Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25.9.2021

V pátek v Česku přibylo 502 případů nákazy covidem-19, o 64 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných v mezi týdenním srovnání klesl o deset na 169. V těžkém stavu je 27 z nich. Reprodukční číslo se velmi mírně zvýšilo na 1,01, přičemž hodnota jedna je hranicí mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Soutěž hasičů ve vyprošťování lidí vyhrál tým Velešína a Karlovarského kraje

Třináct týmů dobrovolných a 17 týmů profesionálních hasičů z celého Česka dnes soutěžilo na pražském Výstavišti ve vyprošťování lidí z havarovaných aut. První místo mezi dobrovolnými hasiči vybojoval tým z Velešína na Českokrumlovsku, mezi profesionály zvítězili hasiči Karlovarského kraje.

Očkovací autobus v Letňanech bude dnes k dispozici do 17:00, zapojil se i Hřib

Očkovací autobus u stanice metra v pražských Letňanech bude dnes zájemcům k dispozici do 17:00. Jde o poslední, třicátou zastávku autobusu, v němž se proti covidu-19 naočkovalo více než 1200 lidí. Do očkování se dnes zapojil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Autobus podle něj slouží nejen k očkování, ale také k vyvracení dezinformací o vakcinaci.

Badatelnu Národního archivu v Praze na Chodovci loni využilo 1056 lidí

Centrální badatelnu Národního archivu v areálu v Praze na Chodovci, který byl otevřen před 20 lety, loni využilo 1056 badatelů, oproti roku 2019 jich bylo o 607 méně. Nejvíce návštěv archiv zaznamenal v lednu a v únoru. Badatelna byla v loňském roce podle výroční zprávy kvůli epidemii nemoci covid-19 dvakrát uzavřena, nejprve v březnu a dubnu, poté v říjnu a listopadu.

V pátek v ČR přibylo 502 nákaz covidem, reprodukční číslo se drží u hodnoty 1

V pátek v Česku přibylo 502 případů nákazy covidem-19, o 64 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných v mezitýdenním srovnání klesl o deset na 169. V těžkém stavu je 27 z nich. Reprodukční číslo se velmi mírně zvýšilo na 1,01, přičemž hodnota jedna je hranicí mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Průvodem a valnou hromadou vrcholí oslavy 150 let spolku Vltavan

Slavnostním průvodem a valnou hromadou na parníku Vyšehrad u náplavky dnes vrcholí oslavy 150 let trvání spolku Vltavan. V pátek je zahájila slavnostní mše v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, kterou vedl kardinál Dominik Duka. Spolek sdružující voraře a další pražské dělníky spojené s Vltavou a plavením dřeva byl založen 11. června 1871. Dnes patří k nejstarším dodnes fungujícím spolkům na území Čech.

Na Výstavišti se představí vojáci, hasiči, policisté i záchranáři

Na Výstavišti v pražských Holešovicích se dnes představí složky integrovaného záchranného systému. Vojáci, policisté, profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři, strážníci a další představí během Dne hrdinů svou techniku i činnost. Příchozí čekají také soutěže pro děti a doprovodný program, vstup je zdarma.

Václavským náměstím dnes projdou účastníci romského festivalu Khamoro

Václavským náměstím v Praze dnes projdou účastníci festivalu romské kultury Khamoro neboli Slunce. Přehlídka se letos koná po třiadvacáté a stejně jako loni je kvůli koronavirovým opatřením rozdělena na jarní a podzimní část. Defilé na Václavském náměstí začne v pravé poledne, večer se pak v La Fabrice uskuteční koncert tradiční romské hudby.

Na Nové scéně ND dnes dostanou ceny vítězové festivalu Zlatá Praha

Česká televize dnes vyhlásí oceněné snímky 58. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Závěrečný večer se po roční pauze bude opět konat na Nové scéně Národního divadla. Loni ho pořadatelé kvůli pandemii koronaviru nahradili on-line vysílanou verzí bez diváků. V doprovodném programu vystoupí mimo jiné bývalí absolventi a žáci Akademie múzických umění, kteří připomenou letošní 75. výročí založení největší umělecké vysoké školy v České republice.

Policie na Pražském hradě předala ocenění Policista roku

Policistou roku byl včera večer na Pražském hradě vyhlášen strakonický kriminalista Miroslav Předota, specializující se na pátrání po zmizelých lidech. Ocenění za čin roku převzala dvojice policistů z oddělení ve Vejprtech, kteří při loňském požáru domova pro mentálně postižené vyvedli ze zakouřené budovy s nasazením vlastního života dvě desítky lidí. O výsledcích 21. ročníku ankety Policista roku informoval mluvčí policejního prezídia Jakub Vinčálek.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.9.2021