Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.9.2021

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním covid-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Reprodukční číslo kleslo na 1,11. Počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem dál stoupají. Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. V prvním zářijovém týdnu se dvakrát dostal lehce nad 300, v následujícím se pak jednou vyšplhal k téměř 600 a v tomto týdnu se v pracovních dnech pohyboval kolem 500. Od pondělí do soboty přibylo v tomto týdnu 2862 případů, zatímco ve stejném období v minulém týdnu to bylo asi o 400 méně. Loni touto dobou přibývalo podobně případů za jediný den.

Exprezident Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku hospitalizován kvůli vysokému tlaku. Upozornil na to server Novinky.cz. Klausův mluvčí Petr Macinka řekl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání. Zeman v nemocnici podstoupil vyšetření, která nezjistila problémy ohrožující prezidenta na životě.

Na podporu zachování brutalistní budovy v Praze se sešly desítky lidí

Na podporu zachování brutalistní administrativní budovy, v níž dříve sídlil podnik Vojenské stavby, se dnes u Nuselského mostu v Praze 2 sešlo asi padesát lidí. Budově hrozí zbourání. Vlastník domu, firma Jizera Invest, na začátku září požádal stavební odbor městské části Praha 2 o svolení k demolici.

V sobotu v ČR přibylo 301 případů covidu, hospitalizovaných ubylo

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním covid-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu-19 za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V sobotních volbách do obecních zastupitelstev účast překročila 60 procent

Volební účast v sobotních volbách, ve kterých voliči ve 13 obcích Česka rozhodovali o novém složení obecních zastupitelstev, překročila 60 procent. Nejvyšší zájem o volby zaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) v obci Slunečná na Českolipsku, kde účast překonala 85 procent. Naopak nejmenší byla ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku s necelými 27 procenty. Zpracování výsledků bylo pro statistiky příležitostí k ověření připravenosti před sněmovními volbami, které se konají za tři týdny.

Zájemcům se dnes otevřou historické interiéry Staroměstské radnice

Zájemci si dnes budou moci prohlédnout prostory pražské Staroměstské radnice, které jsou jindy veřejnosti nepřístupné. Návštěvníkům se otevřou historické interiéry radnice, mezi nimi například středověké podzemí a svatební síně. Tam se lidé mohou těšit na ukázku svatebního obřadu.

Hasiči dnes uctí památku dvou kolegů, kteří zahynuli v Koryčanech

Černými vlajkami vyvěšenými na svých budovách dnes hasiči po celé ČR uctí památku dvou dobrovolných hasičů, kteří ve středu zahynuli při výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. V poledne také hasiči nastoupí v zásahových oblecích k minutě ticha před svými stanicemi, kam vyjedou s technikou se zapnutými světelnými majáky.

Vernisáž s názvem Zoo pro hlavní město…

Praha – 13:00 Vernisáž s názvem Zoo pro hlavní město. Výstava mapuje období před otevřením pražské zoologické zahrady v září 1931 i následující roky do konce druhé světové války a vychází z nové stejnojmenné knihy Hany Heráňové, která se zúčastní vernisáže.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.9.2021