Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 24.9.2021

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí covid-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu.

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 0,2 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne mírně posílily. Index PX stoupl o 0,2 procenta a zakončil na 1307,2 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Nejvýrazněji vzrostly akcie bankovní skupiny Erste, největší pokles postihl opět cenné papíry likérky Stock Spirits. V předchozím týdnu index PX posílil o 1,6 procenta.

Policie dnes na Pražském hradě předala ocenění Policista roku

Policistou roku byl dnes na Pražském hradě vyhlášen strakonický kriminalista Miroslav Předota, specializující se na pátrání po zmizelých lidech. Ocenění za čin roku převzala dvojice policistů z oddělení ve Vejprtech, kteří při loňském požáru domova pro mentálně postižené vyvedli ze zakouřené budovy s nasazením vlastního života dvě desítky lidí. O výsledcích 21. ročníku ankety Policista roku dnes informoval mluvčí policejního prezídia Jakub Vinčálek.

Noc vědců byla v Dejvicích rušná, zaujaly workshopy i hrající transformátor

Vyrobit si balzám, poslechnout „zpívající“ transformátor nebo vyzkoušet virtuální realitu dnes mohli lidé v prostorách vysokých škol v pražských Dejvicích. Bohatý program Noci vědců v podvečer přitáhl mnoho lidí, program cílil na děti i dospělé. Letošním tématem byl čas, který se odrážel v přednáškách a workshopech z různých oborů.

Pražská schůzka k dolu Turów podle účastníků přinesla posun

Dnešní jednání zástupců Polska a Česka o situaci kolem polského hnědouhelného dolu Turów přineslo podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) významný posun v některých bodech. Příští týden bude o věci jednat se svým polským protějškem. Pokrok v řešení česko-polského sporu potvrdil novinářům po jednání v Praze také náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński. Upozornil na to, že situaci nadále nelze považovat za vyřešenou. Věří ale v dohodu, přestože Česko a Polsko podle něj hodnotí situaci velmi rozdílně.

Více než stovka lidí demonstruje na Malostranském náměstí za klima

Více než stovka lidí dnes na Malostranském náměstí v Praze demonstruje za klima. Protest zahájili symbolicky za minutu dvanáct pokřikem „Teď nebo nikdy“. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu. Protest je součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future (FFF) a zástupci jeho české odnože už v srpnu uvedli, že jím chtějí apelovat na vládu, která vzejde z říjnových sněmovních voleb, aby měla řešení změny klimatu jako prioritu.

Tržnice v Holešovicích hledá nájemce prodejních míst v hale 22

Vedení tržnice v Praze-Holešovicích hledá nájemce prodejních míst ve známe hale 22, kde funguje zejména zeleninové tržiště. Nájemci budou prodávat potraviny i nápoje. Hala funguje v tržnici od 80. let 20. století a lidé zde najdou až 50 prodejců, farmářů a pěstitelů. Vedení Prahy v pondělí schválilo smlouvy s dvěma novými prodejci, první bude provozovat stánky a druhý gastronomické provozovny.

Krytý bazén v Petynce má nepravomocné rozhodnutí o umístění stavby

Stavební úřad Prahy 6 vydal nepravomocné rozhodnutí o umístění stavby krytého bazénu v areálu koupaliště Petynka ve Střešovicích. Výstavba krytého bazénu se bude dále připravovat s cílem, aby stála nejvýše okolo 250 milionů. Zastřešený bazén plánuje Praha 6 v areálu ve Střešovicích postavit několik let.

Na pražské železnici nově funguje stanice Zahradní město a podchod v centru

Cestující po pražské železnici mohou ode dneška využívat novou stanici Praha-Zahradní Město, která je součástí nového přestupního terminálu. Na pražském hlavním nádraží se pak nově prodlouženým podchodem dostanou z centra města až na Žižkov. Obě stavby dnes slavnostně otevřela Správa železnic. Na hlavním nádraží pokračuje také rekonstrukce historické Fantovy Budovy.

Zástupci ČR a Polska jednají v Praze o problematice dolu Turów

Zástupci Česka a Polska dnes jednají o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. Polští vyjednávači podle polského tisku zvažovali zrušení dnešní cesty do Prahy. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes zopakoval, že jde o odbornou, nikoli politickou záležitost. Polská strana měla podle něj dostatek času na to, aby problém sama řešila.

Nárůst počtu případů covidu-19 v Praze dále zrychluje

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze dále zrychluje. Za uplynulý týden přibylo 646 nakažených, což bylo o 43 více než v předchozím týdnu. Šíření epidemie v hlavním městě zrychluje už šest týdnů v řadě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, vzrostlo na 48. Před týdnem dosahovalo hodnoty 45.

Začíná dvoudenní festival minipivovarů na Pražském hradě

Na Pražském hradě dnes ve 14:00 začne festival minipivovarů. Dvoudenní akce, která otevře své brány znovu v sobotu v poledne, potrvá oba dny do 20:00. Představí se na ní 50 producentů piva, každý bude mít dva vzorky svých výrobků. Jde už o devátý ročník festivalu, který jako výkladní skříň svého řemesla pořádá Českomoravský svaz minipivovarů.

Dnes se koná Noc vědců, tématem přednášek a workshopů je čas

Dnes se koná Noc vědců. Tématem celorepublikové akce je čas. Jeho význam a využití v různých oborech představí řada přednášek a workshopů. Akce v Praze přiblíží například proměnu krajiny v čase, výzkum stresu a budou i prohlídky zaměřené na historii i moderní laboratoře. Noc vědců startuje v 17:00, část programu je on-line.

V Praze bude pět drive-in volebních stanovišť

Pražský magistrát určil pět míst, kde budou moci v říjnových sněmovních volbách volit z auta lidé s nařízenou karanténou nebo izolací kvůli covidu-19. Místa budou na městských parkovištích v Braníku, na Kotlářce, na Letné, v Letňanech a na Skalce.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.9.2021