Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.10.2021

Šíření nemoci covid-19 v Česku dále zrychluje. Ve čtvrtek přibylo 991 případů nákazy koronavirem, což bylo o 75 více než před týdnem. Ještě výrazněji rostou počty hospitalizovaných. Množství pacientů s covidem-19 v nemocnicích za poslední týden stouplo asi o čtvrtinu na 315, množství těžce nemocných dokonce vzrostlo o tři čtvrtiny na 64. Značně se zvýšil i počet úmrtí nakažených. Za uplynulý týden zemřelo 20 lidí, zatímco v předchozím týdnu bylo zemřelých skoro o polovinu méně.

Pražská burza po šesti dnech růstu stagnovala, ztrácely akcie ČEZ

Pražská burza dnes po šestidenním růstu stagnovala. Index PX uzavřel na hodnotě 1366,34 bodu, což bylo o šest setin více než ve čtvrtek. Aktivita na trhu byla stále vysoká, a to zejména kvůli akciím energetické společnosti ČEZ, které ale skončily v červeném. Rostly naopak cenné papíry Komerční banky a Monety Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Výstavba nové čtvrti v Modřanech začne na jaře 2022

Výstavba nové čtvrti v Praze 12, kterou pod názvem Modřanský cukrovar připravuje firma Skanska Reality, by měla začít na jaře roku 2022. Developer to uvedl na svých webových stránkách. V nových domech má být 767 bytů. Součástí projektu mají být také obchody, mateřská škola, multifunkční hala či park.

Divadlo Říše loutek v Praze bude mít ve správě městská knihovna

Pražské loutkové divadlo v Žatecké ulici, známé jako Říše loutek, bude mít ve správě městská knihovna. Nyní připravuje dramaturgii divadla, které by se mělo nadále orientovat zejména na děti. Na dotaz to sdělila mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Divadlo je součástí budovy městské knihovny, která při jeho provozu bude spolupracovat mj. se zapsaným spolkem Divadlo Říše loutek, který hraje od roku 1928. Prostor divadla je zapsán jako kulturní památka.

V Praze přibylo za týden 920 případů covidu, o 190 více než o týden dříve

V Praze v uplynulých sedmi dnech přibylo 920 potvrzených případů nemoci covid-19, v mezitýdenním srovnání zhruba o 190 více. Počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel vzrostl na 69, před týdnem to bylo 55 nákaz. V porovnání s ostatními kraji je toto incidenční číslo třetí nejvyšší po Moravskoslezském kraji s hodnotou 84 a Jihočeském kraji se 76. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V Česku odpoledne začnou volby do Sněmovny

Voliči v Česku dnes odpoledne začnou rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 22 stran, hnutí a koalic. Práh dolní komory v roli poslanců překročí 200 z 5242 kandidátů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.10.2021