Městská část Praha 2 více než rok usiluje o přemístění heliportu ze Zítkových sadů na Rašínovo nábřeží…

Zatím bezvýsledně. Radní městské části Praha 2 na svém pondělním jednání vyjádřili nad liknavým a nevstřícným přístupem hlavního města Prahy znepokojení.

„Záchrana lidských životů musí být na prvním místě. S vedením Prahy probíhají jednání více než rok a navrhované řešení v podobě vybudování heliportu na pontonu Vltavy podporují odborníci i politici napříč spektrem. Bohužel, pro vedení Prahy zřejmě není záchrana životů priorita, protože jinak si neumím vysvětlit, proč město s realizací projektu dávno nezačalo. Jako vedení Dvojky žádáme Prahu o urychlenou realizaci,” uvádí starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Stávající provizorní heliport v Zítkových sadech vs navrhované řešení v oblasti náplavky

Nový heliport pro záchrannou službu by měl podle požadavků odborníků vzniknout na pontonu umístěném na Vltavě. A to v oblasti náplavky Rašínova nábřeží mezi železničním mostem a Vyšehradským tunelem. Tuto variantu  podporuje i vedení radnice Prahy 2, které umístění heliportu v Zítkových sadech považuje za nevyhovující.

„Dosavadní umístění heliportu v Zítkových sadech je pouze provizorní. Je osazeno informačními cedulemi, i přesto je z bezpečnostních důvodů nevhodné. Chceme pro tři blízké nemocnice trvalé umístění a na jeho řešení spolupracujeme. Záměr vybudování heliportu na pontonu považujeme s ohledem na tíživou dopravní situaci v Praze za jedinou vhodnou variantu. Variantu s krátkým dojezdovým časem do Podolí, na Karlovo náměstí i k Apolináři,“ říká radní pro bezpečnost Prahy 2 Michal Zuna.

„Záměr vybudovat nový heliport na náplavce vítáme. Při naší práci hraje čas důležitou roli a stávající řešení v podobě heliportu v Zítkových sadech je z mnoha důvodů nevyhovující. Navrhovaná změna by mimo jiné výrazně zvýšila bezpečnost transportovaného pacienta, Pražanů i posádky vrtulníku a mohla by rovněž přispět ke zkrácení dojezdových časů při transportech pacientů v mnohdy velmi vážném zdravotním stavu,“ dodává ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy MUDr. Petr Kolouch.

Autor: Redakce, Praha 2, ČR, 30.9.2021

Zdroj:

https://www.praha2.cz/Praha-2-usiluje-o-vybudovani-heliportu-na-pontonu-1.html