Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1. 10. 2021

Denní počet potvrzených případů koronaviru v Česku přesáhl 900, laboratoře jich ve čtvrtek odhalily 917. Proti středě bylo pozitivních testů o 183 víc, v mezitýdenním srovnání o 433.

Pražská burza rostla i na počátku října, přidala 0,38 procenta

Pražská burza na začátku nového měsíce opět rostla. Index PX dnes přidal 0,38 procenta na 1329,91 bodu. Ztrácely sice akcie Erste Bank a Komerční banky, víc než dvě procenta si ale připsaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes nepatrně posílila k euru a stagnovala vůči dolaru.

Noční policejní akce v Praze se zaměřila na nelegální migraci

V noci na dnešek se policisté v Praze při rozsáhlé kontrolní akci na zaměřili na potírání nelegální migrace, ale i další protiprávní jednání včetně dodržování dopravních předpisů. Policisté z cizinecké, dopravní a pořádkové služby ve spolupráci s celníky a vojenskými policisty zkontrolovali přes 3000 motorových vozidel a bezmála čtyři sta lidí. Odhalili dvě osoby, které neměly povolený pobyt na území ČR, zjistili i další prohřešky.

V Praze začalo fungovat centrum pro děti ohrožené domácím násilím

V pražské Vratislavově ulici dnes začalo fungovat terapeutické centrum pro děti ohrožené domácím násilím. Zaměří se kromě přímých obětí i na děti traumatizované násilím ve vztahu svých rodičů, které také potřebují terapeutickou pomoc. Centrum dnes otevřeli zástupci organizace Acorus, který jej provozuje, a Nadace Sirius, díky jejímuž grantu mohlo vniknout.

V Dubči začalo cvičení prověřující připravenost Prahy na povodeň

V areálu Správy služeb hlavního města v Dubči dnes začalo dvoudenní cvičení Voda 2021, které má prověřit připravenost ochrany města před případnou povodní. Cvičení se účastní asi 130 lidí, kteří si vyzkouší mj. vyskladnění a stavbu protipovodňových zábran. Akce se účastní nejen zaměstnanci magistrátu a správy služeb, ale také hasiči či policisté. Náklady na uspořádání cvičení jsou asi 400.000 korun. Akce má dnes skončit ve 20:00 a pokračovat bude v sobotu. Cvičení pořádá město pravidelně, letos se kvůli pandemii nemoci covid-19 nekoná v ulicích, ale v areálu Správy služeb.

Praha uvažuje o očkování proti covidu ve svých školách, nabízí jim mobilní tým

Pražský magistrát nabídl svým školám, že do nich pošle mobilní očkovací tým, který by zajistil očkování dětí proti covidu-19. Nyní úřad zjišťuje, zda bude o očkování zájem. Proočkovanost ve věkové skupině 12 až 15 let je zatím nejnižší, očkování pro tuto kategorii bylo zahájeno jako poslední na začátku července. Alespoň jednu dávku očkování má podle dat ministerstva asi 32 procent dětí v tomto věku.

V Holešovicích dnes začíná osmý ročník hackerského kongresu Paralelní Polis

V pražských Holešovicích se ode dneška do neděle koná osmý ročník hackerského kongresu Paralelní Polis. Hlavními tématy akce jsou svoboda a kryptoanarchie, decentralizovaná ekonomika a kryptoměny, politické umění a hacking nebo věda a technologie. Třídenní kongres nazvaný Chaos se uskuteční v prostorách Paralelní Polis a vystoupí na něm české i zahraniční špičky v oboru jako Sara Polak, Tomáš Mikolov, Juraj Bednár, Frank Rieger či Chris Gosden. Uvedli to dnes organizátoři na tiskové konferenci.

Lidí s covidem v Praze přibývá, za září jich bylo o tisíc víc než za srpen

Šíření koronavirové infekce v Praze zrychluje. Za posledních sedm dní testy potvrdily 734 nových případů, o 15 procent více než o týden dřív. Za celé září přibylo v metropoli 2616 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19. Bylo to o tisícovku víc než v srpnu, ale zároveň čtvrtina stavu z loňského září. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve čtvrtek přibylo 917 případů covidu, stoupá i incidence a reprodukční číslo

Denní počet potvrzených případů koronaviru v Česku přesáhl 900, laboratoře jich ve čtvrtek odhalily 917. Proti středě bylo pozitivních testů o 183 víc, v mezitýdenním srovnání o 433. Průměrná týdenní incidence covidu v Česku vzrostla ze 33 na 37 potvrzených případů na 100.000 obyvatel, což je nejvíc od konce května. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy stouplo na 1,24 z předchozích 1,15. Vyšší bylo naposledy 11. září. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování epidemie se drží od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

MF dnes zveřejní informace o vývoji státního dluhu ke konci září

Ministerstvo financí dnes zveřejní údaje o vývoji státního dluhu ke konci září. Ve druhém čtvrtletí státní dluh klesl o 3,6 miliardy na 2,416 bilionu korun. Na konci loňského roku činil státní dluh 2,05 bilionu korun.

MF dnes zveřejní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci září

Ministerstvo financí dnes zveřejní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci září. Ke konci srpna schodek státního rozpočtu stoupl na 298,1 miliardy korun z červencových 279,4 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci září skončil rozpočet ve schodku 252,7 miliardy korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.10.2021