Francouzská firma na základě smlouvy z roku 1994 provozuje v Praze přístřešky pro MHD, výměnou za jejich zajištění a údržbu a nájem městu na nich může provozovat reklamu…

Z ulic Prahy by do konce roku měla zmizet většina samostatně stojících reklamních panelů, tzv. citilight vitrín (CLV). Na základě ukončení smlouvy na provoz mobiliáře ze strany města je v rámci dohody odstraní společnost JCDecaux. Magistrát je neplánuje nahrazovat vlastními. V listopadu začne také postupná výměna přístřešků na zastávkách MHD, město by mělo do konce roku nahradit vlastními prvních 40 zastávek JCDecaux.

Psali jsme zde:

Kromě toho má i další mobiliář včetně samostatně stojících reklamních ploch. Podle dřívějších informací města jde o 365 menších tzv. city light panelů a 100 větších ploch s velikostí až devět metrů čtverečních. Smlouva s firmou skončila 30. června a město již vysoutěžilo dodavatele nových zastávek. „Prvních 40 přístřešků se nyní vyrábí“, řekl radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09)

Výměna mobiliáře potrvá asi dva roky, magistrát se podle Chabra v rámci boje s tzv. reklamním smogem rozhodl samostatné reklamní plochy úplně zrušit. Postup odstraňování ploch JCDecaux podle něj bude záviset i na komunikaci ze strany firmy. Reklama v budoucnu bude jen na zastávkách, o které se zřejmě bude starat dopravní podnik. Ten by podle radního měl také vysoutežit firmu, která bude reklamu provozovat.

Mediální zástupce JCDecaux sdělil, že výměna možná nabere zpoždění. „Pan radní Chabr je zřejmé příliš optimistický. V rámci první vlny výměny městského mobiliáře mělo být na přelomu roku vyměněno cca 300 zastávek. Společnost Technologie hlavního města Prahy nás však sama vyzvala k jednání o prodloužení termínu, protože mobiliář není k dispozici,“ uvedl.

Současná pražská koalice má boj s vizuálním smogem v programu. Magistrát například loni začal odstraňovat billboardy nelegálně rozmístěné v různých částech Prahy. Problematické jsou i některé CLV firmy JCDecaux v ulicích Na Příkopě, Pařížská či Na Můstku v centru metropole v památkové rezervaci. Podle dopisu magistrátního odboru hospodaření s majetkem, k těmto panelům magistrát jako majitel pozemků neudělil souhlas ani k nim neexistuje smlouva. Od října začne platit také zákaz reklamních plachet ve velké části Prahy, dosud byly zakázány jen v památkové rezervaci.

Francouzská firma JCDecaux v Praze působí zejména na základě dvou velkých smluv z 90. let. Kromě ukončeného kontraktu na přístřešky a další mobiliář se týká umisťování reklamy v MHD. Dopravní podnik ji v roce 2016 označil za nevýhodnou, poté se obě strany začaly soudit o její platnost. Soud loni smlouvu označil za od počátku neplatnou, po odvolání JCDecaux věc kvůli technické nejasnosti v původním rozsudku vrátil odvolací soud. Prvoinstanční soud nedávno původní rozhodnutí potvrdil. JCDecaux se opět odvolala, kvůli sporu také zahájila s ČR mezinárodní arbitráž.

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 22.9.2021