Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.9.2021

V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním srovnání je to asi o 200 víc. Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 stoupl nad 200, v pondělí jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 206. Více lidí vyžadovalo nemocniční péči naposledy v první polovině června. Ve vážném stavu je nyní 36 pacientů.

Několik osobností dnes v Praze na Újezdě podpořilo Sokolský běh republiky

Několik osobností dnes v Praze na Újezdě podpořilo Sokolský běh republiky, který se uskuteční 28. října. Akce se zúčastnili například olympijský vítěz David Svoboda, herec Jakub Kohák, ultramaratonec Miloš Škorpil nebo hlavní tvář projektu, šermíř Alexander Choupenitch, který získal bronz na poslední olympiádě v Tokiu.

V Česku v pondělí přibylo 672 případů covidu, nejvíc od 24. května

V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním srovnání je to asi o 200 víc. Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 stoupl nad 200, v pondělí jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 206. Více lidí vyžadovalo nemocniční péči naposledy v první polovině června. Ve vážném stavu je nyní 36 pacientů. Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel, stouplo na 32, předtím se dva dny drželo na 30. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Lidé si dnes mohou prohlédnout Lichtenštejnský palác a tři ministerstva

Lichtenštejnský palác, ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo kultury a ministerstvo práce a sociálních věcí se u příležitosti Dne české státnosti dnes otevřou veřejnosti. Návštěvníci se mohou zúčastnit skupinových prohlídek a čeká je také doprovodný program. V Lichtenštejnském paláci a na ministerstvu zdravotnictví začíná den otevřených dveří v 09:00, na MPSV o půl hodiny později a na ministerstvu kultury v 10:00. Vstup je zdarma.

Na mnoha místech v Česku se dnes konají akce k uctění svatého Václava

Lidé v Česku si dnes připomenou národního světce a patrona svatého Václava. Ve Staré Boleslavi, kde byl kníže zřejmě v roce 935 zavražděn, bude po rekonstrukci slavnostně otevřena bazilika nesoucí jeho jméno. Akce spojené se svatým Václavem budou i na dalších místech republiky. Ve Valdštejnském paláci v Praze odslouží ekumenickou bohoslužbu a v Budči na Kladensku dnes pořádají komentované prohlídky kostela svatého Petra a Pavla.

Pražská zoologická zahrada dnes oslaví 90 let od svého otevření

Pražská zoologická zahrada v Troji dnes oslaví 90 let od svého otevření. Jedno z nejnavštěvovanějších míst v hlavním městě návštěvníkům poprvé otevřelo své brány 28. září 1931. V Praze předtím existovaly různé zvěřince, veřejně dostupná podívaná na exotická zvířata v ní však chyběla. Největší zásluhy na tom, že se dlouholeté snažení o vybudování zahrady v české metropoli podařilo, měl středoškolský profesor a ornitolog Jiří Janda, který se stal i prvním ředitelem nově otevřeného zařízení.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.9.2021