Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.10.2021
 
Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu a zhruba o 550 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných s koronavirem se zvýšil na 448, osm desítek z nich je ve vážném stavu. Počet nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní vzrostl od čtvrtka o pět na 74. Podle informací na webu ministerstva zdravotnictví k dnešku stouplo i reprodukční číslo uvádějící, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, a to na 1,33 z předchozích 1,26.
 
Pražská burza dnes klesla o 0,04 procenta, dařilo se pojišťovně VIG
 
Pražská burza v závěru týdne v podstatě stagnovala. Index PX se dnes snížil o 0,04 procenta na 1361,78 bodu, v tomto týdnu posílil pouze v pondělí. Dnes se dařilo akciím pojišťovny VIG, které si připsaly 3,45 procenta. Naopak zbrojovka CZG o 1,85 procenta oslabila, podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty tak koriguje velké zisky z posledních týdnů. Z hlavních titulů dnes většina ztrácela, objemy obchodů byly průměrné. Vyplývá to z informací na webu burzy a webu Patria Online.

Lidé z Prahy 4 budou moci cvičit na nových venkovních sportovištích

Obyvatelé Prahy 4 si budou moci jít zacvičit na pětici nových venkovních sportovišť, tzv. workoutových hřišť. Na nich lidé budou moci například posilovat a provádět řadu dalších cviků. Radnice se rozhodla sportoviště vybudovat u nynějších dětských hřišť v ulicích V Pláni, V Štíhlách, Jaurisova, Jílovská a Hvězdova. Rozhodnutí radních městské části sdělil mluvčí Jiří Bigas. Kdy přesně hřiště vzniknou a na kolik vyjdou, neuvedl.

Hygienici v Praze řeší osm oznámení ohledně nošení roušek u voleb
 
Hygienici v Praze zatím dostali osm podání kvůli nenošení respirátorů ve volebních místnostech. Před nimi zatím řeší dříve oznámené přestupky, uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy (HSHMP) na webu. Podle policie byly podobných přestupků v celé ČR desítky, řešila je domluvou nebo předala správnímu orgánu, tedy hygienické stanici.
 
Nová lávka v pražském Radotíně by měla být hotová v listopadu 2023
 
Novou lávku přes Berounku v pražském Radotíně vyprojektuje a postaví firma Raeder & Falge. Vyhrála tendr s nabízenou cenou zhruba 47 milionů korun. Stavební práce by měly začít v lednu 2023, hotovo by mělo být v listopadu téhož roku. Vyplývá to ze smlouvy mezi Prahou 16 a zhotovitelem. Nová lávka nahradí tu stávající pro pěší a cyklisty, která je v havarijním stavu. Pražský magistrát původně plánoval, že postaví lávku přes Berounku v Radotíně na jiném místě. Hotová měla být nejpozději v roce 2020, realizaci záměru v plánovaném termínu ale zabránila stížnost u antimonopolního úřadu.

Oprava části Čelakovského sadů na Praze 2 vyjde na 7,1 milionu Kč

Oprava jihovýchodní části Čelakovského sadů v Praze 2 nedaleko Národního muzea vyjde na zhruba 7,1 milionu korun. Opraveny budou zídky či chodníky a obnovena bude zeleň. Rekonstrukce by mohla začít ještě v letošním roce. Radnice vybrala v tendru firmu Gardenline, která práce provede. V minulosti byla při rekonstrukcí budovy Národního muzea opravena část sadů rozkládající se v Praze 1. Opraven byl také prostor mezi starou a novou budovou muzea, bývalým Federálním shromážděním.

Covid v Praze sílí, za týden 1200 nových případů, o 300 víc než předchozí týden

Epidemie koronaviru v Praze, stejně jako v celé zemi, sílí. V metropoli za uplynulých sedm dní přibylo 1202 potvrzených případů nemoci covid-19, v mezitýdenním srovnání je to téměř o 300 více. Počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel vzrostl na 90, před týdnem to bylo 69 případů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Soud uložil Prokopovi z tzv. Berdychova gangu 10 let vězení za loupeže

Soud dnes uložil Jaromíru Prokopovi deset let vězení za účast na čtyřech loupežích takzvaného Berdychova gangu. Verdikt, podle nějž byl Prokop vůdčí osobností skupiny v počátcích jejího působení, není pravomocný. Skutky se staly v 90. letech, Prokop se poté před trestním řízením skrýval v USA, kde ho policie dopadla loni. Jeho spolupachatelé včetně Davida Berdycha už si své tresty odpykali.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.10.2021