Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 13.9.2021

V Česku přibylo v neděli 138 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, podobně jako před týdnem. Oproti předchozí neděli ale významně stoupl počet hospitalizovaných. V nemocnicích bylo 113 lidí s onemocněním covid-19, nejvíc od 17. června. O týden dřív bylo hospitalizovaných 68 lidí. Rostou i počty pacientů v těžkém stavu. V neděli jich bylo 17, o deset více než o týden dříve. Roste také incidenční číslo. Zdravotníci v neděli podle předběžných dat podali necelých 1900 dávek očkování proti covidu, nejméně za jeden den od konce ledna.

Pražská burza mírně posílila, pomohly jí hlavně akcie Erste

Pražská burza dnes mírně posílila, index PX stoupl o 0,34 procenta na 1288,89 bodu. K růstu mu pomohly především akcie bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V pražské zoo mohou lidé pozorovat mládě nejmenší antilopy

V pavilonu Africký dům v pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci pozorovat měsíc staré mládě nejmenší antilopy na světě. Dikdik Kirkův se v pražské zoo narodil vůbec poprvé, sdělila mluvčí zoo Lucie Dosedělová. Zoo v Troji tyto africké sudokopytníky chová od roku 2016.

Piknik pro lidi bez domova přilákal přes stovku lidí

Zahájení šestého ročníku Pikniku pro lidi bez domova dnes v poledne přilákalo více než stovku osob bez přístřeší. Ti se v prostorách karlínského Přístavu 18600 mohou zdarma najíst, nechat se ošetřit mediky na ulici nebo naočkovat proti covidu-19. Akci pod širým nebem pořádá spolek Sociální Perpetum mobile spolu s organizací Místní místním, sdělili organizátoři akce.

V Praze 6 ode dneška testují projekt s názvem Školní ulice

Zajistit vyšší bezpečnost dětí při příchodu do školy má projekt Školní ulice, který ode dneška testuje Praha 6. Do 8. října tak v čase od 07:30 do 08:00 nesmí vjíždět motorová vozidla do ulice Na Čihadle v úseku mezi křížením s ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce, kde stojí základní škola. Šestá městská část o tom dnes informovala na svém webu.

V Praze díky přistěhovalým přibylo v pololetí 6286 lidí, žije jich tam 1,341 mil

V Praze za letošní první pololetí přibylo 6286 lidí, hlavní město tak mělo ke konci června 1,341 milionu obyvatel. Více lidí zemřelo, než se narodilo, nárůst tak zajistili lidé, kteří se do metropole přistěhovali. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Celkový počet obyvatel Česka ke konci června opět překročil hranici 10,7 milionu, pod kterou se dostal v letošním prvním čtvrtletí.

Hospitalizovaných s covidem je nejvíc za posledního skoro čtvrt roku

V Česku přibylo v neděli 138 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, podobně jako před týdnem. Oproti předchozí neděli ale významně stoupl počet hospitalizovaných. V nemocnicích bylo 113 lidí s onemocněním covid-19, nejvíc od 17. června. Roste také incidenční číslo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v neděli podle předběžných dat podali necelých 1900 dávek očkování proti covidu, nejméně za jeden den od konce ledna.

Statistici oznámí údaje o obyvatelích Česka za první pololetí

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o počtu obyvatel Česka za první pololetí. Oznámí, kolik se v zemi narodilo dětí, kolik lidí zemřelo nebo kolik se do Česka přistěhovalo cizinců. Statistici také oznámí, kolik manželství lidé od ledna do června uzavřeli a kolik manželských párů se naopak rozvedlo.

Vláda projedná odměny na hygienách nebo střídání času v příštích letech

Zvýšením odměn některých pracovníků hygienické služby či nařízením o letním čase v příštích pěti letech se bude dnes zabývat vláda. Ministři projednají i poslanecký návrh koaliční ČSSD, který se týká dřívějších odchodů do starobního důchodu pro lidi v náročných profesích, nebo zvýšení letošního rozpočtu Státního fondu podpory investic o 1,8 miliardy korun na 5,24 miliardy korun.

Rada hl. města Praha

Zasedání rady hl. města Praha

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.9.2021