Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 10.9.2021

Počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku dál rostou, ve čtvrtek jich laboratoře odhalily 421. To je o 44 více než ve středu a o 116 víc než před týdnem. V souvislosti s tím roste i počet hospitalizovaných, ve čtvrtek vyžadovalo nemocniční péči 109 lidí s onemocněním covid-19, před týdnem to bylo 65 pacientů. Incidenční číslo, tedy týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, k dnešku stouplo na 23 z předchozích 22. Reprodukční číslo stouplo nepatrně na 1,44.

Pražská burza dnes oslabila, nedařilo se zejména akciím Erste

Index PX pražské burzy dnes klesl o 0,13 procenta na 1284,48 bodu. Dolů ho táhla především dvojice rakouských finančních titulů v čele s Erste bank. Hlubšímu poklesu indexu zabránily emise Komerční banky nebo energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Zvířata v pražské zoo mohou lidé po setmění sledovat termokamerou

Pražská zoologická zahrada připravila pro své návštěvníky noční prohlídky areálu. Lidé budou po setmění moci zvířata ve výběhu pozorovat prostřednictvím termokamer, noktovizoru a dalších zařízení pro noční vidění. Vstupenka na noční prohlídku bude zájemce podle informací v e-shopu zahrady stát 1000 korun.

V plaveckém areálu Šutka vznikne venkovní areál s novým bazénem

V plaveckém areálu Šutka v Praze 8 vznikne venkovní areál s novým bazénem a odpočinkovou zónou. U gymnázia Přípotoční v Praze 10 bude nová sportovní hala. Magistrát si nyní na obě stavby nechá vypracovat projekt. Prvá stavba vyjde předběžně na 250 milionů korun a druhá na 450 milionů. Projekty město zařadí do svého rozpočtu na příští rok.

Nakažených covidem v Praze v mezitýdenním srovnání přibylo

V Praze za uplynulých sedm dnů přibylo 533 případů nemoci covid-19, to je o 192 více než o týden dříve. Takzvané incidenční číslo, které udává počet nakažených za týden na 100.000 obyvatel, vzrostlo na 40, před týdnem bylo 25. Ve srovnání s ostatními regiony je incidence v metropoli stejně jako před týdnem druhá nejvyšší po Karlovarském kraji, kde aktuálně činí 43. Naopak nejnižší, na hodnotě 11, je v Olomouckém kraji. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

V Letňanech dnes začíná veletrh Sběratel

Na výstavišti v pražských Letňanech dnes začne mezinárodní veletrh Sběratel. Ukáže například slavná historická platidla, nabídne suvenýrové bankovky a na programu bude také vyhlášení vítězů ankety o nejkrásnější loňskou českou známku. Veletrh skončí v sobotu, podle pořadatelů se na něj chystá 200 vystavovatelů z celé Evropy.

ČSÚ dnes zveřejní údaje o srpnové inflaci

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji srpnové inflace. Podle odhadů většiny analytiků meziroční inflace v srpnu zůstala na červencových 3,4 procenta. Někteří ekonomové ovšem nevylučují ani nárůst inflace na 3,6 procenta. Za růstem inflace je obnovená spotřeba domácností, ale i globální problémy s dodávkami.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.9.2021