Zastupitelé Prahy 2 zhruba dvě hodiny diskutovali o vybudování volnočasového areálu na Folimance pod Nuselským mostem…

Projekt, který je již budován, nakonec vzali na vědomí na včerejším zasedání. Do debaty se zapojili rovněž někteří obyvatelé, kteří nesouhlasí s podobou projektu. V minulosti sepsali nesouhlasnou petici, kdy jim vadí, že zmizí volný prostor a ubude zeleně. Podle opozice radnice při přípravě projektu nedostatečně komunikovala s obyvateli. Zástupci vedení městské části výtky odmítli. Areál vyjde na necelých 29 milionů korun a výstavba potrvá asi rok.

Pod Nuselským mostem má být ovál pro kluziště se zázemím a vzniknout mají také veřejné toalety, pískoviště s vodním prvkem, hřiště na pétanque, místa pro veřejné grilování nebo stánek s občerstvením. Na prostranství přibudou chodníky, pergola a lavičky. Vysázena bude nová zeleň.

Psali jsme zde:

Místostarosta Jaroslav Šolc (ODS) považuje za devizu projektu, že bude využitelný v létě i v zimě. „Zprovoznění považuji za důležité, zvláště v dnešní době, kdy naše děti byly rok zavřeny doma a neměly dostatek pohybu,“ řekl. Podporu výstavby zaznamenal podle svých slov i ze strany sportovních organizací. Místostarosta Jan Kolář (ANO) doplnil, že s proměnou souhlasí i ředitelé základních a mateřských škol.

Opozice vedení radnice v debatě vytkla, že projekt s obyvateli dostatečně nediskutovala. Opoziční zastupitel Michal Uhl (Dvojka Sobě) řekl, že projekt je rozhodnutý a v zásadě už je budován. „Tuto diskusi jsme měli vést na začátku. Mělo by to být memento, které do budoucna nemáme opakovat,“ řekl. Obdobný názor měli rovněž opoziční zastupitelé Jaroslav Němec (Piráti) a Robert Veverka (Piráti), podle něhož zastupitelé dnešní diskusí pouze vyrobili vedení radnice alibi. „Za pár měsíců všichni zapomenou a bude to vypadat, že se tady o tom projektu diskutovalo,“ řekl.

Městská část by podle opozičního zastupitele Karla Koželuha (STAN) měla zřídit participační výbor, který by v budoucnu předcházel podobným situacím a projekty diskutoval s veřejností. Zároveň uvedl, že by městská část stavbu mohla pozastavit a ještě upravit. O žádném z návrhů zastupitelé nakonec nehlasovali.

Včerejšího jednání se zúčastnili obyvatelé městské části nebo lidé, kteří zde pracují. Část z nich se vyslovila k nové podobě Folimanka pod Nuselským mostem negativně a jiní naopak projekt uvítali.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 2, ČR, 21.9.2021