Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.10.2021
 
V neděli přibylo v Česku 334 potvrzených případů nemoci covid-19, o dvě desítky více než před týdnem. Reprodukční číslo určující rychlost šíření nemoci mírně kleslo na 1,14 a takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, stagnovalo na 56 případech.
 
Pražská burza pokračuje i v povolebním týdnu růstem
 
Pražská burza pokračuje i v povolebním týdnu růstem. Index PX uzavřel na 1376,11 bodu, což bylo o 0,72 procenta víc než v pátek. Burzu táhly nahoru akcie energetické společnosti ČEZ, které zhodnotily o 1,82 procenta na 784 korun. Dařilo se také cenným papírům Erste Bank. Naopak dolů zamířily akcie zbrojovky CZG, jejich hodnota klesla o 2,87 procenta na 542 korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 
Fotbalisté Sparty převzali poprvé od roku 2016 Klíč od Prahy za výhru v derby
 
Fotbalisté Sparty dnes na Staroměstské radnici převzali od primátora Zdeňka Hřiba Klíč od Prahy za vítězství v ligovém derby nad Slavií 1:0 na začátku října. Letenští porazili svého městského rivala a obhájce titulu po 14 soutěžních zápasech poprvé od března 2016. Spartu v Brožíkově sále reprezentovali generální ředitel František Čupr, místopředseda představenstva Dušan Svoboda, trenér Pavel Vrba a hráči Bořek Dočkal, Filip Panák a Michal Sáček.
 
Začala výsadba devíti nových stromů na Smetanově nábřeží
 
Pražská Technická správa komunikací (TSK) dnes začala s výsadbou stromořadí na Smetanově nábřeží v úseku od mostu Legií po Novotného lávku. Práce na vysazení devíti lip by podle ní měly být dokončeny začátkem listopadu. Stromořadí nahradí dříve pokácené stromy, město připravuje na nábřeží další úpravy včetně nové tramvajové zastávky.
 
Po Bubenském nábřeží v Praze nepojedou kvůli opravě kolejí tramvaje
 
Po Bubenském nábřeží v Praze 7 nepojedou kvůli rekonstrukci kolejí tramvaje. Výluka mezi zastávkami Vltavská a Dělnická začne v noci z pátku na sobotu 16. října a tramvaje opět začnou jezdit od 6. listopadu. Zavedena bude náhradní autobusová doprava X25 mezi Strossmayerovým náměstím a Maninami. Trať pochází z roku 1981, částečně byla opravena v roce 2003, ale je ve špatném stavu.
 
Pražský dopravní podnik vybral projektanta tramvaje na Strahov
 
Projekt tramvajových kolejí vedoucích z Malovanky na Strahov vytvoří pro pražský dopravní podnik (DPP) za zhruba 14,4 milionu korun firma Pragoprojekt. Tramvaje by v budoucnu měly jet z Bělohorské ulice od zastávky Malovanka dále Vaníčkovou ulicí a končily by v dnešním obratišti autobusů Stadion Strahov.
 
Praha dokončuje návrh výše běžných výdajů rozpočtu pro rok 2022
 
Vedení pražského magistrátu dokončuje návrh výše běžných výdajů rozpočtu pro rok 2022. Návrh by měl být hotov v následujících týdnech. Poté město dokončí rozpočtovou kapitolu investic a stanoví celkovou částku, kterou na ně vydá. Na dnešním jednání magistrátního finančního výboru to řekli náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a ředitel odboru rozpočtu Patrik Paneš. Návrh rozpočtu na další rok pražští zastupitelé projednají na svém prosincovém zasedání.
 
Praha přistoupí jako vedlejší účastník do řízení proti radní Marvanové
 
Hlavní město přistoupí jako tzv. vedlejší účastník na straně žalovaného do řízení vedeného u Městského soudu proti radní Haně Kordové Marvanové (za STAN). Rozhodnutí umožní městu fakticky se zapojit do sporu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Marvanovou žaluje společnost Gold Happy Day a.s., Happy Day holding provozující kasino na Václavském náměstí. Společnost se cítí poškozena výrokem Marvanové na zasedání zastupitelstva loni v září. Po radní požaduje omluvu a půl milionu korun.
 
Ředitelka pražské hygieny v prosinci končí, ministerstvo vypsalo výběrové řízení
 
Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová ke konci roku skončí ve funkci. Podle ministerstva zdravotnictví je důvodem to, že služební zákon omezuje věk pro vedoucí úřadu. Jágrové je 70 let. Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na tento post. Oznámení vyvěsilo na webu. Zájemci o post se mohou hlásit do 10. listopadu. Vítěz výběrového řízení by se funkce měl ujmout v lednu příštího roku.
 
Pražští starostové zvolení do Sněmovny si funkce ponechají
 
Starostové pražských městských částí, kteří se dostali do Sněmovny, si většinou plánují v tomto funkčním období funkce ponechat. Poslanci se v letošních volbách nově stali starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO) a starostka Satalic Milada Voborská (STAN). Mandát poslankyně opět obhájila také starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Svá funkční období dokončí i další členové vedení městských částí.
 
Zahraniční turisty bude do Prahy lákat nová on-line kampaň za 40 mil.Kč
 
Zahraniční turisty bude do Prahy lákat nová on-line kampaň. Magistrát ji společně se svou firmou Prague City Tourism (PCT) spustí od úterý 12. října a potrvá do konce letošního roku. Cílem je nalákat turisty vydávající se za kulturou či památkami. Kampaň se vyhne nočnímu životu a turistům mířícím za levným alkoholem. Náklady jsou 40 milionů korun. Novinářům to dnes řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Turistický ruch patří mezi pandemií covidu-19 nejpostiženější odvětví.
 
Na opravy magistrátních bytů město vyčlenilo 20 milionů korun
 
Část bytů v majetku hlavního města bude rekonstruována. Jde o byty v pěti městských částech. Magistrát na opravy uvolní v souhrnu 20 milionů korun. Nejvyšší částka je určena pro byty na Černém Mostě v Praze 14. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Praha se potýká s nedostatkem bytů a plánuje výstavbu bytových domů. Zároveň své byty, stejně jako městské části, postupně opravuje.
 
Praha chce prověřit dodržování stavebních předpisů u reklamních staveb
 
Pražský magistrát pověří Technickou správu komunikací (TSK), aby prověřila dodržování Pražských stavebních předpisů u staveb pro reklamu umístěných na městských pozemcích. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní a podle kterého stavby často předpisy porušují. Podle reklamní firmy JCDecaux město s provozovateli nejedná a chybí mu systémová strategie venkovní reklamy. Kroky magistrátu v souvislosti s omezením jiných typů reklamy již dříve kritizovali další provozovatelé.
 
Univerzita dostane od Prahy 600.000 Kč na údržbu botanické zahrady
 
Přírodovědecká fakulta UK v Praze dostane od hlavního města finanční příspěvek ve výši 600.000 korun. Peníze budou sloužit na údržbu areálu botanické zahrady Na Slupi. Podmínkou přidělení peněz je, že zahrada zůstane otevřená veřejnosti. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Magistrát přispívá na údržbu zahrady bezmála dvě desetiletí. Zahrada je na nynějším místě od roku 1898.
 
V Praze si ode dneška mohou držitelé kuponů MHD půjčit kolo zdarma
 
Držitelé časových kuponů na pražskou MHD si mohou ode dneška na 15 minut zdarma vypůjčit sdílená kola společností Rekola a Nextbike. Novináře o tom informovali zástupci magistrátu, poskytovatelů a organizace Ropid, která se stará o pražskou veřejnou dopravu. Zkušební provoz potrvá do začátku příštího roku, poté ho město vyhodnotí a případně vypíše tendr na trvalého provozovatele.
 
Nárůst počtu nově nakažených covidem byl v neděli mírně vyšší než před týdnem
 
V neděli přibylo v Česku 334 potvrzených případů nemoci covid-19, o dvě desítky více než před týdnem. Reprodukční číslo určující rychlost šíření nemoci mírně kleslo na 1,14 a takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, stagnovalo na 56 případech. Pacientů s koronavirem v nemocnicích proti sobotě i proti minulé neděli ale přibylo. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

PRAHA: Rada hl.mesta jednání 

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.10.2021