Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 7.10.2021

Ve středu přibylo v Česku 1047 nakažených koronavirem, což je o 315 víc než před týdnem. Počet tak stejně jako v úterý překonal tisícovku. Tři čtvrtiny z nich jsou lidé neočkovaní, jejich průměrný věk dosahuje 29 let. Počet pacientů s covidem v nemocnicích stoupl na 299. Nad třemi sty byl naposledy začátkem června. Ve vážném stavu je hospitalizováno 60 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného kleslo z 1,33 na 1,30. Incidence nejvýrazněji stoupla v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Pražská burza pošesté po sobě vylepšila své 13leté maximum

Pražská burza nepřestává vylepšovat své 13leté maximum. Index PX dnes stoupl o 0,20 procenta na 1366,28 bodu, k šestému růstu po sobě ho táhly akcie bank. Téměř o 4,5 procenta naproti tomu klesly cenné papíry České zbrojovky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes dál oslabila k euru, vůči dolaru stagnovala.

V Praze byl vyšší zájem o voličské průkazy než v minulých volbách

Pražské radnice pro letošní volby vydaly výrazně více voličských průkazů než v posledních sněmovních volbách v roce 2017. Jak vyplývá z vyjádření mluvčích velkých městských částí , letos si o průkazy zažádalo o čtvrtinu až polovinu více lidí. Průkaz umožňuje zúčastnit se voleb mimo místo trvalého bydliště, lidé o jeho vydání mohli žádat do pátku. Pražané k tomu letos poprvé mohli využít i městský Portál Pražana.

Statistici zveřejní srpnová data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se letos v srpnu dařilo průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. V červenci růst průmyslu a stavebnictví zpomalil a zahraniční obchod si pohoršil. Průmyslová výroba zpomalila meziroční růst na sedm procent z červnových 11,1 procenta a stavební produkce zvolnila na 0,5 procenta. V červnu přitom činil růst podle revidovaných údajů 6,5 procenta, což bylo nejvíce od dubna 2019. Zahraniční obchod Česka vykázal v červenci schodek 7,2 miliardy korun, v meziročním srovnání byl jeho výsledek o 21,3 miliardy horší.

Volby českých poslanců začnou v zahraničí a v budějovickém domově seniorů

Volby českých poslanců začnou kvůli časovému posunu dnes na americkém kontinentu. Jako první budou mít možnost volit Češi na zastupitelských úřadech v Brazílii a Argentině, a to od 19:00 SELČ. O hodinu později se začne volit na Kubě a na východním pobřeží Spojených států a Kanady. Hlasovat bude možné také v odlehčovací službě Tylova z Domova pro seniory Máj v Českých Budějovicích, které se ocitlo v karanténě kvůli koronaviru a kam ráno přijede zvláštní volební komise.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.10.2021