Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.9.2021

Epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje, v úterý laboratoře odhalily 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Už v pondělí, kdy přibylo 392 nakažených, byl nárůst případů covidu nejvyšší za čtvrt roku. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, stouplo z 18 na 21. Ještě před týdnem byla celorepubliková incidence 13. Dál roste i reprodukční číslo.

Pražská burza stagnovala, oslabily akcie KB nebo ČEZ
 
Pražská burza dnes stagnovala. Index PX sice klesl, ale pouze o 0,01 procenta na 1290,51 bodu. Oslabily například akcie Komerční banky nebo energetické firmy ČEZ. Naopak posílení dosáhly třeba cenné papíry bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Odvolací soud vrátil kauzu tzv. trafik pro poslance ODS k novému projednání

Pražský městský soud vrátil případ takzvaných trafik pro poslance ODS k novému projednání. Odvolací senát zrušil osvobozující verdikt nad bývalým premiérem Petrem Nečasem a jeho manželkou Janou Nečasovou (dříve Nagyovou). Odvolací soud také nařídil nižšímu soudu připustit jako důkaz odposlechy, které Obvodní soud pro Prahu 1 označil za nezákonné a nepovolil jejich přehrání. České televizi (ČT) to řekl soudce Městského soudu v Praze Richard Petrásek. Soud zároveň zrušil zastavení stíhání Nečasové kvůli nezdanění luxusních darů. Jednání bylo neveřejné.

Kapacita očkování v Praze se sníží asi na pětinu
 
Kapacita očkování proti covidu-19 bude v Praze po konci velkokapacitních očkovacích center 12.500 dávek za týden. Velká očkovací centra ukončí činnost zhruba v polovině září. Zdravotníci v očkovacích místech v Praze zatím podali 2,11 milionu vakcín. Naočkováno dosud bylo 756.950 Pražanů, většina z nich už podstoupila i podání druhé dávky. Na jednání výboru pro zdravotnictví pražského magistrátu to řekl ředitel magistrátního odboru zdravotnictví a krajský koordinátor očkování Martin Ježek. V metropoli žije 1,14 milionu lidí, kteří mají v Praze trvalý pobyt.
 
Firma opravující pražský Libeňský most má být známá do konce roku
 
Firma, která opraví pražský Libeňský most a přebuduje jeho okolí, by mohla být známá do konce letošního roku. Technická správa komunikací (TSK) dnes uzavřela příjem nabídek od dodavatelů. Vyplývá to z dokumentu TSK, který má k dispozici. Správa vypsala zakázku na rekonstrukci Libeňského mostu a přestavbu jeho okolí. V řízení vybírá projektanta i stavitele. Oprava je naplánovaná na téměř tři miliardy korun a zahájení prací je zatím naplánováno na rok 2022. Most z roku 1928 nebyl nikdy opravován.

Busta v Thomayerově nemocnici připomíná zdravotníky, kteří zemřeli za covidu

Pamětní deska připomíná ode dneška v Thomayerově nemocnici v Praze zdravotníky, kteří při svém nasazení v koronavirové epidemii přišli o život. Společně bustu sestry odpoledne odhalilo vedení nemocnice a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Česku se podle údajů ministerstva zdravotnictví koronavirus potvrdil zatím u téměř 1,7 milionu lidí, kvůli epidemii zemřelo 30.408 lidí.

Na pražské letiště se vrací další dopravci, ostatní aerolinky přidávají spoje

Aerolinky postupně obnovují na pražském letišti další letecké linky. V následujících týdnech spustí nové spoje SkyUp Airlines, Blue Air a Wizz Air, Smartwings pak obnoví lety do Dubaje, Londýna nebo Petrohradu. Po pauze se do Prahy vrací i flydubai, Air Arabia, Ural Airlines nebo Transavia France. Informovalo o tom dnes Letiště Praha. V současnosti fungují na Letiště Václava Havla v Praze přímá spojení do celkem 115 destinací od 45 dopravců.

V rybníku v pražské Krči uhynuly desítky ryb, zřejmě kvůli poruše v kanalizaci

V rybníku Sýkorka v pražské Krči uhynuly desítky ryb. Znečištění rybníku způsobila porucha v kanalizaci, sdělil dnes mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Chemici pražských hasičů na místě nezjistili, že by zdrojem otravy byla chemikálie. Událostí se zabývá také policie, kriminalisté na místě zjišťovali příčiny úhynu, doplnil policejní mluvčí Richard Hrdina.

Teplo lidem ve Kbelích dodá firma místní radnice a společnosti Prometheus

Teplo lidem v pražských Kbelích bude dodávat nově společný podnik Teplo pro Kbely založený místní radnicí a firmou Prometheus, která je dceřinou společností Pražské plynárenské. Cílem založení firmy je zlepšení služeb. Radnice vložila do společnosti svou infrastrukturu, většinu ve firmě drží Prometheus. Novinářům to dnes řekli pražský radní Jan Chabr (TOP 09), starosta Kbel Pavel Žďárský (Kbely-náš domov) a předseda představenstva firmy Prometheus Ludvík Balek. Firma Prometheus vznikla v roce 1995 a zabývá se teplárenstvím.

Epidemie covidu dál sílí, v úterý se prokázalo 588 případů, nejvíc od 25. května

Epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje, v úterý laboratoře odhalily 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Už v pondělí, kdy přibylo 392 nakažených, byl nárůst případů covidu nejvyšší za čtvrt roku. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, stouplo z 18 na 21. Ještě před týdnem byla celorepubliková incidence 13. Dál roste i reprodukční číslo, k dnešku stouplo na 1,48 z předchozích 1,36. Nad hodnotou jedna, což značí zrychlování šíření epidemie, je 14 dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Odborníci i vláda zhoršení epidemie v souvislosti s návratem lidí do zaměstnání a dětí do škol očekávali, situace podle nich není dramatická.

V Praze dnes bude VědaFest, zaměří se na digitální technologie

Digitální svět je letošním tématem popularizačního festivalu VědaFest, který dnes zejména vysoké školy pořádají na Vítězném náměstí v Praze. Představí využití digitálních technologií v medicíně, archeologickém a historickém zkoumání nebo sportu. Akce se koná podeváté, dříve se jmenovala Festival vědy. Loni byla kvůli pandemii covidu-19 zcela on-line. Letos se mohou zájemci na on-line příspěvky podívat do 31. října.

 

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.9.2021