Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.9.2021

V Česku ve středu přibylo 376 potvrzených případů koronaviru. Oproti úterý je to o 207 méně, v mezitýdenním srovnání o 114 víc. Počty hospitalizovaných se blíží stovce, ve středu vyžadovalo nemocniční péči 96 pacientů s onemocněním covid-19, ve vážném stavu jich bylo 14. Odborníci očekávají další nárůst počtu infikovaných i hospitalizovaných. Ve druhé polovině září by mohlo být v nemocnicích i více než 500 koronavirových pacientů, odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Pražská burza dnes oslabila, nedařilo se hlavně Kofole

Pražská burza dnes po předchozích dvou dnech stagnace oslabila. Index PX klesl o 0,34 procenta na 1286,16 bodu. Oslabila většina hlavních titulů v čele s Kofolou. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Kromě burzy dnes mírně ztrácela také koruna, a to k euru i dolaru.

Sbormistři Vladislav a Zdena Součkovi obdrží od Prahy bronzovou medaili

Sbormistři a manželé Vladislav Souček ( 1937) a Zdena Součková (1949) obdrží od hlavního města bronzovou medaili. Ocenění dostanou za významné celoživotní dílo v oblasti hudby, které je spjato s hlavním městem Prahou. Udělení medaile dnes schválili zastupitelé hlavního města. Hlavní město oceňuje své významné obyvatele několika způsoby včetně čestného občanství.

Ceny benzinu i nafty v Praze se dál příliš nemění

Ceny pohonných hmot v Praze se dál příliš nemění. Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zdražil průměrně o pět haléřů na 34,34 koruny za litr. Nafta ve středu stála průměrně 32,29 Kč/l, a byla tak o tři haléře dražší než o týden dřív. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Ve středu přibylo 376 případů covidu, proti úterý asi o 200 méně

V Česku ve středu přibylo 376 potvrzených případů koronaviru. Oproti úterý je to o 207 méně, v mezitýdenním srovnání o 114 víc. Počty hospitalizovaných se blíží stovce, ve středu vyžadovalo nemocniční péči 96 pacientů s onemocněním covid-19, ve vážném stavu jich bylo 14. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Odborníci očekávají další nárůst počtu infikovaných i hospitalizovaných. Ve druhé polovině září by mohlo být v nemocnicích i více než 500 koronavirových pacientů, odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Zastupitelé Prahy projednají hospodaření nebo udělení medailí

Pražští zastupitelé se dnes sejdou poprvé po letních prázdninách. Projednají mj. hospodaření Prahy jako celku za první pololetí letošního roku, které skončilo přebytkem asi 9,41 miliardy korun. Na programu zasedání je rovněž návrh peněžitého vkladu do základního kapitálu firem Prague City Tourism (PCT) a Trade Centre Praha (TCP), udělení bronzových medailí hlavního města nebo uzavření dodatku smlouvy se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI).

Na pražské železnici začal pracovat obří stavební stroj RUS 1000

Na pražském železničním úseku mezi Hostivaří a Malešicemi začal pracovat obří stroj RUS 1000. Jeden z největších železničních stavebních strojů měří 278 metrů a váží 674 tun. Stavební firma Swietelsky ho na trati využije k čištění štěrkového lože, obnovení kolejového roštu a podbití trati.

V ZŠ a SŠ se dnes koná třetí a poslední plošné testování na covid-19

V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na covid-19. Jak ve středu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), dál se žáci v celé zemi testovat nebudou. Povinné zůstane nošení roušek na chodbách či v šatnách, které by podle ministra mělo ochránit školy před uzavíráním kvůli výskytu nákazy. Nejasné je zatím, jak to dál bude s podmínkami pro školní plavání. Podle současných pravidel by pro něj měli mít žáci potvrzení o testu na covid-19, očkování nebo prodělané nemoci i po skončení testování ve školách.

Soud dnes zřejmě vyhlásí rozsudek v případu expříslušníků StB kvůli akci Asanace

Soud dnes zřejmě vynese rozsudek v případu bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) Zbyňka Dudka, Karla Hájka, Rudolfa Peltana a Jiřího Šimáka. Státní zástupce je viní z toho, že nutili disidenty k emigraci v rámci tzv. akce Asanace. Žádá pro čtveřici tříleté podmíněné tresty. Obžalovaní vinu od počátku odmítají.

Odborníci budou dnes v paláci Žofín diskutovat o 30 letech maloobchodu v ČR

Odborníci budou dnes v paláci Žofín v Praze diskutovat o 30 letech maloobchodu v České republice. Proberou zaměstnaneckou politiku i vývoj maloobchodu v další dekádě. V panelové diskusi vystoupí například ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza nebo předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.9.2021