Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.9.2021

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá v Česku 28 nově odhalených případů nákazy na 100.000 obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza znovu posílila a vylepšila jedenáctiletá maxima

Pražská burza dnes opět posílila a vylepšila tak svá jedenáctiletá maxima. Index PX přidal 0,25 procenta na 1305,24 bodu. Silnější byl naposledy v dubnu 2010. Dařilo se akciím Komerční banky nebo operátora 02. Aktivita na trhu byla velmi vysoká, celkový objem obchodů dosáhl zhruba 1,15 miliardy korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Sněmovna na návrh svého volebního výboru odvolala z Rady České televize její členku Hanu Lipovskou. Důvodem bylo údajné porušení zákona o České televizi a ztráta nezávislosti, o níž tento zákon hovoří. Lipovská kandiduje v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok, jehož lídrem je nezařazený poslanec Lubomír Volný. Lipovskou ve Sněmovně hájil. Jednání doprovodil incident, kdy Volného musela ze sálu vyvést ochranná služba. Lipovská v radě vystupovala proti řediteli České televize Petru Dvořákovi.

Vinobraní na Grébovce 2021

Dnes a zítra se na Praze 2, koná tradiční vinobraní na Grébovce

Koalice Prahy 4 dnes nepodpořila projednání sporného prodeje pozemku

Dnešní mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4 svolané opozicí skončilo po skoro dvouhodinové diskusi poté, co zastupitelé neschválili program. Koalice tvořená ANO, ODS a TOP 09 s podporou zastupitelky SPD nepodpořila projednání podle opozice sporného postupu radnice ohledně prodeje městského pozemku vedle úřadu městské části na Budějovické.

Tři pražské radnice chtějí obnovení možnosti vykázat závadné osoby

Vedení Prahy 1, 2 a 5 chtějí obnovení zákonné možnosti obcí vykázat osoby opakovaně páchající přestupky ze svého území. Je to podle nich nástroj, jak bojovat s narkomany a lidmi bez domova, kteří se opakovaně dopouštějí závadného chování. Kromě toho požadují po pražském magistrátu, aby pro tyto osoby budoval další centra nebo revidoval související vyhlášky. Zástupci radnic dnes v tomto smyslu podepsali deklaraci.

Nakažených covidem v Praze v mezitýdenním srovnání opět přibylo

V Praze za uplynulých sedm dní přibylo 601 potvrzených případů onemocnění covid-19, to je o 73 více než o týden dříve. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel vzrostlo na 45, před týdnem dosahovalo hodnoty 40. Mezi kraji je nyní v metropoli incidence nejvyšší, ve druhém Karlovarském kraji připadá na 100.000 obyvatel v průměru 40 nových případů za týden. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve čtvrtek přibylo potřetí v tomto týdnu přes 500 lidí covidem

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá v Česku 28 nově odhalených případů nákazy na 100.000 obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Poslanci by měli diskutovat o uznávání protilátek proti covidu-19

Poslanci by dnes měli diskutovat o uznávání protilátek proti covidu-19 jako možnosti prokázání bezinfekčnosti. Na programu je také schvalování drážní novely o zpřísnění dohledu nad dodržováním pracovní doby i odpočinku strojvedoucích na železnici.

Dvořákovo oratorium připomnělo ve sv. Vítu život svaté Ludmily

Svatovítskou katedrálu na Pražském hradě dnes na jedenáctém večeru festivalu Dvořákova Praha rozezněla koncertní verze Dvořákova oratoria Svatá Ludmila v podání České filharmonie pod vedením Petra Altrichtera, Pražského filharmonického sboru v čele se sbormistrem Lukášem Vasilkem a sólistů Evou Hornyákovou, Richardem Samkem, Janou Hrochovou a Gustávem Beláčkem. Koncert v zaplněné katedrále připomněl výročí 1100 let od smrti první české světice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.9.2021