Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 5.10.2021

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 804 nových případů nemoci covid-19, o 135 více než před týdnem. Hospitalizovaných s koronavirem přibylo o 28 na 255, v těžkém stavu je podobně jako minulé pondělí čtyřicítka z nich. Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, nicméně k dnešku kleslo na 1,31 z předchozích 1,36. Počet nově potvrzených případů koronaviru několik týdnů roste, minulý týden byly počty odhalených případů v mezitýdenním srovnání vyšší každý den s výjimkou úterý, kdy byl svátek. Průměrná týdenní incidence covidu se k dnešku mírně zvýšila na 43 potvrzených případů na 100.000 obyvatel. Před týdnem bylo incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů za uplynulých sedm dní na 100.000 obyvatel, o 11 nižší.

Pražská burza počtvrté v řadě posílila, dál vylepšuje 13leté maximum

Pražská burza dnes počtvrté v řadě posílila, a opět tak vylepšila své třináctileté maximum. Index PX stoupl o 1,52 procenta na 1362,32 bodu. Burza se dostala na nejsilnější úroveň od září 2008 už před týdnem a dále vytrvale posiluje. K překonání hodnot indexu PX ze září 2008 by si ale musela polepšit o dalších více než 100 bodů. Před 13 lety totiž v září dosahoval index PX až zhruba 1470 bodů.

Vozy lanovky na Petřín změní podobu. DPP vyhlásil designerskou soutěž

Vozy pražské lanovky na Petřín změní podobu. Dopravní podnik (DPP) vyhlásil mezinárodní designerskou soutěž na podobu nových vozů. Zájemci o účast v soutěži se mohou hlásit do 1. listopadu a podnik na ceny vyčlenil 1,5 milionu Kč. Vítěz bude znám do konce února příštího roku. Pražští radní letos v lednu rozhodli, že lanovka bude mít do pěti let nové vozy a zcela bude vyměněna trať. Důvodem je sesuv půdy na Petříně a špatný technický stav vozů. Lanovka se poprvé rozjela v létě 1891 a v nynější podobě jezdí od roku 1985.

V Praze ocenili psí hrdiny za záchranu životů i pomoc nemocným lidem

Za záchranu lidských životů i pomoc nemocným lidem bylo dnes v Praze oceněno pět psů v anketě Statečné psí srdce za rok 2020. Pořadatelé v ní vybírají činy služebních záchranářských, asistenčních i běžných psů. V kategorii profesionálů letos dostala cenu fenka belgického ovčáka malinois Enigma. Loni v prosinci na Šumavě vystopovala ztracenou ženu.

Letiště Praha má rámcový úvěr na 7 mld. Kč, poskytne ho konsorcium tří bank

Letiště Praha si vzalo rámcový úvěr na sedm miliard korun. Poskytne ho konsorcium bank ČSOB, Raiffeisenbank a VÚB, které uspělo ve veřejném tendru. Letiště chce prostřednictvím úvěru pokrýt své ztráty ze současné koronavirové krize a také některé připravované investice. Při dnešním podpisu smlouvy to řekl šéf pražského letiště Jiří Pos. Letiště vloni skončilo v provozní ztrátě 687 milionů korun, po většinu krize však zatím fungovalo z vlastních zdrojů.

Nezaměstnanost v Praze v září klesla na 3,2 pct, volných míst mírně přibylo

Nezaměstnanost v Praze v září meziměsíčně klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,2 procenta. Bez práce bylo 29.926 lidí. Volných míst bylo v metropoli více než třikrát tolik, úřady jich evidovaly 97.737 a proti srpnu jich bylo přibližně o 450 více. Vyplynulo to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

V pondělí přibylo 804 případů covidu, o 135 více než před týdnem

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 804 nových případů nemoci covid-19, o 135 více než před týdnem. Hospitalizovaných s koronavirem přibylo o 28 na 255, v těžkém stavu je podobně jako minulé pondělí čtyřicítka z nich. Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, nicméně k dnešku kleslo na 1,31 z předchozích 1,36. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Voliči by nejpozději dnes měli dostat hlasovací lístky pro sněmovní volby

Poslední z více než osmi milionů voličů v Česku by nejpozději dnes měli dostat hlasovací lístky pro sněmovní volby, které se budou konat koncem týdne. O tom, kteří z 5253 kandidátů budou patřit mezi 200 budoucích poslanců, lidé rozhodnou tento pátek a sobotu. Nových průzkumů obliby stran, hnutí nebo jejich koalic se lidé zatím nedočkají, neboť do sobotního odpoledne platí zákaz jejich zveřejňování.

Startupy se v Praze utkají o titul mistra Evropy

Do Prahy se dnes sjedou evropské začínající firmy, aby se v rámci akce Startup World Cup & Summit utkaly o titul mistra Evropy a investici až půl milionu dolarů. Vítěz zároveň postoupí do globálního finále v Silicon Valley.

Úřad práce dnes bude informovat o vývoji nezaměstnanosti v září

Úřad práce ČR dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti za září. Podle odhadů analytiků nezaměstnanost v září bude stagnovat na srpnových 3,6 procenta nebo mírně klesne na 3,5 procenta. V září většinou nezaměstnanost klesá díky nástupu nových absolventů na pracovní trh.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 5.10.2021