Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 14.10.2021

Předseda dosluhující vlády Andrej Babiš (ANO) řekl, že chce zástupce opozice zapojit do jednání o epidemii covidu. Opatření připravovaná odborníky by podle něj neměla skončit s jeho vládou.

Pražská burza dnes oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ a části bank

Pražská burza dnes mírně oslabila. Index PX klesl o 0,25 procenta na 1362,26 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, Komerční banky a Moneta Money Bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
 
Koně Převalského bude pražská zoo transportovat na východ Mongolska
 
Pražská zoologická zahrada bude koně Převalského ze svého chovu transportovat na východ Mongolska. Dosud se koně přepravovali zvláště do oblasti zvané Velká Gobi B v jihozápadním Mongolsku. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Zoo se stala partnerem Mongolska pro osídlení východu státu těmito divokými koňmi.
 
Architekt Martin Rajniš dostane od Prahy stříbrnou medaili
 
Architekt Martin Rajniš (75) dostane od hlavního města stříbrnou medaili. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Ocenění dostane Rajniš za významné celoživotní architektonické dílo spjaté s hlavním městem. Rajniš je autorem českých dřevěných rozhleden včetně Doubravky na Černém Mostě nebo se v 70. letech 20. století podílel na stavbě obchodního domu Máj na Národní třídě. Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby včetně čestného občanství.
 
Ve středu přibylo 1497 případů covidu, v nemocnicích je více než 400 lidí
 
Ve středu přibylo v Česku 1497 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 450 více než před týdnem. Z nich 117 byli lidé starší 65 let. Počet hospitalizovaných v úterý překročil hranici 400 lidí. Ve středu bylo v nemocnicích s covidem 407 pacientů, z toho 80 v těžkém stavu. Průměrný věk lidí, kteří s covidem-19 končí v nemocnici, klesá. V říjnu byl 59 let celkově, u plně očkovaných 78 let. Reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se zvýšilo na 1,26. Počet nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní, tedy takzvané incidenční číslo, vzrostl na 69. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.
 
Paliva v Praze dál skokově zdražila, benzin stojí přes 36 Kč, nafta 34,69 Kč/l
 
Paliva v Praze znovu skokově zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 je oproti minulé středě dražší o 99 haléřů, aktuálně se u čerpacích stanic v metropoli prodává v průměru za 36,14 koruny za litr. Nafta zdražila v Praze ještě výraznějším tempem, před týdnem byla o 1,10 levnější. Nyní tam za ni řidiči zaplatí v průměru 34,69 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Ceny pohonných hmot v Praze jsou nejvyšší v celém Česku, dražší tam byla paliva naposledy v prosinci 2014.
 
Zastupitelé Prahy projednají dohodu s Prahou 10 nebo kompenzace radnicím
 
Pražští zastupitelé dnes projednají dohodu s radnicí Prahy 10 ohledně úprav okolí stadionu Ďolíček a kompenzaci pro městské části za budoucí výpadky příjmů způsobené zákazem heren. Na programu zastupitelstva jsou také dvě petice, jedna odmítá plánovaný projekt firmy Trigema v Kamýku a druhá požaduje záchranu zeleně ve Vysočanech.
 
Klientů zkrachovalé Bohemia Energy se ujímají dodavatelé poslední instance
 
Po středečním krachu skupiny Bohemia Energy, největšího uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, se jejich klientů ode dneška ujímají takzvaní dodavatelé poslední instance (DPI), tedy hlavní distributor na daném distribučním území. Mezi ně patří firmy ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a innogy, které nyní dodávky energií zajistí. Zástupci firem zdůrazňují, že lidé nemusí aktivně vůbec nic dělat, budou kontaktováni a dostanou všechny důležité informace. Už ve středu přitom zmíněné společnosti registrovaly zvýšený zájem na pobočkách. Změna se týká zhruba 900.000 odběratelů skupiny Bohemia Energy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.10.2021