Přinášíme informace o rozhodnutích 30. zasedání ZHMP…

30. zasedání ZHMP, mělo začít v 8:30. Nezačalo, čekalo se na většinu zastupitelů , kteří se zdrželi v dopravní zácpě. Což se stalo i jedním z tématu debaty. Zastupitelé také řešili akci Praha sobě a jejich petičních stánků v den voleb do sněmovny. Zatímco představitelé PS tuto svoji akci hájili. opozice ji označila za neetickou. Celé zastupitelstvo se tak neslo opět v duchu boje koalice s opozicí. Tentokrát však ZHMP bylo ukončeno dříve kolem 17 hod odpolední a ne až v noci…

https://twitter.com/PatrikNacher/status/1448558408911708161


Psali jsme zde:


30. zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 30. zasedání ZHMP:

Pražská záchranná služba může mít paliativní tým

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) může zřídit speciální výjezdový tým zaměřený na těžce nemocné pacienty, kteří vyžadují takzvanou paliativní péči. Městští zastupitelé schválili změnu zřizovací listiny organizace, která to umožnila. Specializovaný tým může pacienty stabilizovat na místě nebo dovézt do nemocnice s oddělením paliativní péče. Nyní je běžné sanitky odvážejí na urgentní příjmy nemocnic, což však nebývá nejlepší řešení.

Pražské radnice dostanou od roku 2024 náhradu za výpadek peněz z hazardu

Pražské městské části dostanou od roku 2024 náhradu za výpadek příjmů na odvodech z loterií a her prostřednictvím zvýšení každoročních příspěvků na žáka. O peníze přijdou radnice na základě vyhlášky, která zakazuje provoz heren, město jim bude celkem kompenzovat částku asi 200 milionů korun ročně. Praha jako celek v letech 2019 a 2020 získala z hazardu každoročně okolo 420 milionů korun, městským částem jde polovina.

Dobrovolní hasiči dostanou od Prahy peníze na nákup a opravy vybavení

Pražští dobrovolní hasiči dostanou od města v následujících letech každoročně asi 50 milionů korun. Určeny budou na nové vybavení jako jsou cisterny, automobily nebo digitální radiostanice a také na revize a opravy vybavení. Pražští zastupitelé schválili koncepci rozvoje jednotek dobrovolných hasičů na roky 2022 až 2026. V Praze je několik desítek jednotek dobrovolných hasičů a jejich zřizovateli jsou jednotlivé městské části.

Magistrát přispěje 600.000 Kč na údržbu botanické zahrady Na Slupi

Přírodovědecká fakulta UK v Praze dostane od hlavního města 600.000 korun na údržbu areálu botanické zahrady Na Slupi. Podmínkou přidělení peněz je, že zahrada zůstane otevřená veřejnosti. Přidělení peněz schválili pražští zastupitelé. Magistrát přispívá na údržbu zahrady bezmála dvě desetiletí. Zahrada je na nynějším místě od roku 1898.

Praha koupí za 110 milionů Kč pozemky pro zeleň u Pražského okruhu

Pražský magistrát koupí za asi 109,5 milionu korun pozemky u Běchovic. Vznikne na nich tzv. zelený pás a protihlukový val u budoucího úseku Pražského okruhu označovaného jako 511 mezi D1 a hradeckou dálnici. Kdy dostavba okruhu začne, není jasné. Investorem je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), to by podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) mělo příští rok vykoupit sousední pozemky pod samotnou stavbou.

Praha rozdělí mezi tři městské části dotaci 74 milionů korun

Pražský magistrát rozdělí mezi trojici městských částí investiční dotaci v souhrnné výši 74 milionů korun. Peníze půjdou mimo jiné na vytvoření projektu vybudování lávky přes Berounku v Radotíně, na stavbu záchytného parkoviště nebo úpravu vlečky. Peníze od města dostanou radnice Prahy 16 a 22 a úřad v Čakovicích.

Opozice v Praze chce změnu zákona zakazující agitaci před volebními místnostmi

Pražská opoziční ODS požaduje po vedení města, aby využilo možnost předkládat zákony do Sněmovny a navrhlo úpravy volebního zákona, který by zakázal politickým stranám či hnutím, aby v den voleb mohly před volebními místnostmi postavit své stánky. Opozice tak reagovala na to, že při víkendových volbách do Sněmovny v Praze spoluvládnoucí Praha Sobě (PS) rozestavila před volebními místnostmi petiční stánky a sbírala podpisy pod petici, která jí umožní příští rok kandidovat v komunálních volbách. Návrh podpořila nadpoloviční většina 45 z 65 zastupitelů, kteří uložili radě návrh vypracovat.

Architekt Martin Rajniš dostane od Prahy stříbrnou medaili

Architekt Martin Rajniš (75) dostane od hlavního města stříbrnou medaili. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Ocenění dostane Rajniš za významné celoživotní architektonické dílo spjaté s hlavním městem. Rajniš je autorem českých dřevěných rozhleden včetně Doubravky na Černém Mostě nebo se v 70. letech 20. století podílel na stavbě obchodního domu Máj na Národní třídě. Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby včetně čestného občanství.

Další ZHMP, se koná 11.11.2021.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.10.2021

Psali jsme zde: