Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 7.9.2021:

V Česku v pondělí přibylo nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku června. Laboratoře jich odhalily 391, v mezitýdenním srovnání zhruba o 150 víc. Více odhalených případů za den eviduje ministerstvo zdravotnictví naposledy 3. června, a to 425. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, stouplo z 16 na 18. Roste i reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zvýšilo se z 1,26 na 1,36. Vyšší bylo naposledy v polovině července. V nemocnicích bylo v pondělí 82 pacientů s covidem, o den dříve to bylo 64. Více hospitalizovaných bylo naposledy 22. června.

Pražská burza stagnovala, výrazněji klesly akcie České zbrojovky

Index PX pražské burzy dnes uzavřel na hodnotě 1290,67 bodu, s minimální změnou oproti pondělí. Většina hlavních emisí ztrácela či stagnovala. Nejvýrazněji klesly akcie České zbrojovky. Vyplývá to z informací na webu burzy. Také kurz koruny vůči oběma hlavním světovým měnám se oproti pondělí změnil jen velmi mírně.

Zeman vyzval Hřiba k nápravě dopravy v Praze, primátor to má za součást kampaně

Prezident Miloš Zeman vyzval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k nápravě situace v pražské dopravě. Měl by podle něj zvážit vyhlášení stavu nebezpečí i svou rezignaci a lidem se omluvit. Zeman to napsal v otevřeném dopise, který Hrad zveřejnil na webu. Hřib sdělil, že prezident se o Prahu dosud nezajímal, proto vnímá jeho vyjádření jako zapojení do předvolební kampaně. Zároveň Hřib řekl, že současné vedení hlavního města zdědilo stav silnic po minulém vedení v čele s ANO a že by podle stejné logiky měl Zeman vyzvat k rezignaci ministra dopravy, protože na D1 jsou uzavírky a kolony.

Léto v Klementinu patřilo k deseti procentům nejteplejších za uplynulých 247 let

Letošní léto v pražském Klementinu s průměrnou teplotou 21,1 stupně Celsia patřilo mezi deset procent nejteplejších letních sezon od roku 1775, odkdy se počasí na této nejstarší stanici v Česku nepřetržitě sleduje. Přispěl k tomu zejména velmi teplý červen, naopak srpen byl teplotně podnormální. Průměrná teplota v druhé polovině prázdnin byla 19 stupňů, v červnu byla o 3,4 stupně vyšší. Vyplynulo to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Při nehodě autobusů na Barrandově se zranili nejméně dva lidé

Na pražském Barrandově se dnes odpoledne srazily dva autobusy. Podle prvotních informací policie utrpěl jeden z řidičů vážná zranění. Záchranná služba má zatím potvrzené dva zraněné. Kvůli přistání záchranářského vrtulníku je ulice K Barrandovu uzavřena. Vyplývá to z informací mluvčího pražské policie Richarda Hrdiny a pražské záchranné služby Jany Poštové.

Pražský dopravní podnik podepsal smlouvu na výstavbu nad metrem v Holešovicích

Nad stanicí pražského metra Nádraží Holešovice bude možné stavět. Zástupci dopravního podniku (DPP) se společností Nové Holešovice Development (NHD) podepsali akcionářskou smlouvu. Společný podnik bude akciovou společností se základním kapitálem deset milionů Kč. Na dotaz to dnes sdělil vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík. Akcionáři budou DPP s 25procentním podílem, 75 procent vlastní NHD, která patří do developerské skupiny Karlín Group. Společný podnik a výstavba nad stanicí v minulosti čelily kritice.

Na jihovýchodě Prahy vzniknou vodovodní řady propojující ty současné

Na jihovýchodě Prahy budou vybudovány nové vodovodní řady, které propojí páteřní vodovodní řady vodojemů Jesenice II a Kozinec. Důvodem je zajistit plynulou a bezpečnou dodávku pitné vody pro více než 155.000 obyvatel v této části metropole. Náklady na projekty a další činnosti jsou odhadovány na 11,99 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

V Česku v pondělí přibylo 391 případů covidu, nejvíce od začátku června

V Česku v pondělí přibylo nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku června. Laboratoře jich odhalily 391, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 150 víc. Více odhalených případů za jeden den eviduje ministerstvo zdravotnictví naposledy 3. června, a to 425. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, stouplo z 16 na 18. Dál roste i reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, vzrostlo z 1,26 na 1,36. Vyšší bylo naposledy v polovině července. V nemocnicích bylo v pondělí 82 pacientů s covidem, o den dříve to bylo 64. Více hospitalizovaných bylo naposledy 22. června. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Běh se žlutou stužkou podpoří zapojení bývalých vězňů do společnosti

Stovky běžců dnes odpoledne vyběhnou do lesoparku v pražských Řepích, aby podpořily integraci bývalých vězňů do společnosti. Šestý ročník osvětového Běhu se žlutou stužkou (Yellow Ribbon Run) doprovodí koncert vězeňských kapel.

ČSÚ zveřejní výsledky červencového maloobchodu, v červnu stouply o 7,1 pct

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes bude informovat o tom, jak se v červenci vyvíjely tržby v maloobchodu. V červnu díky rozvolnění opatření proti koronaviru meziročně stouply po očištění o kalendářní vlivy o 7,1 procenta, tedy podobně jako v předchozích měsících. V dubnu vzrostly o 7,2 procenta a v květnu o 7,3 procenta. Podle analytiků se tak tržby dostaly nad předkrizovou úroveň, kde by se měly udržet i v dalších měsících. Tempo růstu bude zřejmě ale pomalejší.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.9.2021