Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.9.2021

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku proti minulému týdnu klesl zhruba o 30 na 553 nově nakažených. Stále je to ale druhý nejvyšší nárůst od konce května. Minulý týden v úterý přibylo 582 nakažených, což bylo nejvíce za den od 25. května. Zatímco nově nakažených proti předchozímu týdnu ubylo, hospitalizovaných je nadále výrazně více než předešlé úterý. Zatímco předchozí úterý bylo hospitalizovaných 96 a z toho 16 ve vážném stavu, tento týden v úterý bylo pacientů už 145 a 25 ve vážném stavu.

Pražská burza oslabila, nedařilo se Avastu či Erste, naopak ČEZ posílil

Pražská burza dnes oslabila, index PX klesl o 0,24 procenta na 1295,16 bodu. Dolů ho táhly především akcie technologické firmy Avast a Erste Bank, které odepsaly téměř procento. Naopak se dařilo energetické společnosti ČEZ, která si o více než procento polepšila. Z menších emisí zlevnila nejvíce, přes dvě procenta, likérka Stock. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Spodní tok Zátišského potoka v pražských Modřanech se vrátí do původního koryta

Spodní tok Zátišského potoka na pomezí pražských Hodkoviček a Modřan se po několika desetiletích vrátí zpět do původního koryta. Projekt obnovy potoka nyní získal stavební povolení. Náklady na obnovu dosáhnou šesti milionů korun. Část potoka před jeho ústím do Vltavy byla kvůli průmyslové výstavbě zahloubena do země v 70. letech minulého století. Poté, co výrobní areál přestal sloužit svému původnímu účelu a postupně zchátral, se otevřela cesta k obnově. Projekt navrhl ateliér Flera pro společnosti Karlín Group a Horizon Holding, které v sousedství jeho břehů staví novou čtvrť Zahálka.

DPP dokončil stavbu tramvajové smyčky na Zahradním Městě

Pražský dopravní podnik (DPP) dokončil stavbu tramvajové smyčky na Zahradním Městě, která má pomoci zvládnout předpokládaný vyšší počet cestujících v důsledku spuštění nové vlakové zastávky Zahradní Město. Ta se otevře 24. září, smyčka začne fungovat již dnes v noci a spolu s jejím spuštěním skončí i výluka tramvají do Hostivaře. U obratiště vzniklo také menší P+R parkoviště. Novinářům to dnes řekli zástupci DPP a pražského magistrátu.

Festival minipivovarů na Pražském hradě letos bude, představí se 50 výrobců

Českomoravský svaz minipivovarů bude letos pořádat devátý ročník Festivalu minipivovarů na Pražském hradě. Loni se kvůli pandemii nekonal, většinou býval v polovině června. Letos se uskuteční v pátek 24. září a v sobotu 25. září a představí se na něm 50 výrobců. Letos by se akce měli zúčastnit také tři výrobci ze Slovenska, řekl dnes na tiskové konferenci prezident svazu Jan Šuráň. Ten sice za několik dní skončí na postu prezidenta svazu, tuto akci chce ale pořádat i nadále.

Na pražském Rohanském ostrově startuje výstavba nové čtvrti

Na Rohanském ostrově v Praze dnes začíná stavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group plánuje na rozhraní Karlína a Libně postavit asi 3200 bytů, osm administrativních budov a základní školu. Celkové náklady odhaduje na 18 miliard korun, uvádějí dnešní Hospodářské noviny (HN). Výstavba čtvrti Rohan City potrvá v pěti etapách do roku 2035.

Počet případů covidu v úterý opět přesáhl 500, oproti minulému týdnu klesl

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30 na 553 nově nakažených. Stále je to ale druhý nejvyšší nárůst od konce května. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Minulý týden v úterý totiž přibylo 582 nakažených, což bylo nejvíce za den od 25. května. Zatímco nově nakažených oproti předchozímu týdnu ubylo, hospitalizovaných je nadále výrazně více než předešlé úterý. V nemocnicích je 145 lidí s covidem-19, tedy o polovinu více než před týdnem.

Sněmovní volby začnou pro voliče v karanténě kvůli koronaviru už 6. října

Volby do Sněmovny začnou kvůli trvajícímu stavu pandemické pohotovosti už ve středu 6. října. Dva dny před otevřením standardních volebních místností v Česku budou moci hlasovat lidé, kteří jsou v karanténě kvůli koronaviru. Odvolit budou moci podobně jako při loňských krajských a senátních volbách z auta na volebních stanovištích. Ta budou podle ministerstva vnitra k dispozici od 08:00 do 17:00.

Praha 1 neodstoupí od smlouvy o privatizaci bytu exministru Arenbergerovi

Praha 1 neodstoupí od smlouvy, kterou na přelomu let 2018 a 2019 privatizovala byt bývalému ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi. Zastupitelé městské části včera v noci po čtyřhodinovém projednávání neschválili návrh zastupitele Pavla Čižinského (Praha Sobě) týkající se odstoupení a následné žaloby na navrácení bytu do majetku městské části. Zastupitelé schválili zprávu kontrolního výboru, podle které úřad městské části při prodeji částečně pochybil, stejně jako tehdejší starosta Čižinský

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.9.2021