Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 20.9.2021

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí covid-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se posledních dnech pohybuje kolem 30.

Pražská burza oslabila, PX klesl o 1,51 pct, nejvíce za poslední dva měsíce

Pražská burza po předchozím vylepšení jedenáctiletých maxim výrazně oslabila. Index PX v úvodu týdne klesl o 1,51 procenta na 1285,49 bodu. Ztrácely téměř všechny emise, především bankovní tituly v čele s Erste Bank, jejíž akcie odepsaly přes 2,5 procenta. O dvě a tři čtvrtě procenta přišla nápojářská Kofola. Mírné zisky si připsala pouze Česká zbrojovka. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Výrazněji index PX oslabil naposledy před dvěma měsíci.

Zastupitelé Prahy 2 vzali na vědomí stavbu volnočasového areálu na Folimance

Zastupitelé Prahy 2 dnes zhruba dvě hodiny diskutovali o vybudování volnočasového areálu na Folimance pod Nuselským mostem. Projekt, který je již budován, nakonec vzali na vědomí. Do debaty se zapojili rovněž někteří obyvatelé, kteří nesouhlasí s podobou projektu. V minulosti sepsali nesouhlasnou petici, kdy jim vadí, že zmizí volný prostor a ubude zeleně. Podle opozice radnice při přípravě projektu nedostatečně komunikovala s obyvateli. Zástupci vedení městské části výtky odmítli. Areál vyjde na necelých 29 milionů korun a výstavba potrvá asi rok.

V Bohnicích vyroste simulační centrum k výuce urgentní medicíny

V areálu bohnické psychiatrické nemocnice vyroste simulační centrum pro výuku anestezie, intenzivní a urgentní medicíny. Projekt za 1,5 miliardy korun má být hotový v roce 2025. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ).

Praha 10 má dokončený projekt rekonstrukce vršovické radnice

Praha 10 převzala od projektantů dokončený projekt plánované rekonstrukce radnice městské části ve Vršovické ulici. Podle upraveného projektu mají práce stát asi 1,1 miliardy korun oproti původnímu odhadu asi 1,2 miliardy Kč. Zástupci opozice na dnešním jednání zastupitelstva městské části kritizovali vedení radnice za zpoždění v přípravě. Podle místostarosty Martina Sekala (ODS) je zdržení dané především stavebním řízením, které bylo zahájeno loni v létě.

Bakala prodal ztrátového provozovatele butiků v Pařížské ulici

Miliardář Zdeněk Bakala prodal ztrátovou firmu Luxury Brand Management (LBM) provozující butiky v Pařížské ulici v centru Prahy podnikateli Martinu Hesovi. Novým majitelem LBM je Hesova firma S.E.H. Private Equity. S odkazem na své informace to dnes uvedl server Seznam Zprávy, cenu transakce neuvedl. Firmy se k obchodu nevyjádřily.

Praha umístí na bytové domy na Černém Mostě fotovoltaické panely

Pražský magistrát vypíše tendr na firmu, která v ideálním případě do konce roku zajistí instalaci fotovoltaických panelů na dva městské bytové domy na Černém Mostě. Dnes o tom rozhodli městští radní. Tento a další plánované podobné projekty bude mít na starosti nedávno založená příspěvková organizace magistrátu Pražské společenství obnovitelné energie. První dva domy mají otestovat její fungování.

Praha 9 koupí od České pošty areál ve Vysočanech

Praha 9 koupí za 116,9 milionu korun od České pošty areál ve Vysočanech, který chce následně využít k vybudování sportovních a volnočasových prostor pro děti ze sousední základní školy. Dnes s tím souhlasili radní hlavního města. Budovy a pozemky, které již pošta nepotřebuje, jsou mezi Poděbradskou a Sousedíkovou ulicí.

Praha Sobě neuspěla s požadavkem ohledně demolice brutalistního domu

Pražští radní dnes neschválili návrh primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě), aby město vyzvalo Prahu 2 k podání odvolání proti demolici brutalistní budovy Vojenských staveb u Nuselského mostu. Náměstek po jednání rady řekl novinářům, že koaliční partneři návrh nepodpořili. Majitel budovy, firma Jizera Invest, plánuje na jejím místě postavit nový dům.

U stanice pražského metra Nové Butovice vznikne dočasné P+R parkoviště

Řidiči přijíždějící do hlavního města ze západu, budou moci u stanice metra B Nové Butovice zaparkovat na novém záchytném P+R parkovišti. Vybudováno bude na pozemku nutném pro stavbu tzv. mimo úrovňové křižovatky Radlické radiály. P+R pro asi 150 až 200 aut zde tedy vznikne dočasně. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vedení města dnes schválilo výkup pozemku o rozloze necelých 160 metrů čtverečních.

Pražští radní odložili projednání stavby areálu Svět záchranářů

Pražští radní odložili projednávání výstavby vzdělávacího areálu Svět záchranářů v Dubči. Radní dokument stáhli z dnešního programu jednání na žádost koaliční Prahy Sobě, protože primátorovu náměstku Adamu Scheinherrovi (Praha Sobě) mimo jiné vadilo to, že se k materiálu nemohl vyjádřit a že areál zasahuje do vybudování zelených pásů kolem plánované části Pražského okruhu označeného jako 511 mezi D1 a hradeckou dálnicí. Na dotaz to řekli náměstci Petr Hlubuček (STAN) a Scheinherr. Kdy přesně o stavbě bude vedení města opět jednat, není jasné. Hlubuček to chce navrhnout na program jednání radních příští týden.

Pražská developerská společnost připraví několik projektů bytových domů

Prahou loni založená Pražská developerská společnost (PDS) připraví na pozemcích vlastněných městem několik projektů stavby bytových domů. Dnes o tom rozhodli radní. Městské bydlení by mělo vzniknout ve Vršovicích, na Smíchově, na Palmovce, na Ládví a na Zlíchově. PDS město založilo právě pro tento účel, podle dnes schváleného dokumentu dostala firma na starost deset pozemků s tržní hodnotou 2,94 miliardy korun.

Podle ředitelů pražských domovů pro seniory je mezi klienty o očkování zájem

Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 velký zájem. Zdravotníci nicméně s podáváním třetí dávky séra v domovech ještě nezačali. V mnohých zařízeních je v plánu s vakcinací začít v říjnu. Vyplývá to z odpovědí ředitelů domovů pro seniory v metropoli, které dnes oslovila. Očkování proti covidu-19 v ČR začalo loni 27. prosince. Mezi prvními se očkovali zdravotníci v nemocnicích a právě senioři v pobytových zařízeních sociální péče.

V Komořanském tunelu se srazila čtyři nákladní auta, jeden zraněný

V Komořanském tunelu se dnes po poledni srazila čtyři nákladní auta. Pražský okruh ve směru k dálnici D5 je uzavřený. Na twitteru to uvedla policie a pražští hasiči. Jednoho z řidičů s úrazem hlavy převezli pražští záchranáři do nemocnice, řekla jejich mluvčí Jana Poštová.

Porodnici U Apolináře čeká rekonstrukce za 4,5 miliardy korun

Pražskou porodnici U Apolináře čeká rekonstrukce za 4,5 miliardy korun. Hotová má být v roce 2030, stavební práce začnou za čtyři roky. Opravy nemocnice, kde se ročně narodí kolem 4600 dětí, se uskuteční s minimálními omezeními provozu, jednotlivá pracoviště se budou stěhovat do přístavby, která vznikne jako první. Projekt popsal ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pod kterou Apolinář spadá, David Feltl. Spolu s projektem rekonstrukce dnes zástupci nemocnice a akademické obce také odhalili sochu autora unikátního areálu porodnice, architekta Josefa Hlávky, který se narodil přes 190 lety.

Pražské letiště odbavilo v srpnu skoro 700.000 lidí, meziročně o 102 pct víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700.000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. Uvedlo to dnes Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

Ve skleníku Fata Morgana bude od čtvrtka k vidění asi 650 orchidejí

Letošní ročník výstavy orchidejí v botanické zahradě v pražské Troji se soustředí na rostliny z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Výstava se bude konat ve skleníku Fata Morgana od čtvrtka 23. září do neděle 10. října. Návštěvníci se mohou těšit asi na 650 orchidejí, jak dnes ČTK informovala mluvčí zahrady Michaela Bičíková. Expozice s tématem Miniatury a giganti Ekvádoru se konala už v roce 2020, kvůli vládním opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru byla výstava už po čtyřech dnech konání uzavřena.

Na primární prevenci ve školách dá Praha příští rok 15 milionů Kč

Na podporu programu primární prevence ve školách půjde v Praze v příštím roce z rozpočtu města 15 milionů korun, tedy stejně jako letos. Program se zaměřuje mj. na vzdělávání pedagogů a dalších školských pracovníků v primární prevenci a zlepšení jejich dovedností. Jedná se např. o boj se záškoláctvím, šikanou nebo užíváním návykových látek. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. O peníze mohou žádat jak školy, tak zařízení vlastnící akreditaci k preventivní práci.

Praha udělí architektu Rajnišovi stříbrnou medaili hlavního města

Vedení Prahy udělí architektu Martinu Rajnišovi (75) stříbrnou medaili hlavního města. Ocenění dostane za významné celoživotní dílo v oblasti architektury spjaté s hlavním městem. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Rajniš je autorem řady českých dřevěných rozhleden včetně Doubravky na Černém Mostě nebo se v 70. letech 20. století podílel na stavbě obchodního domu Máj na Národní třídě. Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby včetně čestného občanství. Udělení medaile musí ještě schválit městští zastupitelé.

V neděli přibylo 182 případů koronaviru, v nemocnicích je 147 lidí s covidem

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí covid-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vláda probere rozšíření seznamu zakázaných anabolik, rozpočet zatím ne

Rozšíření seznamu zakázaných anabolik či úpravu dotací na zdravotní výzkum tak, aby zohlednil situaci související s epidemií covidu, probere dnes vláda. Necelé tři týdny před sněmovními volbami už kabinet hnutí ANO a sociálních demokratů nepřijímá návrhy zákonů ani se nevyjadřuje k poslaneckým iniciativám. Ministry ještě čeká schválení rozpočtu na příští rok, tomu se ale podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) dnes věnovat nebude. Odevzdat musí vláda schválený návrh dolní parlamentní komoře do 30. září. Schvalovat rozpočet bude Sněmovna už v novém složení.

Pražští radní projednají využití pozemků pro stavbu bytových domů

Rada hlavního města dnes projedná přípravu bytových projektů na městských pozemcích, které v případě schválení dostane na starost Pražská developerská společnost (PDS). Na programu je také záměr umístění fotovoltaických panelů na střechy městských budov nebo studie stavby vzdělávacího areálu Svět záchranářů v Dubči, který má podle odhadu stát 680 milionů korun.

Jednání rady hl. města Praha

Dnes se koná jednání rady.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.9.2021