Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.9.2021

Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za poslední skoro čtyři měsíce. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie k dnešku kleslo o tři setiny na zhruba 1,05. Počet lidí s nemocí covid-19 v nemocnicích i těch ve vážném stavu se výrazně nezměnil. V úterý bylo hospitalizovaných 169 nakažených, těžký průběh covidu mělo 26 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza stagnovala, oslabení burzy bránil hlavně růst akcií Erste

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,02 procenta na 1294,41 bodu. Většina hlavních emisí pražské burzy stagnovala nebo oslabovala. V propadu burze zabránilo hlavně zdražení akcií bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

O funkci rektora UK se uchází současná prorektorka a bývalý děkan FF UK

O funkci rektora Univerzity Karlovy (UK) v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík. Dnes v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

Zastupitelé Prahy 4 se neshodli na odpovědi magistrátu na vyhlášku o pohybu psů

Zastupitelé Prahy 4 se dnes neshodli na odpovědi městské části magistrátu k připravované novele městské vyhlášky, která upravuje volný pohyb psů. Opozice vyčetla vedení radnice to, že promeškalo lhůtu na odpověď a že Praha 4 je jediná městská část, která se k problému nevyjádřila. Vedení radnice kritiku odmítlo. Magistrát připravuje novelu vyhlášky, která by zpřísnila pohyb psů v parcích, kde by museli být pouze na vodítku. Cílem návrhu novely je zajistit větší bezpečnost obyvatel a zamezit útokům psů na člověka.

Pobočka pražské městské knihovny na Petřinách se začne stavět v roce 2022

Nová pobočka Městské knihovny Praha (MKP) na pražských Petřinách by se měla začít stavět na počátku roku 2022. Knihovna na ni nyní získala stavební povolení. Firmu, která novou budovu na místě stávající pobočky postaví, knihovna zatím hledá. 

V Plzni začne test prvního elektrobusu pro pražský dopravní podnik

V Plzni začne testování prototypu nového elektrobusu Škoda 36BB E’CITY pro pražský dopravní podnik (DPP). Jedná se o první ze série 14 tzv. dvoupólových bateriových elektrobusů. Cílem zkušebních jízd je ověřit, zda je prototyp připraven pro tzv. typové zkoušky a homologaci. Testy elektrobusů provede výrobce, společnost Škoda Transportation. Podnik chystá v současné době elektrifikaci několika linek, mezi nimi mj. autobusové linky číslo 119 na Letiště Václava Havla.

Praha zvažuje vypsání koncesního řízení na Staroměstskou tržnici

Pražský magistrát zvažuje, že vypíše koncesní řízení na rekonstrukci a provoz Staroměstské tržnice. Novinářům to dnes řekl radní města pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Tržnici původně chtělo za více než půl miliardy korun město opravit samo, nakonec se však radní začátkem roku neshodli a rekonstrukci neschválili. Koncesi, v případě které by rekonstrukci hradil provozovatel výměnou například za následné bezplatné užívání, již město zvažovalo v minulém volebním období.

Turistické vouchery Prahy využilo loni a letos 150.000 lidí

Turistickou kampaň V Praze jako doma, která má nalákat turisty do metropole, využilo letos a loni téměř 150.000 návštěvníků. Loni to bylo 73.000 a letos zatím 76.000. Město nyní připravuje kampaň na podzimní a vánoční sezonu. Novinářům to dnes řekl radní Prahy Jan Chabr (TOP 09). Turisté dostávají v programu za přenocování v hotelech speciální vouchery, na které sbírají za každou noc body využitelné pro vstup do pražských památek.

Do Prahy se v příštím roce sjedou skauti ze střední Evropy

Do českého hlavního města se v příštím roce sjedou skauti ze střední Evropy. Central European Jamboree se uskuteční od 2. do 12. srpna 2022 v areálu Výstaviště Praha v Bubenči. Začátkem letošního září pražští radní schválili memorandum o vzájemné spolupráci při organizaci Central European Jamboree 2022 mezi Prahou a organizací Junák – český skaut. První setkání skautů a skautek ze střední Evropy se v Praze uskutečnilo už v roce 1931.

Festival Mezi ploty se v říjnu vrátí do parku Psychiatrické nemocnice Bohnice

Multižánrový festival Mezi ploty se letos odehraje 2. a 3. října. Po loňském on-line ročníku se vrátí do parku Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze. Pořadatelé původně akci překřtili na Mezi ploty před ploty a pódium kvůli opatřením proti šíření covidu-19 plánovali postavit před branami nemocnice. Na poslední chvíli však dostali zprávu, že se festival ve skromnějším provedení může konat přímo v nemocničním areálu.

Celníci zadrželi na pražském letišti pašeračku kokainu

Celníci na pražském letišti zadrželi šestatřicetiletou Češku s téměř čtyřmi kilogramy kokainu v kufru. Jestli byl určen pro tuzemský trh, nebo měl pokračovat dál do zahraničí, se vyšetřuje, uvedla dnes na webu celníků mluvčí Šárka Miškovská. Ženu, která přicestovala do Prahy z Limy přes Amsterdam, si převzali kriminalisté z Národní protidrogové centrály. Podezřelá je z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Prezident Zeman byl propuštěn z nemocnice, strávil v ní osm nocí

Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které strávil osm nocí. Podle zpravodaje z ní za doprovodu pracovníků Pražského hradu odjel kolem 10:45. Lékaři ho v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, život ohrožující problémy podle prezidentova mluvčího nenalezli. Zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací, dostával proto infuze. Pražský hrad označuje více než týdenní pobyt v nemocnici za rekondiční.

Volební seskupení odstartovala svou propagaci v rozhlase a televizi

Představení programových priorit a lídrů i útoky na politické soupeře dominovaly propagačním příspěvkům, které dnes poprvé představila ve vysílání České televize a Českého rozhlasu uskupení usilující o místa ve Sněmovně. Z 22 kandidujících stran, hnutí a koalic možnost oslovit voliče přes televizní obrazovku nevyužili jen Senioři 21.

Testy prokázaly šest stovek nakažených, nejvíc od konce května

Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za poslední skoro čtyři měsíce. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie k dnešku kleslo o tři setiny na zhruba 1,05. Počet lidí s nemocí covid-19 v nemocnicích i těch ve vážném stavu se výrazně nezměnil. V úterý bylo hospitalizováno 169 nakažených, těžký průběh covidu mělo 26 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Volební strany se začnou samy představovat v televizi a v rozhlasu

Volební uskupení, která se letos chtějí dostat do Sněmovny, se ode dneška začnou sama představovat voličům ve vysílání České televize a Českého rozhlasu. Začíná tím závěrečná fáze kampaně před volbami, které se uskuteční 8. a 9. října.

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim. Slunce vstoupí ve 21:21 středoevropského letního času do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Den bude stejně dlouhý jako noc. Dny se budou dál zkracovat do 21. prosince, na kdy tento rok připadne zimní slunovrat.

Václav Hudeček se Štěpánkou Pučálkovou zahájí televizní festival Zlatá Praha

Zahájení 58. ročníku mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha se dnes na Nové scéně Národního divadla (ND) ujme český houslový virtuos Václav Hudeček. Spolu s ním za doprovodu orchestru Česká Sinfonietta vystoupí mezzosopranistka Štěpánka Pučálková v árii Una voce poco fa z opery Gioacchina Rossiniho Lazebník Sevillský. Koncert živě přenáší Česká televize na kulturním kanálu ČT art. Zlatá Praha se uskuteční do 25. září.

Cenu Architekt roku 2021 získal Petr Stolín z Technické univerzity v Liberci

Cenu Architekt roku 2021 získal Petr Stolín (63), vedoucí Katedry architektury Technické univerzity v Liberci. Cenu mu na výstavišti v pražských Letňanech předali zástupci společnosti ABF, která pořádá stavební veletrh For Arch. Ocenění se udílí za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech. Porota ho vybrala ze čtyř finalistů. Soutěž má také zdůrazňovat úzkou profesní spojitost mezi stavebníkem a architektem.

Interiérem roku je mezonet v pražském Obecním dvoře od architekta Netíka

Nejlepším interiérem loňského roku byl vyhlášen mezonet v pražském Obecním dvoře od architekta Rudolfa Netíka. Tento mezonet zvítězil i v kategorii novostaveb šestého ročníku soutěže Interiér roku. V tiskové zprávě to oznámil Institut bytového designu, který soutěž organizuje. Ocenění vítězové převzali dnes v pražském Centru současného umění DOX.

Reklamace k rekonstrukci Sofijského náměstí v Praze 12 zhotovitelé odmítli

Reklamace, které podala Praha 12 k rekonstrukci Sofijského náměstí, zhotovitelské společnosti Gardenline a Architektura odmítly. Na začátku září tak byla zkolaudována severní část opraveného náměstí s výjimkou ramp.Sklon ramp je podle ní v rozporu s vyhláškou k bezbariérovému užívání staveb. Na pochybení dříve upozornila mimo jiné Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP). Za úpravy Sofijského náměstí zaplatila Praha 12 asi 52 milionů korun. Stavební práce začaly v říjnu 2019, rekonstrukce byla dokončena loni.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 22.9.2021