, které nyní vyhodnocuje. Připraven je návrh financování městských částí. Jednotlivé složky rozpočtu prodiskutují na výjezdním zasedání v příštím týdnu městští radní. Na dnešním jednání magistrátního finančního výboru to řekli primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a ředitel odboru rozpočtu Patrik Paneš. Rozpočet na další rok pražští zastupitelé schvalují obvykle na prosincovém zasedání.

Hospodaření samotné Prahy skončilo k 30. červnu přebytkem 8,3 miliardy Kč

Hospodaření samotného hlavního města skončilo letos v prvním pololetí přebytkem 8,3 miliardy korun. Hospodaření Prahy ovlivnily vyšší než očekávané příjmy a nižší výdaje. Příjmy byly 50,3 miliardy Kč a výdaje 42 miliard Kč. V přebytku skončilo také hospodaření městských částí. V prvním pololetí město zároveň snížilo svůj dluh. Na dnešním jednání magistrátního finančního výboru to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Starosta Kolář: Česko by mělo jednat s Ruskem o využití budovy školy v Praze 6

Česko by podle starosty šesté městské části a kandidáta do Sněmovny Ondřeje Koláře (TOP 09) mělo začít jednat s Ruskem o dalším využití budovy školy na Krupkově náměstí v Praze 6. Budova, patřící Rusku a stojící na českém pozemku, je nyní prázdná. Dříve tam byla střední škola při ruském velvyslanectví, která v tomto školním roce už nefunguje. Kolář navrhl vznik mezinárodní školy s rozšířenou výukou ruského jazyka, kterou budou moci navštěvovat i čeští studenti. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk.

Soud potvrdil neplatnost smlouvy Rencar s DPP

Obvodní soud pro Prahu 9 zamítl žalobu firmy Rencar ze skupiny JCDecaux, kterou se domáhá platnosti smlouvy na provoz reklamních ploch v pražské MHD. ČTK dnes o tom v tiskové zprávě informoval pražský dopravní podnik (DPP), podle kterého je smlouva neplatná. V tom mu dal v roce 2019 stejný obvodní soud zapravdu, Městský soud v Praze věc loni vrátil první instanci kvůli technické nejasnosti v původním rozsudku. Podle obvodního soudu však firma na základě výzvy žalobu dostatečně nedoplnila. Rencar s rozhodnutím nesouhlasí a podle vyjádření mediálního zástupce společnosti Jiřího Chvojky se opět odvolá.

Z Prahy vzlétnou stratosférické balony, na kterých spolupracovali studenti

Studenti ze 45 škol v Česku a na Slovensku sestrojili a naprogramovali stratosférické balony. Vypouštějí je od dneška do 7. října, v každý všední den, z areálu Českého hydrometeorologického ústavu v Praze (ČHMÚ). Na balonech se sondou od března spolupracovali studenti a odborníci v projektu Dotkni se vesmíru pořádaném organizací Steam Academy.

Dopravní podnik získal stavební povolení na prodloužení tramvají na Dědinu

Cestující tramvajemi v Praze se v budoucnu svezou až na sídliště Dědina. Dopravní podnik (DPP) získal stavební povolení na prodloužení trati ze současné konečné Divoká Šárka. Nová trať bude měřit 2,3 kilometru a bude na ní pět zastávek. DPP letos vypíše výběrové řízení na dodavatele. Stavět by se podle plánu podniku mělo začít v příštím roce. Náklady stavby budou známy po skončení výběrového řízení. Stavbu kolejí v minulosti provázely protesty části obyvatel Dědiny.

Žižkovská spojka na měsíc oživí výstavami a akcemi dolní část Žižkova

Výstavy, venkovní instalace či performance mají skoro na měsíc oživit veřejný prostor v dolní části pražského Žižkova. Jako součást festivalu Žižkovská spojka se 20. září uskuteční na několika místech na Žižkově happening ke stému výročí vydání knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Autoři intervencí do veřejného prostoru během festivalu budou třeba Kurt Gebauer, Aleš Hnízdil, Timo, Martin Velíšek, Marek Šilpoch, Archwerk či studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně.

Cesta kolem Planetária ve Stromovce bude opravena,předpokládaná cena 10 mil.

Hlavní cesta v pražské Stromovce vedoucí kolem budovy Planetária ke Šlechtově restauraci bude kompletně opravena. Důvodem je její špatný technický stav, který nelze vyřešit dílčími opravami. Náklady by měly být zhruba 9,97 milionu korun. Magistrát nyní vypíše tendr na firmu, která cestu opraví. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Kdy přesně oprava začne, není jasné.

Vrchní soud v Praze potvrdil zproštění obžaloby bývalého politika Severy

Vrchní osud v Praze dnes pravomocně osvobodil bývalého politika Pavla Severu. Odvolací senát potvrdil únorový verdikt Krajského soudu v Pardubicích, který ho zprostil obžaloby z podvodu se směnkami na zhruba deset milionů korun. Bývalý poslanec KDU-ČSL a někdejší generální sekretář TOP 09 Severa obžalobu z podvodu opakovaně odmítl.

Terminál na pražském Černém Mostě čekají příští rok úpravy

Hlavní město plánuje příští rok na jaře nechat na autobusový terminál na Černém mostě instalovat digitální panely s informacemi pro cestující, dále je v plánu například výměna osvětlení nebo vybudování nového přechodu. Práce na opravě mostních konstrukcí město zahájilo, připravuje také studii kompletní přeměny terminálu.

Praha obdržela od fondu dopravní infrastruktury 62 mil. Kč na opravy

Pražský magistrát obdržel od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) více než 61,9 milionu korun. Peníze jsou určeny na opravy komunikací nebo vybudování protihlukových opatření. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Hlavní město má letos dostat ze SFDI celkem 407,45 milionu korun, což je meziročně o několik desítek milionu více.

Nezaměstnanost v Česku v srpnu klesla na 3,6 procenta

Nezaměstnanost v Česku v srpnu klesla na 3,6 procenta z červencových 3,7 procenta. Vrátila se tak na úroveň z loňského května, před rokem v srpnu byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Počet uchazečů o práci klesl proti červenci o 4289 na 267.889, ve srovnání s loňským srpnem bylo nezaměstnaných zhruba o 11.200 méně. Naopak nabízených pracovních míst přibylo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Pražská plynárenská zveřejní politiku odměňování členů vedení společnosti

Pražská plynárenská zveřejní politiku odměňování členů vedení společnosti. Materiál vymezuje základní východiska, pravidla a kritéria pro odměňování členů představenstva a dozorčí rady společnosti. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Dozorčí rada společnosti letos v polovině ledna odvolala dosavadního předsedu představenstva Pavla Janečka. Nahradil ho bývalý šéf oddělení obnovitelných zdrojů firmy ČEZ Martin Pacovský.

V neděli přibylo v Česku 139 nakažených, téměř o 60 více než před týdnem

V neděli přibylo v Česku 139 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nedělní nárůst zhruba za dva měsíce. Před týdnem odhalily laboratoře o 58 nakažených méně. V mezitýdenním srovnání se nárůsty počtu nových případů zvyšují sedm dní v řadě. Reprodukční číslo nepatrně stouplo na 1,27. Nad hodnotou jedna, která je hranicí pro zrychlování epidemie, se drží 12 dní za sebou. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jednání rady hl.m.Praha

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.9.2021