Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.9.2021

V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání je to o 66 víc. V nemocnicích bylo s onemocněním covid-19 ke konci týdne 169 pacientů, což je o devět méně než minulou neděli.Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel, je druhým dnem na hodnotě 30.

Pražská burza je nejsilnější za 13 let

Pražská burza dnes dosáhla nejsilnější úrovně za 13 let. Index PX stoupl o 1,16 procenta na 1322,40 bodu. Burzu táhly nahoru hlavně akcie Komerční banky a bankovní skupiny Erste, jejichž cena také dosáhla rekordních úrovní. Nejvýrazněji ale posílily cenné papíry České zbrojovky (CZG), a to o více než pět procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Ve Veselské ulici v pražských Letňanech začne další část oprav

Řidiče čekají ve Veselské ulici v pražských Letňanech kvůli opravám silnice komplikace. Technická správa komunikací (TSK) zde zahájí další část oprav, které potrvají postupně od 28. září do 20. listopadu.

Praha 1 nabádá v kampani turisty, aby respektovali soukromí a klid obyvatel

Radnice Prahy 1 nabádá v reklamní kampani turisty, aby respektovali soukromí a klid obyvatel první městské části. Informační plakáty Enjoy & Respect se objevily v ulicích centra, radnice současně chce kampaň zacílit na potenciální návštěvníky také na internetu nebo přímo v některých z evropských měst. První městská část už v minulosti rozmisťovala po centru např. malé plakáty s upozorněním na zákaz konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.

Letiště Praha zrušilo tendr na taxislužbu. Chce po úpravě vypsat nový

Letiště Václava Havla Praha zrušilo koncesní řízení na nového poskytovatele taxislužby. Rozhodlo se tak po zvážení připomínek některých uchazečů, které tito zájemci vznesli na základě výkladu legislativy ze strany ministerstva dopravy. Tendr chce proto vypsat znovu. Letiště to uvedlo v dnešní tiskové zprávě.

V Česku v neděli přibylo 250 případů covidu, o 66 víc než před týdnem

V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání je to o 66 víc. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel, je druhým dnem na hodnotě 30. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo nepatrně na 1,06 z předchozích 1,05. V nemocnicích bylo s onemocněním covid-19 ke konci týdne 169 pacientů, což je o devět méně než minulou neděli. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Ode dneška je jednodušší návrat do ČR z Francie, Španělska či Nizozemska

Ode dneška se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do České republiky z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka. Na takzvané mapě cestovatele se přesunou z červené kategorie do oranžové, která značí střední míru rizika nákazy koronavirem.

Do Česka se z Británie vrátí víc než 130 let starý svitek tóry

V pražském Karolinu dnes zástupci progresivní židovské komunity Ec chajim převezmou víc než 130 let starý svitek tóry, který se do Česka vrací z Británie. Patří k 1564 svitkům shromážděným nacisty za druhé světové války ze židovských komunit a prodaným v 60. letech minulého století do Londýna z tehdejšího Československa. Jde o druhou navrácenou tóru z tohoto souboru, první svitek z něj získala před čtyřmi lety Židovská obec Olomouc.

Vláda se bude dnes zabývat státním rozpočtem na příští rok

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun projedná na dnešním zasedání vláda. Ministři se budou zabývat také dalším rozvolněním protipandemických opatření pro školy nebo návrhem na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce navrhnout i personální pomoc Maďarsku při zajištění jeho hranic. Sociální demokracie plánuje předložit i návrh na růst minimální mzdy, na kterém ale není shoda v koalici ani v rámci tripartity.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.9.2021