Hospodaření radnice Prahy 14 skončilo letos v pololetí přebytkem zhruba 15,2 milionu Kč, což je meziročně méně…

Vliv měly vyšší než očekávané příjmy a nižší výdaje. Příjmy byly 420,5 milionu a výdaje 277,6 milionu Kč. Na investice vydala městská část téměř 82 milionů. Výsledek hospodaření schválili zastupitelé městské části. Praha 14 zahrnuje Černý Most, Kyje, Hostavice a část Hloubětína.

Na daňových příjmech získala radnice přes čtyři miliony korun a na nedaňových zhruba 11,4 milionu. Největší částku získala z tzv. transferů, tedy například z peněz od magistrátu nebo státu, a to 396,65 milionu. Další část příjmů tvořily kapitálové příjmy nebo převod z vlastních fondů hospodářské činnosti. Celkově příjmy dosáhly 150 procent částky očekávané ve schváleném rozpočtu.

Běžné výdaje radnice byly zhruba 195,7 milionu korun, což je o zhruba 40 procent nižší částka, než kterou městská část očekávala ve schváleném rozpočtu. Nejvíc peněz šlo na chod městské části a do školství. Kapitálové výdaje dosáhly 81,87 milionu. Radnice investovala například do opravy svého sídla, rekonstrukcí silnic nebo opravila gastroprovoz polikliniky na Černém Mostě. Investice šly rovněž do škol.

Celkově nižší výdaje proti očekávání má radnice podle místostarosty Radka Vondry (TOP 09) například proto, že kvůli pandemii covidu-19 nemohly být uskutečněny některé kulturní akce. Zároveň má také rozpracovány projekty, které se do plnění rozpočtu promítnou až na podzim.

Radnice má pro letošek schválen rozpočet s příjmy zhruba 276 milionů korun a výdaji 441,7 milionu korun. Na investice má naplánováno 119,55 milionu. Rozdíl pokryje mimo jiné ze svých prostředků z minulých let či cizích zdrojů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 14, ČR, 13.10.2021