Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.9.2021

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování v říjnových sněmovních volbách pro lidi v karanténě. Na takzvaných volebních stanovištích budou volit ve středu 6. října. V takzvaných pobytových zařízeních, například v domovech pro seniory, se volby budou konat ve čtvrtek 7. října. Pražský hrad to dnes uvedl na svém webu. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Řádné hlasování ve volbách už dříve Zeman stanovil na 8. a 9. října.

Pražská burza dnes poprvé od dubna 2010 zakončila nad 1300 body

Pražská burza dnes poprvé od dubna 2010 zakončila nad 1300 body. Index PX vzrostl o 0,53 procenta na 1301,98 bodu. Vzhůru burzu táhly zejména akcie energetické společnosti ČEZ a Erste Bank. Vyplývá to z informací burzy a makléřů. Česká koruna dnes mírně zpevnila k euru, výrazněji oslabila vůči dolaru.

Na festivalu Zlatá Praha bude příští týden soutěžit přes 90 filmů ze 17 zemí

Devět desítek filmů o hudbě, divadle a tanci ze 17 zemí představí letošní 58. ročník mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, který se uskuteční od 22. do 25. září. Mezi festivalovými snímky je 24 dokumentů, 30 snímků z koncertní kategorie a 41 záznamů inscenačního umění a soutěžit budou vedle hlavní ceny Grand Prix Golden Prague o ocenění Český křišťál, Cenu České televize, zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin a Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Primátor Hřib vyzval Babiše k obnovení testů na covid-19 ve školách

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených covidem-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování na začátku září zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat, zvažuje zopakování screeningu na podzim.

V terénu zatím Praha naočkovala proti covidu-19 asi 300 bezdomovců

Proti covidu-19 bylo zatím v terénu v Praze naočkováno asi 300 osob bez domova. Další bezdomovci se očkovali v prostorách azylových domů. Mobilní očkovací tým, který vyjíždí na různá místa v metropoli, bezdomovcům podává jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. Očkování v terénu organizuje hlavní město ve spolupráci s praktickými lékaři a neziskovými organizacemi Armáda spásy, Naděje, Centrum sociálních služeb Praha, Sananim, Český Červený kříž a Drop In od 13. července. V azylových domech a v noclehárnách se s očkováním začalo v červnu.

Správa komunikací zveřejnila nabídky v tendru na opravu Libeňského mostu

O zakázku na opravu Libeňského mostu v Praze se uchází firma Metrostav TBR s cenovou nabídkou 2,18 miliardy korun bez DPH a sdružení firem Strabag, Eurovia CS, SMP CZ a Pragoprojekt, které nabídlo cenu 3,63 miliardy korun bez daně. Vybraný dodavatel bude mít na starosti i zpracování projektové dokumentace, stavební práce by podle harmonogramu měly začít na začátku roku 2024.

O Palác Broadway v Praze nebyl v aukci s vyvolávací cenou přes miliardu Kč zájem

O pražský Palác Broadway neměl v elektronické aukci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nikdo zájem. Palác nabízel s vyvolávací cenou přes jednu miliardu korun, což byla nejvyšší minimální cena za dobu existence úřadu.

Šéf Letiště Praha: Letiště letos odbaví 4 miliony lidí a skončí ve ztrátě

Pražské letiště by letos mělo podle odhadů odbavit asi čtyři miliony cestujících a společnost Letiště Praha zřejmě skončí ve ztrátě v řádu stovek milionů korun. Obnovování provozu je zatím pomalejší než u některých srovnatelných letišť v Evropě. Přesto bude letiště pokračovat v přípravě paralelní dráhy, některé jiné projekty naopak zreviduje. Novinářům to dnes řekl nový šéf letiště Jiří Pos. Letošní provozní situace tak bude zřejmě podobná jako loni, kdy letiště odbavilo 3,66 milionu pasažérů a skončilo v provozní ztrátě 687 milionů korun.

Analýza: Pokles cen nájemného v Praze se letos zpomalil

V Praze bylo letos v prvním pololetí průměrné tržní nájemné 279 korun za metr čtvereční, což znamenalo proti druhé polovině loňského roku pokles o 2,8 procenta. Zlevňování se proti loňsku, kdy ve druhém pololetí ceny klesly o 4,3 procenta, zpomalilo. V tiskové zprávě o tom dnes informoval pražský magistrát s odkazem na analýzu, kterou si město nechává pravidelně zpracovávat firmou Deloitte a která vychází z inzerátů na realitních portálech. Nájmy jsou podle dat magistrátu na úrovni začátku roku 2018 a lze očekávat další růst.

V ČR přibylo ve středu 524 nakažených, v mezitýdenním srovnání zhruba o 150 víc
Zpráva má novější verzi

Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to o 147 více. Oproti úterý počet nově nakažených o 32 klesl. Nemocniční péči vyžadovalo ve středu 154 pacientů s onemocněním covid-19, ve vážném stavu je jich 29. Před týdnem vyžadovala nemocniční péči zhruba stovka pacientů, v těžkém stavu jich bylo 15. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. I loni v září šíření covidu zrychlilo, pacientů v nemocnicích ale bylo několikanásobně víc.

Paliva v Praze od minulého týdne nepatrně zdražila

Ceny pohonných hmot v Praze se dál příliš nemění, v uplynulém týdnu stouply jen nepatrně. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v hlavním městě prodává v průměru za 34,37 koruny, před týdnem byl o tři haléře levnější. O haléř na litru zdražila nafta, řidiči za ni nyní dají průměrně 32,30 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Metropole má nejvyšší ceny pohonných hmot v Česku. Celorepublikový průměr je 33,82 Kč za litr naturalu a 31,67 koruny za naftu.

Armáda dnes zahajuje největší letošní cvičení záložníků Hradba

Armáda dnes zahajuje letošní největší celorepublikové cvičení záložníků. Do Hradby 2021 se zapojí více než 1000 příslušníků aktivní zálohy a 300 profesionálních vojáků z různých armádních útvarů. Armáda to uvedla na svém webu army.cz. V Česku se v současné době konají také dvě další velká cvičení, letecké Ample Strike a pozemní Czech Lion, kterých se účastní stovky vojáků.

Začíná Evropský týden mobility, uskuteční se při něm i akce Pěšky do školy

Dnes začíná Evropský týden mobility, který spojuje města napříč Evropou a má podpořit udržitelné formy dopravy. Kampaň pořádá Evropská komise od roku 2002 a od počátku se do ní zapojuje i česká metropole. Součástí programu je řada akcí včetně diskusí, workshopů, festivalů nebo Dne bez aut, při kterém se některé ulice na určitou dobu uzavřou pro auta a otevřou pro sousedské slavnosti. Mateřské, základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií v Česku i rodiče dětí se ode dneška mohou zapojit do akce Pěšky do školy.

Skončí aukce Paláce Broadway v Praze, vyvolávací cena je přes miliardu

Dnes v poledne skončí elektronická aukce Paláce Broadway v Praze 1. Jde o prodej s nejvyšší minimální cenou za dobu existence Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Vyvolávací cenu úřad stanovil na 1,05 miliardy korun. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým stavbám v historickém jádru Prahy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.9.2021