Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 18.9.2021

Denní počet nově potvrzených případů koronaviru klesl po třech dnech pod 500. Za pátek laboratoře odhalily 442 nakažených, zhruba stejně jako před týdnem. Oproti čtvrtku bylo pozitivních testů asi o stovku méně. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 28 nově potvrzených případů, stejně jako předchozí den. Před týdnem bylo takzvané incidenční číslo 24. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného stagnuje druhý den na 1,13. Nad zlomovou hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření nemoci, se drží od 26. srpna.

Rekonstrukci bitvy na Bílé hoře sledovaly stovky diváků

Stovky lidí dnes dorazily na Vypich v Praze 6 , aby si zde připomněly bitvu na Bílé hoře z roku 1620. Od dnešního poledne si zde návštěvníci mohli poslechnout hudební představení a podívat se na výcvik pěchoty a jízdy. Samotné rekonstrukce bitvy od 15:00 se zúčastnila asi tisícovka zbrojnošů. Ti na místo bojů dojeli z Česka i dalších evropských zemí. Bojovat budou ve stejném čase i v neděli. Dění na bojišti premiérově doprovodila nová autorská hudba, jak za pořadatele informoval Tomáš Cholinský.

Počet nových případů covidu klesl po třech dnech pod 500, za pátek jich je 442

Denní počet nově potvrzených případů koronaviru klesl po třech dnech pod 500. Za pátek laboratoře odhalily 442 nakažených, zhruba stejně jako před týdnem. Oproti čtvrtku bylo pozitivních testů asi o stovku méně. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 28 nově potvrzených případů, stejně jako předchozí den. Před týdnem bylo takzvané incidenční číslo 24. Nemocniční péči vyžadovalo v pátek 171 pacientů s onemocněním covid-19, ve vážném stavu jich je 31. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Vinice v Troji a Grébovce dnes přivítají milovníky vína

Milovníci vína budou mít dnes v Praze dvě příležitosti vyrazit za svým oblíbeným nápojem. Na vinici svaté Kláry v Troji začínají dvoudenní oslavy sklizně, jejichž součástí bude kromě ochutnávek vína také prohlídka místního vinného sklepa. Druhou možností, kam dnes v hlavním městě vyrazit za nápojem z hroznů, je Vinobraní na Grébovce v Havlíčkových sadech v Praze 2.

V pražské zoo se dnes lidé mohou lidé hlásit do registru dárců kostní dřeně

Pražský magistrát a spolek Alma mater chtějí pomoci lékařům získat nové dárce kostní dřeně pro pacienty s poruchou krvetvorby a při příležitosti Světového dne dárců kostní dřeně dnes pořádají v pražské zoologické zahradě jejich nábor do dárcovského registru. Hlavní město tím reaguje na aktuální nedostatek nových dárců, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V roce 2019 Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) získal do své databáze rekordních 10.845 nových dobrovolníků, loni jejich počet ale kvůli pandemii koronaviru klesl na polovinu.

Ulice desítek měst oživí sousedské slavnosti Zažít město jinak

V Praze a ve zhruba 40 dalších městech v Česku se dnes konají sousedské slavnosti Zažít město jinak. Akce má podpořit místní aktivní komunity a ukázat lidem hodnotu veřejného prostoru ve městech. Téma letošního ročníku „Návod k sestavení“ poukazuje na základní princip slavností „udělej si sám“ a zároveň možnost ovlivňovat okolí i město. Akci pořádá spolek Auto*Mat a program připravují sami místní obyvatelé. Auta tak v ulicích nahradí koncerty, divadla, dílny, hry pro děti nebo stánky s recepty místních obyvatel.

Dobrovolníci budou dnes uklízet českou přírodu od odpadků

Dobrovolníci dnes budou uklízet českou přírodu od odpadků, země se tak zapojí do čtvrtého ročníku celosvětové úklidové akce World CleanUp Day. Po celém Česku je naplánováno několik stovek úklidů a mnohé další se uskuteční i v nadcházejících dnech. Zájemci, kteří se do naplánovaných akcí chtějí zapojit, najdou jejich přehled na interaktivní mapě na webu spolku Ukliďme Česko. Uklízet se bude například Dyje a Svratka a například v Hořovicích, Dobříši a České Kamenici dobrovolníci spojí úklid s běháním.

Nová zastupitelstva získá 14 českých a moravských obcí

Nové zastupitele dnes získá 14 obcí. Hlasovat se bude tam, kde se původní zastupitelstva rozpadla z různých příčin, nejčastěji pro neshody mezi členy. Výsledky hlasování by měly být známy v noci na neděli.

Praha 6 pošle peníze obci Stebno, kterou v červnu poničil silný vítr

Praha 6 pošle 100.000 Kč obci Stebno u Kryr na Lounsku. Peníze jsou určené na odstranění následků živelné katastrofy, která obec postihla 24. června. Obcí se tehdy prohnal silný vítr a ničivá bouře. Na svém jednání to schválilo zastupitelstvo městské části. Stebnu už peníze poslal také pražský magistrát nebo Praha 9.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.9.2021