Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.9.2021

Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před týdnem, kdy bylo nově nakažených o pět méně. Počet hospitalizovaných s koronavirem mírně klesl na 165 lidí. V těžkém stavu je 24 z nich. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie zůstalo na 1,05.

Pražské burze dnes k růstu pomohly především finanční tituly

Pražský burzovní index PX dnes posílil o více než jedno procento na 1307,55 bodu. Je to jeho nejvyšší závěrečný kurz od konce dubna 2010. K růstu mu pomohly hlavně finanční tituly s výjimkou Monety. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Koruna dnes stagnovala vůči jednotné evropské měně a mírně zpevnila k dolaru.

V Praze na Černém Mostě přibude více než stovka parkovacích míst

Nová parkovací stání přibudou na Chlumecké ulici na pražském Černém Mostě. Více než stovka míst bude zřízená v nyní nevyužívaném odstavném pruhu. Současně vznikne cyklopruh, který zajistí bezpečnost cyklistů i řidičů vystupujících z aut. Na Černém Mostě vzniká rovněž parkovací dům, který bude sloužit jako záchytné P+R parkoviště pro asi osm stovek aut. Dům buduje magistrát a dokončen má být na přelomu roku.

Zastupitelé Prahy 20 odvolali prvního místostarostu Čápa (Počernice Jinak)

Zastupitelé pražských Horních Počernic v pondělí odvolali z funkce místostarostu Viléma Čápa (Počernice Jinak). Odvolání prvního zástupce starosty Prahy 20 navrhla zastupitelka Jana Hájková (za ANO). Jeho důvodem podle ní bylo nehospodárné vedení radnice. Čáp měl v gesci mimo jiné finance, majetek a kulturu. Kdo je převezme, se nyní podle starosty Prahy 20 Petra Měšťana (ODS s podporou nezávislých kandidátů Horní Počernice) řeší.

Noc vědců v Praze představí význam času v chemii, astronomii či biomedicíně

Vývoj zemědělských strojů, měření času v astronomii, ale i ukázku ultrazvukové anatomie a řadu dalších oblastí v pátek představí pražská část Noci vědců. Letošním tématem je čas z pohledu mnoha oborů. Pořadatelé plánují také řadu experimentů a vědomostních a bojových her. Část programu se odehraje on-line.

Novým prezidentem minipivovarského svazu se stal Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila dnešní valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Praze 8 se nelíbí záměr magistrátu stavět bytový dům na Ládví

Magistrátní záměr výstavby bytového domu Ládví na sídlišti v Ďáblicích narazil na odpor radnice Prahy 8. Vadí jí, že město o projektu s radnicí ani obyvateli nediskutovalo, navíc podle městské části odporuje studii a koncepci Ďáblic. Zároveň radnice požaduje, aby se k záměru mohli vyjádřit místní obyvatelé. Magistrát plánuje vystavět dům nad parkovištěm na jižním okraji sídliště. Pražští radní v pondělí souhlasili s výstavbou bytových domů také na dalších místech v Praze.

Ve středu přibylo v Česku 526 případů covidu, zhruba stejně jako před týdnem

Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před týdnem, kdy bylo nově nakažených o pět méně. Počet hospitalizovaných s koronavirem mírně klesl na 165 lidí. V těžkém stavu je 24 z nich. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie zůstalo na 1,05. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V pražské Stromovce dnes vpodvečer vypustí do volné přírody uzdravené netopýry

V pražské Stromovce dnes vpodvečer vypustí do volné přírody uzdravené netopýry, které zachránila Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy. Lidé si budou moci netopýry prohlédnout zblízka, vidět jejich krmení a také to, jak se netopýři dorozumívají. Každoročně přijme pražská záchranná stanice zhruba 100 až 200 netopýrů, často se jedná o vysílené či zraněné jedince nebo o osiřelá mláďata, případně o netopýry vyrušené ze zimního spánku. Všechny druhy netopýrů jsou v Česku chráněné.

Veletrh Antique nabídne české sklo, unikátní mince i jiné starožitnosti

Především české sklo, ale také unikátní mince a jiné numismatické rarity s příběhem budou moci vidět návštěvníci veletrhu Antique, který dnes začne na Novoměstské radnici na Karlově náměstí. Na pět desítek starožitníků představí také šperky, porcelán, nábytek, oděvy a textilie, obrazy a grafiku a další kategorie užitého umění. Největší přehlídka starožitností v ČR, kterou pořádá Asociace starožitníků, potrvá do neděle.

V Průmyslovém paláci začne veletrh Svět knihy, čestným hostem je Francie

V Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti dnes začne čtyřdenní knižní veletrh Svět knihy. Podrobněji představí literaturu Francie, která je čestným hostem akce. Zaměří se také na tvůrce z Polska a představí i běloruské spisovatele, mnohdy žijící v exilu. Polsko mimo jiné připomene svou pověstnou reportážní školu, Bělorusku je věnována sekce Literatura jako hlas svobody.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.9.2021