Praha 6 odpustila za rok 2020 přes 6,4 milionu korun podnikatelům, kteří si od městské části pronajímají provozovnu a kterým podnikání omezila nebo znemožnila vládní nařízení související s pandemií covidu-19…

Slevu 50 procent z nájemného za říjen, listopad a prosinec roku 2020 schválili dnes zastupitelé šesté městské části. Už dříve schválili slevu ve výši 30 procent z nájemného za jarní měsíce roku 2020, kdy podnikatelům na nájemné přispíval stát.

„Vážíme si drobných podnikatelů, kteří v Praze 6 provozují obchody, restaurace a služby a podporují tak rozmanitý život v naší městské části. Proto jsme také těm z nich, kteří působí v prostorách v majetku městské části, opakovaně ulevili na nájemném,“ uvedl starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Polovinu běžného měsíčního nájmu za poslední měsíce roku 2020 zaplatí podle podle mluvčího městské části Jiřího Hannicha 52 podnikatelů, kteří o slevu na nájemném požádali. O slevu 30 procent na nájemném za duben, květen a červen 2020 požádalo podnikatelů více.Ti tehdy za uvedené měsíce platili nájemné ve výši 20 procent běžné částky. Polovinu žadatelům hradil stát v rámci první výzvy dotačního programu COVID nájemné. V obou případech radnice podnikatelům, kterým pronajímá prostory pro jejich provozovny, odpustila část nájemného ve výši 3,2 milionu korun, dodal místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).

Žádost o slevu za říjen, listopad a prosinec roku 2020 mohli do letošního 21. června podat podnikatelé, jimž mimořádná vládní opatření během uvedených měsíců znemožňovala nebo podstatně ztěžovala podnikání v provozovně, kterou mají pronajatou od městské části. Oprávněnost jejich žádosti poté projednávala k tomu vytvořená komise. Udělení slev schvalovala rada a zastupitelstvo městské části.

Praha 6 je jednou z největších pražských městských částí. Rozkládá se na ploše 4156 hektarů a žije v ní přes 100.000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan. Radnici šesté městské části vede starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici tu vytvořily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. V 45členném zastupitelstvu mají 27 hlasů. V opozici jsou Piráti, ANO a Zelení.

První výzva programu COVID nájemné byla určen podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zavřít nebo omezit provoz. Stát jim na nájem za duben, květen a červen měl přispět 50 procent, pokud majitel nájemné o 30 procent snížil. Po doložení úhrady půlky nájmu mohli podnikatelé čerpat podporu. Příjem žádostí trval od 26. června do 30. září. Ministerstvo průmyslu a obchodu přijalo 18.695 žádostí za 2,6 miliardy korun. Zamítlo 292 žádostí za zhruba 26 milionů korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 6, ČR, 19.9.2021