Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.9.2021

Denní počet nově potvrzených případů koronaviru v Česku v úterý klesl na 470. Proti pondělí jich laboratoře potvrdily o 203 méně, v mezitýdenním srovnání bylo pozitivních testů o 128 míň. Za poklesem je zřejmě vliv státního svátku, který na toto úterý připadl. Ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se méně testuje. V úterý provedly laboratoře téměř 33.000 testů, asi o 38.000 méně než v pondělí a o 30.000 míň než před týdnem. V mimopracovní dny je úterních 470 případů nejvyšší počet od poloviny května.

Pražská burza po pondělním rekordu oslabila, ztrácela Erste

Pražská burza dnes oproti pondělí, kdy dosáhla třináctiletého maxima, mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 procenta na 1320,93 bodu. Ztrácely mimo jiné akcie bankovní skupiny Erste, nejvíc naopak posílily cenné papíry České zbrojovky (CZG). Vyplývá to z výsledku obchodování na webu burzy.

Nedostavěné Centrum Palmovka by v budoucnu mohlo patřit Praze

Nedostavěné Centrum Palmovka by v budoucnu mohlo patřit hlavnímu městu. Zastupitelé Prahy 8 dnes schválili tzv. odsvěření budovy a pozemků. Radnice sama nemá na dostavbu prostředky. Dnešní rozhodnutí je prvním krokem k převodu majetku, kdy jej musí schválit ještě pražská rada a zastupitelstvo. Výměnou od magistrátu dostane Praha 8 dotaci 550 milionů Kč. Část opozice dnes vedení městské části kritizovala, kdy podle ní radnici nezůstala budova a pozemky, přišla o peníze a zůstává nevyřešen problém výstavby nového sídla pro úředníky. Vedení Prahy se směnou ústy primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a radního Jana Chabra (TOP 09) souhlasí.

V Praze se znovu otevřel zrekonstruovaný výstup z metra Na Knížecí

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes odpoledne znovu otevřel opravený výstup z metra a vestibul stanice metra Anděl ve směru Na Knížecí. Práce začaly loni v listopadu a vyšly na 259 milionů korun bez DPH, třetinu z toho podnik získal z evropských fondů. Novinářům to v opraveném prostoru řekli zástupci vedení DPP a magistrátu. Podnik v minulosti již opravil vestibul a vyměnil eskalátory směrem ke křižovatce u Anděla a chystá opravy v dalších stanicích, například Jiřího z Poděbrad nebo Florenc

Cizinec se pokusil propašovat ve svých útrobách do Prahy kokain

Více než 120 kapslí s kokainem pašoval ve svých útrobách cizinec, kterého minulý týden v úterý zadrželi celníci na letišti v Praze-Ruzyni. Pětatřicetiletý muž do Česka přiletěl z Madridu. Zda byla droga určena na český trh, nebo k distribuci v jiné zemi, je předmětem dalšího šetření, uvedla dnes tisková mluvčí ruzyňských celníků Šárka Miškovská.

Babiš přijal v Praze Orbána, po jednání vyrazí do Ústí nad Labem

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v Praze předsedu maďarské vlády Viktora Orbána. Před Kramářovou vilou, kde budou premiéři jednat, byly zhruba dvě desítky demonstrantů mimo jiné s vlajkami Evropské unie. Po jednání pojedou Babiš s Orbánem do Ústí nad Labem, zástupci vlád navštíví společnost AERO Vodochody AEROSPACE v Odolene Vodě. Večer Orbána přijme prezident Miloš Zeman v Lánech.

Ve sváteční úterý počet nových případů covidu v Česku klesl na 470

Denní počet nově potvrzených případů koronaviru v Česku v úterý klesl na 470. Proti pondělí jich laboratoře potvrdily o 203 méně, v mezitýdenním srovnání bylo pozitivních testů o 128 míň. Za poklesem je zřejmě vliv státního svátku, který na toto úterý připadl. Ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se méně testuje. V úterý provedly laboratoře téměř 33.000 testů, asi o 38.000 méně než v pondělí a o 30.000 míň než před týdnem. V mimopracovní dny je úterních 470 případů nejvyšší počet od poloviny května. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v úterý aplikovali 583 dávek vakcíny, méně jich za celou dobu očkování podali jen letos 1. ledna.

Část pošťáků bude ode dneška tři dny stávkovat. Budou pracovat pomaleji

Část poštovních odborů vyhlásila na dnešek a další dva dny stávku za zlepšení pracovních podmínek. Do stávky se má zapojit 9000 zaměstnanců pošty, tedy zhruba třetina. Stávkovat budou snížením tempa práce na jednotlivých pracovištích. Stávka se uskuteční, protože jednání o zřízení odborné pracovní skupiny s generálním ředitelem Romanem Knapem zatím ztroskotala. Protest pořádají menší odborové organizace SOS-21 a NOS ČP, většina z dalších osmi odborových centrál se ke stávce nepřipojí. Vedení pošty nepředpokládá, že by se ke stávce někdo ze zaměstnanců připojil, služby bude poskytovat standardně a provoz podle jeho vyjádření nebude narušen.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.9.2021