Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 14.9.2021

V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to druhý nejvyšší denní počet od začátku června. Více případů nákazy novým typem koronaviru testy odhalily minulý týden v úterý, a to 582. Počet lidí hospitalizovaných v souvislosti s covidem stoupl v pondělí na 139. O týden dřív jich bylo o 48 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci aplikovali v pondělí 13.000 dávek vakcíny proti onemocnění.

Pražská burza je nejvýše za více než 11 let, dnes se dařilo bankám

Pražská burza je na nejvyšší hodnotě za více než 11 let. Index PX dnes posílil o 0,73 procenta na 1298,31 bodu. Silnější byl naposledy v dubnu 2010, kdy se dostal přes 1300 bodů. Dnes se na pražském trhu dařilo zejména akciím bank. Aktivita byla vysoká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

V Praze se sešly desítky lidí na demonstraci příznivců Chcípl PES

Několik desítek lidí se dnes odpoledne sešlo na Malostranském náměstí v Praze na protestu hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Na náměstí organizátoři postavili pódium, na němž „soudili“ jednotlivé politiky zpodobněné kartonovými figurami. Posléze účastníci figury na Karlově mostě hodili do Vltavy.

Cenu Křesadlo dostalo v Praze 11 dobrovolníků, i za práci za covidu

Cenu Křesadlo za loňský rok za dobrovolnickou činnost ve prospěch ostatních dnes v Praze získalo 11 lidí, někteří z nich i za práci v době epidemie koronaviru. Další ji dostali za nezištnou pomoc postiženým, seniorům, dětem i muzeu. Ocenilo je dobrovolnické centrum Hestia, které ocenění uděluje od roku 2001. Cena se předává i mimo hlavní město, letos ji v sedmi městech dostane 53 dobrovolnic a dobrovolníků.

Nadace manželů Vlčkových vyhlásila soutěž na podobu usedlosti Cibulka

Nadace rodiny Vlčkových vyhlásila architektonickou soutěž na podobu rekonstrukce usedlosti Cibulka v pražských Košířích, kde plánuje vybudovat dětský hospic a středisko péče o umírající dětské pacienty. Architektonická studia mohou do 4. října posílat svá portfolia, z nich porota vybere pět postupujících. Výsledek by měl být znám v únoru příštího roku. Dlouho chátrající usedlost manželé koupili začátkem roku, Ondřej Vlček je generálním ředitelem antivirové firmy Avast.

Vinobraní na Grébovce se bude konat v omezené podobě

Vinobraní na pražské Grébovce, které pořádá Praha 2, se letos uskuteční v omezené podobě jako vinařské trhy. Důvodem je pandemie koronaviru. Trhy se budou konat v pátek 17. září na náměstí Míru a v sobotu 18. září v Havlíčkových sadech v horní části parku. Vstup na trhy bude zdarma. Loni se akce kvůli covidu-19 nekonala.

V Praze 10 začal fungovat klub pro děti a mládež organizace YMCA

V pražských Vršovicích začalo fungovat nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které provozuje organizace YMCA. V budově poblíž Přípotoční ulice se dnes uskutečnilo slavnostní otevření, na které naváže pravidelný program. YMCA se tu od prázdnin věnovala terénní práci zaměřené na mládež ohroženou nežádoucími jevy. Městská část pro účely centra postavila novou budovu na místě ruiny mateřské školy.

V Praze 3 se kvůli šíření covidu od středy uzavře ZŠ Chmelnice

Hygienici kvůli koronaviru od středy nejméně na deset dní uzavřou Základní školu Chmelnice v Praze 3. Na webu školy to dnes oznámil její ředitel Václav Havelka. Podle něj se u 44 žáků potvrdila nákaza covidem-19 a třetina žáků školy je v karanténě. Nemocných nebo v karanténě je také 13 pedagogů. Škola, která má podle výroční zprávy kapacitu pro 700 žáků, proto přejde na výuku na dálku.

Městské vouchery jsou připravené, není jasné, kdy se spustí

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má připravený program městských voucherů pro podporu cestovního ruchu. Zda jej ale spustí do říjnových sněmovních voleb, není jisté, uvedla dnes na setkání s novináři ministryně Klára Dostálová (ANO). Obává se současného růstu počtu pozitivně testovaných na covid-19. Podle ministerstva bude v programu nejspíše celkem půl miliardy korun, polovinu zaplatí MMR, druhou polovinu pak města. Původně se počítalo s tím, že vláda program projedná v létě, měla v něm být dvojnásobná suma.

Policie pátrá po podezřelém z pokusu o znásilnění v metru, hledá i svědky

Policie pátrá po muži podezřelém z pokusu o znásilnění ženy ve vagonu pražského metra. Podle kriminalistů ji sexuálně napadl počátkem září mezi stanicemi Národní třída a Můstek. Z jeho sevření ji vysvobodila jedna ze spolucestujících, která útočníka v další stanici vystrčila ven ze soupravy. V případě dopadení a odsouzení muži hrozí až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Richard Hrdina. Na webu policie zveřejnila i záznamy, na nichž je podezřelý zachycen.

Praha chce od státu získat zámek Veleslavín, nabízí výměnou Faustův dům

Pražský magistrát chce znovu jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o získání zámku Veleslavín. Jak vyplývá z dopisu, který zástupci vedení magistrátu zaslali úřadu začátkem září, město výměnou za nevyužívanou památku nabídlo státu Faustův dům na Karlově náměstí a pozemky u Nemocnice Na Homolce. Podle mluvčí ÚZSVM Michaely Tesařové se úřad jednání nebrání, čeká však na další podklady.

Praha se při Evropském týdnu mobility zaměří na udržitelnou dopravu

Praha se při letošním 20. ročníku Evropského týdne mobility, který připadá na 16. až 22. září, zaměří na udržitelnou a bezpečnou dopravu. Celoevropská akce má podpořit omezování městské automobilové dopravy. Součástí programu v české metropoli budou diskuse, workshopy, kulturní a sportovní akce. Vyvrcholením bude Mobility Day 22. září na náměstí Republiky. Novinářům to dnes sdělili primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) a koordinátorka Evropského týdne mobility a Dne bez aut Dominika Marešová.

V pondělí testy odhalily skoro 500 případů covidu, víc než před týdnem

V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to druhý nejvyšší denní počet od začátku června. Více případů nákazy novým typem koronaviru testy odhalily minulý týden v úterý, a to 582. Počet lidí hospitalizovaných v souvislosti s covidem stoupl v pondělí na 139. O týden dřív jich bylo o 48 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci aplikovali v pondělí 13.000 dávek vakcíny proti onemocnění.

Stát bude do čtvrtka elektronicky dražit Palác Broadway v Praze za miliardu Kč

Dnes v 9:00 začíná elektronická aukce Paláce Broadway v Praze 1, kterou pořádá stát. Vyvolávací cena je 1,05 miliardy korun. Vyplývá to z informací Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle něj jde o prodej s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Kauce je 20 milionů korun, minimální navýšení ceny 200.000 korun. Dražba skončí ve čtvrtek v poledne. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým stavbám v historickém jádru Prahy.

Poslanci zahájí poslední řádnou schůzi před volbami

Poslanci se sejdou dnes odpoledne na řádné zářijové schůzi Sněmovny, pravděpodobně poslední před říjnovými volbami. Měli by dnes projednávat předlohy, které jim vrátil Senát. Senátoři navrhli úpravy například v bankovní novele o změnách auditora a v novele o dani z přidané hodnoty, která ruší osvobození od daně u drobných zásilek přicházejících ze zemí mimo Evropskou unii. Změny chce Senát také třeba v předlohách o invazivních druzích rostlin a živočichů, o návykových látkách a o veřejném zdravotním pojištění.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.9.2021